III Kongres ESG i wyzwania zatrudnienia osób z niepełnosprawnością intelektualną

Tomasz Dereszyński
Tomasz Dereszyński
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Na III Kongresie ESG w Warszawie odbyła się debata „Wykluczeni – jak zlikwidować nierówności?”. Eksperci z różnych sektorów dyskutowali o problemach, jakie napotykają osoby z niepełnosprawnością intelektualną na rynku pracy.

Spis treści

Równość na rynku pracy - czy jesteśmy otwarci i tolerancyjni?

Zaledwie 1/3 Polaków uważa, że różne grupy społeczne mogą czuć się dobrze, że jesteśmy otwarci i tolerancyjni. W Polsce mamy 3 miliony osób z niepełnosprawnościami, przy czym 2,5 mln z nich nie pracuje.

Ageizm - dyskryminacja ze względu na wiek - również jest problemem, który pomijamy tak długo, dopóki sam nas osobiście nie dotknie. Jak zbudować prawdziwie włączającą organizację, w której każdy potencjał jest należycie wykorzystany? Jakie bariery napotykają osoby starsze i osoby z niepełnosprawnościami na drodze kariery? Jak skutecznie eliminować nierówności w zatrudnieniu? Na te pytania starali się odpowiedzieć eksperci zaproszeni do panelu.

Wystąpienia ekspertów

Łukasz Krasoń, Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, mówił:

"Pieniądze nie zawsze rozwiązują wszystkie problemy świata. Oczywiście są one potrzebne w kontekście osób z niepełnosprawnościami, ale to sensowny system usług pozwoli uniknąć wielu trudności, które nas będą czekać w przyszłości."

Saba-Gabrielle Moussa, reprezentująca UK ButterfLies LTD/EDU SMART, podkreśliła, że kluczem jest samodzielność osób z niepełnosprawnościami:

"Potrzeba tylko trochę dopasowania - chodzi tutaj o pomoc w różnych formach, np. sprzęt, który pomoże w pracy, w chodzeniu, to może być też jakaś osoba - asystent, który wspiera w codziennym życiu, funkcjonowaniu."

Zarządzanie różnorodnością

Anna Wardecka, Dyrektor Zarządzający ds. HR w Grupie PZU, podkreśliła, że kluczowe jest zarządzanie różnorodnością:

"Cokolwiek nie zrobimy w społeczeństwie, ile nie wyłożymy pieniędzy”, jeśli nie damy osobie niepełnosprawnej poczucia, że się nadaje, że nie jest gorsza, mimo że straciła jakąś część ciała lub ma inną dysfunkcję, działania takie będą mało skuteczne."

Edukacja i rola społeczeństwa

Beata Dziekanowska, IA&CC Manager Ferrero, podkreśliła rolę edukacji w zwalczaniu nierówności:

"Nie chce się wierzyć, że w XXI wieku ciągle musimy na ten temat dyskutować i tak niewiele się w tej kwestii stało. Z czego się bierze wykluczenie? Z kilku aspektów. To strach przed „innym”, niechęć poznania, ignorancja (bo tak jest wygodniej), stereotypy. Osoby dorosłe trudno jest edukować - edukacja powinna się zacząć od żłobka, od rodziny."

Praktyki w firmach

Marek Kuzaka, Prezes Zarządu AMS, przyznał, że w swoim sekretariacie ma połowę osób z niepełnosprawnościami:

"Jestem z tego dumny. Te osoby, jeśli już przełamią pierwszą barierę niechęci, ograniczeń, potrafią zarazić innych tym, że to nie jest nic niemożliwego. Oczywiście są sytuacje trudniejsze, wymagające empatii, ale ona jest potrzebna zawsze."

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

O to, jak uniknąć wykluczenia i jakie są osobiste refleksje panelistów na ten temat, pytał prowadzący debatę Marcin Piasecki z „Rzeczpospolitej”.

To już trzecia edycja Kongresu ESG.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: III Kongres ESG i wyzwania zatrudnienia osób z niepełnosprawnością intelektualną - Portal i.pl

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu