Ile można zarobić, pracując w sektorze OZE? "Zarobki oscylować mogą nawet w okolicach 20 tys miesięcznie"

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Jak podaje Międzynarodowa Agencja Energetyki Odnawialnej w branży odnawialnych źródeł energii pracuje na całym świecie ponad 9,8 mln ludzi.
Jak podaje Międzynarodowa Agencja Energetyki Odnawialnej w branży odnawialnych źródeł energii pracuje na całym świecie ponad 9,8 mln ludzi. Janusz Romaniszyn/ Polska Press
Z szacunków wynika, że zatrudnienie w sektorze OZE do 2050 roku powinno wzrosnąć nawet pięciokrotnie. – Obserwujemy duże zainteresowanie pracą w branży OZE – mówi Szymon Masło, prezes Neptun Energy. Na jakie stanowiska prowadzone są obecnie rekrutacje? Ile można zarobić, pracując w tej branży? I jakie kompetencje należy mieć?

Jak podaje Międzynarodowa Agencja Energetyki Odnawialnej w branży odnawialnych źródeł energii pracuje na całym świecie ponad 9,8 mln ludzi. Do roku 2030 liczba ta ma wzrosnąć do 24 mln. Obecnie krajami zatrudniającymi najwięcej specjalistów z tego obszaru były Niemcy z liczbą ok. 334 tys. zatrudnionych oraz Francja (ok. 162 tys.).

Polski rynek jednak także coraz silniej spogląda w kierunku OZE, a rozwijanie różnorodnych źródeł energii jest korzystne, a nawet uzasadnione z punktu widzenia polityki klimatyczno-energetycznej Unii Europejskiej.

Lista zawodów w OZE

Wśród najbardziej popularnych zawodów w branży OZE znajdują się:
Stanowiska sprzedażowe:

 • Doradca klienta ds. OZE
 • Przedstawiciel handlowy z doświadczeniem w branży OZE
 • Manager sprzedaży ds. OZE

Stanowiska techniczne:

 • Projektant Instalacji Fotowoltaicznych
 • Audytor Instalacji Fotowoltaicznych
 • Kierownik Projektu
 • Inżynier Budowy ds. Odnawialnych źródeł energii
 • Projektant Dokumentacji Technicznej

Stanowiska dotyczące pracy fizycznej:

 • Monter paneli fotowoltaicznych
 • Serwisant
 • Brygadzista ds. Odnawialnych źródeł energii

Zatrudnienie w branży OZE znajdą zarówno pracownicy z wiedzą techniczną, osoby z doświadczeniem w sprzedaży, ale także z umiejętnościami dotyczącymi realizacji działań w obszarze postawienia i serwisowania sprzętu.

– Obserwujemy duże zainteresowanie pracą w branży OZE – mówi Szymon Masło, prezes Neptun Energy.

Na jakie zarobki mogą liczyć kandydaci?

Monter instalacji elektrycznych może zarobić między ponad 8 tys. zł, doradca klienta powyżej 4 tys. zł, a sprzedawca nawet 20 tys. zł.

– Dużym zainteresowaniem cieszą się oferty pracy handlowca w branży OZE. Zarobki oscylować mogą nawet w okolicach 20 tysięcy miesięcznie – podsumowuje Szymon Masło z Neptun Energy.

Polska posiada potencjał MEW na poziomie 33 GW

Energia elektryczna z pierwszej polskiej farmy wiatrowej na Bałtyku popłynie już w 2026 r. W polskiej części Morza Bałtyckiego obecnie trwają prace przygotowawcze do budowy pierwszych farm wiatrowych, trwają również procedury administracyjne, w wyniku których zostaną przyznane kolejne pozwolenia na realizację projektów dla tzw. II Fazy rozwoju.

– Biorąc pod uwagę skalę planowanych inwestycji w morskie farmy wiatrowe, Polska ma szansę stać się jednym z największych centrów offshore w Europie. Duże zainteresowanie polskim rynkiem jasno wskazuje, że morska energetyka wiatrowa może stać się strategicznym elementem budowy bezpieczeństwa i niezależności energetycznej Polski. Pełne wykorzystanie produkcyjności polskich usługodawców oznaczać będzie, że lokalny łańcuch dostaw dla morskich farm może osiągnąć nawet 65 proc., co bez wątpienia jest szansą dla polskiej gospodarki – podkreśla Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

Realizacja przewidywanego potencjału MEW pozwoli na powstanie i utrzymanie tysięcy innowacyjnych, dobrze płatnych miejsc pracy. Inwestycje na Bałtyku o mocy 33 GW szacunkowo wygenerują ponad 100 tysięcy miejsc pracy oraz 178 mld PLN wartości dodanej brutto w fazie rozwoju i 46 mld PLN rocznie w fazie operacyjnej (na podstawie EY dla PSEW, 2019).

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu