Na rok 2022 zaplanowano 350 kompleksowych kontroli placówek handlowych. Ich celem będzie dokonanie oceny przestrzegania przepisów z zakresu prawnej ochrony pracy oraz technicznego bezpieczeństwa pracy.
W związku z nieprawidłowościami ujawnionymi w latach poprzednich, szczególna uwaga zostanie skierowana m.in. na: prace transportowe, respektowanie obowiązujących norm w zakresie ręcznego przemieszczania ciężarów, magazynowanie, bezpieczeństwo eksploatacji instalacji i urządzeń technicznych, stan oraz wyposażenie obiektów i pomieszczeń pracy, a także zaplecza socjalnego – informuje Juliusz Głuski, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Pracy.
W zakresie prawnej ochrony pracy kontrole obejmą w szczególności:
- zasadność oraz prawidłowość wykonywania pracy zarobkowej w ramach umów cywilnoprawnych,
- przestrzeganie przepisów o czasie pracy oraz wypłacie wynagrodzeń i świadczeń ze stosunku pracy.
Kontroli zostaną poddane placówki wielkopowierzchniowe (o powierzchni sprzedaży co najmniej 300 m2 ) i inne sklepy (o mniejszej powierzchni sprzedaży).
Kontrole przestrzegania przepisów ustawy o ograniczeniu handlu
PIP kontynuuje również, realizowane od 2018 roku, kontrole przestrzegania przepisów ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. Ich celem jest dokonanie oceny stanu przestrzegania przepisów oraz eliminowanie przypadków powierzania pracownikom i zatrudnionym pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem w placówkach handlowych w dni niehandlowe.
Podejmowane działania, co do zasady, będą miały charakter interwencyjny, w związku z tym w programie działania Państwowej Inspekcji Pracy na rok 2022 oraz na lata 2022-2024 nie określono planowanej liczby kontroli. Typowanie sklepów do kontroli następować będzie w oparciu o rozpoznanie przeprowadzone przez inspektorów pracy, zgłoszone skargi dotyczące łamania zakazów określonych przywołaną ustawą, a także informacje medialne – wyjaśnia Juliusz Głuski.
- W pierwszej kolejności kontroli poddawane będą placówki, w których nieprzestrzeganie przepisów w omawianym zakresie ujawniono w poprzednich kontrolach.
W 2021 roku prowadzone były zarówno kompleksowe kontrole placówek handlowych, jak i dotyczące przestrzegania przepisów ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. Wyniki kontroli będą znane pod koniec I kwartału 2022 roku.
Niewiele zgłoszeń o naruszeniu zasad
W 2021 r. skala sygnalizowanych do Państwowej Inspekcji Pracy potencjalnych naruszeń ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni nie była zbyt wielka. Zgłoszono 14 skarg, w których poruszono ten problem. Na telefony dyżurne, działające w niektórych okręgowych inspektoratach pracy, wpłynęło jednak ponad 100 sygnałów.
Większość spośród zgłoszeń po przeprowadzeniu czynności kontrolnych została uznana za bezzasadne – dodaje rzecznik prasowy GIP.
W 2022 roku będzie zaledwie 7 niedziel handlowych. Warto pamiętać, że od 1 lutego zmieniają się przepisy. Sklepy oferujące usługi pocztowe jako dodatkową działalność będą zamknięte. Jest to m.in. Żabka, Groszek, Biedronka, Carrefour, Kaufland, Obi, czy Empik, które do tej pory funkcjonowały również w niedziele niehandlowe dzięki umowom podpisanym np. z Pocztą Polską lub InPostem.
