Spis treści
Zasiłek pielęgnacyjny - komu przysługuje świadczenie?
Beneficjentami zasiłku pielęgnacyjnego mogą zostać:
dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności,
osoby powyżej 16. roku życia z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności,
osoby powyżej 16. roku życia z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, jeśli została ona stwierdzona przed ukończeniem 21. roku życia,
osoby, które ukończyły 75 lat.
Prawo do świadczenia ustala się na czas nieokreślony, chyba że orzeczenie o niepełnosprawności zostało wydane na czas określony – wówczas przysługuje ono do końca miesiąca, w którym upływa ważność opinii.
Im zasiłek nie przysługuje
O świadczenie nie mogą ubiegać się osoby przebywające w placówkach zapewniających całodobowe utrzymanie, obecni beneficjenci dodatku oraz ci, których członkowie rodziny pobierają za granicą świadczenie na pokrycie kosztów opieki, chyba że przepisy szczegółowe stanowią inaczej.
Jak i kiedy złożyć wniosek?
Wnioski należy składać w ośrodkach pomocy społecznej lub urzędach gminy/miasta. Można je także przesłać za pośrednictwem portalu [email protected]. Jeśli pismo zostanie złożone w ciągu trzech miesięcy od wydania orzeczenia o niepełnosprawności, świadczenie zostanie przyznane od miesiąca wydania tegoż orzeczenia. W przypadku złożenia późniejszego - zasiłek przysługuje od miesiąca wpłynięcia wniosku.
Podstawami prawnymi do wydawania zasiłku pielęgnacyjnego są ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych oraz rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 13 sierpnia 2024 r.
