Spis treści
GUS opublikował nowe dane o inflacji
- Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu 2023 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 10,1% (przy wzroście cen usług – o 11,1% i towarów – o 9,8%). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług utrzymały się na tym samym poziomie - informuje GUS.
Według danych GUS w sierpniu br. w porównaniu do poprzedniego miesiąca wpływ na poziom wskaźnika cen towarów oraz usług konsumpcyjnych miały głównie rosnące ceny w zakresie zdrowia (o 0,5 proc.), transportu (o 2 proc.), restauracji i hoteli (o 0,5 proc.), a także mieszkania (0,2 proc.). Do obniżki przyczyniły się natomiast niższe ceny żywności (o 1 proc.), a także odzieży i obuwia (o 0,7 proc.).
W porównaniu z sierpniem ubiegłego roku wzrost cen w poszczególnych sektorach prezentuje się następująco:
- edukacja (13,5 proc.),
- restauracje i hotele (13,3 proc.),
- żywność i napoje (12,7 proc.),
- użytkowanie mieszkania domu oraz nośniki energii (12 proc.),
- inne towary i usługi (11,4 proc.),
- napoje alkoholowe (11,1 proc.),
- rekreacja i kultura (10,9 proc.),
- zdrowie (9,7 proc.),
- wyposażenie mieszkania (9,4 proc.),
- łączność (9,3 proc.),
- odzież i obuwie (6,7 proc.),
- transport (-1,7 proc.).
Co dalej z inflacją w Polsce?
Ekonomista Polskiego Instytutu Ekonomicznego Jakub Rybacki szacuje, że „we wrześniu inflacja wyniesie ok. 9 proc. Spadek związany będzie głównie z działaniami rządu dot. cen energii. Inflacja bazowa powinna spaść poniżej 10 proc., choć prawdopodobnie kolejny raz zobaczymy wysoki wzrost cen w edukacji”.
- Kolejne kwartały będą już zdecydowanie mniej korzystne pod względem spadku inflacji. Ceny paliwa wzrosną wraz z wyższymi kosztami pozyskiwania ropy naftowej. Na początku 2024 r. inflację podwyższy też odmrożenie cen energii i wzrost stawek VAT na żywność. Długofalowo przeszkadzać będą też rosnące ceny żywności na rynkach światowych. Dlatego w przyszłym roku inflacja dalej pozostanie wysoka - prognozuje ekspert.
