Ta inwestycja da pracę 10 tys. pracowników. Wiele firm zarobi krocie

Agnieszka Kamińska
Opracowanie:
Zdjęcia z badań geologicznych związanych z badaniem gruntu pod infrastrukturę wodno-kanalizacyjną
Zdjęcia z badań geologicznych związanych z badaniem gruntu pod infrastrukturę wodno-kanalizacyjną PEJ/mat.prasowe
Pomorscy samorządowcy szacują, że modernizacja dróg w okolicach planowanej elektrowni jądrowej w Choczewie może pochłonąć aż 2 mld zł. Trwają rozmowy z rządem na temat zwiększenia finansowania tych inwestycji. Szacuje się, że przy inwestycjach związanych z budową elektrowni zatrudnienie znajdzie ok. 10 tys. osób

Spis treści

Samorządowcy intensywnie zabiegają o środki na rozbudowę dróg prowadzących do elektrowni jądrowej w Choczewie

Podczas Baltic Nuclear Energy Forum, wojewoda pomorska Beata Rutkiewicz omówiła wyzwania stojące przed lokalnym samorządem w kontekście budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej w Choczewie. Jednym z głównych problemów jest potrzeba wykwalifikowania odpowiednich kadr do obsługi nowej infrastruktury.

Rutkiewicz podkreśliła również, że samorządowcy intensywnie zabiegają o środki na rozbudowę dróg prowadzących do elektrowni. Zwróciła uwagę na to, że istnieje wieloletni program dla Pomorza, który przewiduje przeznaczenie do 250 mln zł na wsparcie lokalnych inwestycji. Jednakże, jak zaznaczyła, ta kwota jest zdecydowanie niewystarczająca.

 Samorządowcy intensywnie zabiegają o środki na rozbudowę dróg prowadzących do elektrowni - mówiła wojewoda pomorska Beata Rutkiewicz PAP/Adam Warżawa
Samorządowcy intensywnie zabiegają o środki na rozbudowę dróg prowadzących do elektrowni - mówiła wojewoda pomorska Beata Rutkiewicz PAP/Adam Warżawa
PAP/A. Warżawa

Marszałek pomorski, we współpracy z lokalnymi samorządami, przygotowuje analizę mającą na celu zwiększenie tego programu. Obecnie samorządy przedstawiły listę potrzeb opiewającą na 2 mld złotych, a rozmowy z rządem na temat dodatkowego finansowania są w toku.

Przedsiębiorcy wyrażają obawy, że budowa elektrowni może negatywnie wpłynąć na turystykę

Wojewoda zwróciła także uwagę na kwestie związane z infrastrukturą turystyczną w regionie. Przedsiębiorcy, zwłaszcza z powiatu puckiego, wyrażają obawy, że budowa elektrowni może negatywnie wpłynąć na turystykę. Rutkiewicz wspomniała o rozmowach z Polskimi Elektrowniami Jądrowymi i Agencją Rozwoju Pomorza na temat wykorzystania części infrastruktury turystycznej jako miejsc noclegowych dla pracowników budowy, oczywiście za zgodą właścicieli.

Początki rozmów dotyczących budowy elektrowni były pełne emocji, a jednym z kluczowych tematów było zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom gminy Choczewo, gdzie elektrownia ma być zlokalizowana.

Polskie Elektrownie Jądrowe podpisały umowę z firmą Budimex na projekt drogi technicznej, która umożliwi transport do elektrowni

Piotr Piela, pełniący obowiązki prezesa Polskich Elektrowni Jądrowych, mówił o zaangażowaniu lokalnych firm w budowę elektrowni. Przypomniał, że PEJ podpisały umowę z firmą Budimex na projekt drogi technicznej do Marine Off-Loading Facility, co jest kluczowe dla transportu morskiego elementów elektrowni.

PEJ zawarły także trzyletnie umowy z pięcioma polskimi firmami na utrzymanie dróg dojazdowych w okolicy, z czego dwie firmy są lokalne. Zidentyfikowano również siedem polskich przedsiębiorstw, w tym trzy z Pomorza, które mogą zostać certyfikowane do produkcji komponentów dla elektrowni jądrowych.

Piotr Piela, pełniący obowiązki prezesa Polskich Elektrowni Jądrowych, mówił o zaangażowaniu lokalnych firm w budowę elektrowni. PAP/Adam Warżawa
Piotr Piela, pełniący obowiązki prezesa Polskich Elektrowni Jądrowych, mówił o zaangażowaniu lokalnych firm w budowę elektrowni. PAP/Adam Warżawa
PAP/Adam Warżawa

10 tys. pracowników może być zatrudnionych przy inwestycjach związanych z budową elektrowni

W szczycie budowy przewiduje się zatrudnienie około 10 tysięcy pracowników, z naciskiem na zatrudnienie polskich pracowników, co podkreślił Piela.

Podczas debaty przypomniano o trwających negocjacjach dotyczących umowy pomostowej między PEJ a wykonawcą Westinghouse-Bechtel. Umowa ta ma na celu aktualizację warunków współpracy z amerykańskimi partnerami.

Leszek Hołda, prezes Bechtel Polska, zapewnił, że firma podchodzi do projektu z dużą starannością. W Warszawie działa już biuro z 80 pracownikami, którzy zdobywają wiedzę i doświadczenie niezbędne do realizacji tego i przyszłych projektów w Europie.

Trwają rozmowy z potencjalnymi dostawcami elementów do reaktora

Mirosław Kowalik z Westinghouse Electric Poland poinformował o zaawansowanych rozmowach z potencjalnymi dostawcami elementów do reaktora.

Program Polskiej Energetyki Jądrowej zakłada budowę dwóch elektrowni jądrowych o łącznej mocy 6-9 GW. Inwestorem i operatorem będzie w pełni państwowa spółka Polskie Elektrownie Jądrowe. Zgodnie z harmonogramem, pierwszy beton jądrowy pod reaktor na Pomorzu ma zostać wylany w 2028 roku, a początek komercyjnej eksploatacji pierwszego bloku planowany jest na 2036 rok. Partnerem dla pierwszej elektrowni jest konsorcjum Westinghouse-Bechtel, a lokalizacja została wybrana w gminie Choczewo.

Dla drugiej elektrowni rozważane są cztery lokalizacje "powęglowe". Wstępny harmonogram przewiduje rozpoczęcie dialogu z potencjalnymi partnerami w 2025 roku, wybór technologii w 2026 roku, a rozpoczęcie budowy w 2032 roku.

źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu