Transformacja energetyczna to nie tylko wielkie inwestycje, ale także proces kształcenia kadr, które obsłużą przyszłe obiekty. W związku z tym Grupa Orlen zaproponowała uczelniom technicznym uruchomienie programu kształcenia kadr w zakresie technologii jądrowej.
– Małe reaktory jądrowe to technologia, którą zdecydowaliśmy się rozwijać z uwagi na jej efektywność energetyczną i rolę w procesie osiągnięcia neutralności emisyjnej koncernu do roku 2050. Jako źródło bezemisyjne, reaktory SMR uzupełnią portfolio najnowocześniejszych mocy wytwórczych Grupy ORLEN. Rozwój wyspecjalizowanych kadr dla tego nowego sektora energetyki to ważny krok we wzmocnieniu polskiej gospodarki i krajowego bezpieczeństwa energetycznego – przekazał Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.
Energetyka jądrowa jako nowy kierunek studiów
Do współpracy w zakresie edukacji specjalistów jądrowych przystąpiły uczelnie takie jak: Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Politechnika Poznańska, Politechnika Gdańska, Politechnika Śląska, Politechnika Wrocławska oraz Politechnika Warszawska. To na tych uczelniach wyższych niebawem utworzone zostaną nowe kierunki kształcenia.
– Przemysł jądrowy to nowa, bardzo perspektywiczna gałąź gospodarki. Biorąc pod uwagę, że jeden reaktor będzie potrzebował ponad 100 wysokowykwalifikowanych specjalistów to w perspektywie 2040 roku potrzebować będziemy ponad 2,5 tys. specjalistów. Ponadto program obejmuje kształcenie kadr nie tylko dla branży SMR – skorzysta na tym cały rozwijający się sektor energetyki jądrowej w Polsce – podkreślił Dawid Jackiewicz, Członek Zarządu Orlen Synthos Green Energy.
Podpisane porozumienie zakłada uruchomienie studiów inżynierskich i magisterskich na uczelniach technicznych, które są zainteresowane kształceniem inżynierów nuklearnych oraz wyspecjalizowanych kadr techników.
