Hołownia sceptycznie o amerykańskich technologiach, rozmowy z polskimi liderami branży

Eryk Kołodziejek
Hołownia już wcześniej wyrażał swoje wątpliwości dotyczące polegania na międzynarodowych korporacjach technologicznych, których budżety przewyższają budżet całego kraju.
Hołownia już wcześniej wyrażał swoje wątpliwości dotyczące polegania na międzynarodowych korporacjach technologicznych, których budżety przewyższają budżet całego kraju. Adam Jankowski
Szymon Hołownia, Marszałek Sejmu, ogłosił, że we wtorek o godzinie 11 odbędzie się spotkanie z prezesami polskich firm technologicznych, które konkurują z gigantami takimi jak Google i Apple. Celem spotkania jest zrozumienie potrzeb tych firm, aby polskie dane mogły być przechowywane na serwerach w Polsce.

Spis treści

Spotkanie z liderami polskich innowacji

We wtorkowy poranek, Szymon Hołownia poinformował na platformie X o planowanym spotkaniu z liderami firm odpowiedzialnych za rozwój polskiej chmury danych. Firmy te stanowią konkurencję dla globalnych gigantów technologicznych, takich jak Google i Apple. Hołownia wyraził swoje obawy dotyczące bezpieczeństwa, związane z przechowywaniem cennych informacji na serwerach znajdujących się poza granicami Polski.

Ze względów bezpieczeństwa niepokoją mnie pomysły składowania cennych polskich informacji na amerykańskich serwerach - napisał marszałek Sejmu.

Dodał również, że chce dowiedzieć się od polskich innowatorów, jakie wsparcie jest im potrzebne od polityków, aby dane mogły być przechowywane na polskich serwerach.

Krytyka zależności od międzynarodowych gigantów

Hołownia już wcześniej wyrażał swoje wątpliwości dotyczące polegania na międzynarodowych korporacjach technologicznych, których budżety przewyższają budżet całego kraju. Dwa tygodnie temu odniósł się do spotkania premiera Donalda Tuska z Sundarem Pichai, prezesem Alphabet i Google. Po tym spotkaniu premier Tusk ogłosił podpisanie memorandum o współpracy w zakresie sztucznej inteligencji, co miało umożliwić większe zaangażowanie inwestycyjne Google w Polsce. Dokument ten został podpisany przez Polski Fundusz Rozwoju (PFR), Operatora Chmury Krajowej (OChK) oraz Google Cloud.

Własna chmura danych jako priorytet

Marszałek Hołownia, komentując ustalenia między Google a polskim rządem, podkreślił znaczenie posiadania własnej infrastruktury chmurowej.

Trzymać na swoim niebie – tak określił konieczność posiadania niezależnej chmury danych, która byłaby kontrolowana przez Polskę, a nie przez "właścicieli świata".

Jego wypowiedzi wskazują na potrzebę budowania niezależności technologicznej kraju i unikania nadmiernej zależności od zagranicznych korporacji.

Źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu