Ile zarabia się w IT? W 2022 r. zarobki poszły w górę od 16 do prawie 30 proc. Rekordzista dostaje 90 000 zł na miesiąc

OPRAC.:
Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Najpopularniejszym językiem programowania wg liczby ogłoszeń i aplikacji był JavaScript.
Najpopularniejszym językiem programowania wg liczby ogłoszeń i aplikacji był JavaScript. pixabay.com/Pexels
Liczba ogłoszeń o pracę w branży IT w porównaniu z rokiem 2021 wzrosła trzykrotnie. W tym samym czasie pensje specjalistów zwiększyły się od 15,9 do 28,3 proc. To najnowsze wyniki raportu Just Join IT, którego partnerem głównym jest GeoComply. Seniorzy zatrudnieni na zasadach B2B średnio zarabiali powyżej 27 tys. zł na miesiąc, a najpopularniejszym językiem programowania wg liczby ogłoszeń i aplikacji był JavaScript.

Spis treści

Just Join IT jest obecnie największym w Polsce portalem pracy dla branży technologicznej. Serwis opublikował „Raport wynagrodzeń i realnych zarobków w IT 2022”. Przeanalizowano w ten sposób ponad 175 tys. ofert pracy zamieszczonych na portalu w 2022 roku.

Wynagrodzenia zaoferowane w ogłoszeniach o pracę porównano z danymi o zarobkach. Spytano 3000 pracowników sektora o rzeczywiste zarobki. Najwyższa zadeklarowana w badaniu pensja DevOpsa to 90 000 zł/mies.

Szukasz pracy w IT? To warto wiedzieć. Takie są wnioski z raportu

Tegoroczny raport bada kondycję rynku pracy w IT z perspektywy pracodawców i pracowników. Z tego powodu przygotowane dane są nie tylko o wynagrodzeniach z ogłoszeń o pracę, ale także z badania zarobków zadeklarowanych przez specjalistów.

- Rynek jest wciąż na fali wznoszącej, a rekordowo wysoka liczba ogłoszeń, sięgająca ponad 175 tys., mówi nam nie tylko o ciągłym rozwoju technologicznym firm, ale także pokazuje, jak duże jest zapotrzebowanie na specjalistów, i jak ten deficyt kształtuje zarobki - powiedział Piotr Nowosielski, CEO Just Join IT.

Jak dodaje, pracodawcy są skłonni wciąż płacić więcej za najlepsze talenty.

- Podwyżki rzędu 15-30% nie stanowią dla nich wyzwania. Dobra passa branży trwa, a wybór kariery w IT jest wciąż najbardziej opłacalnym z możliwych - tłumaczy Piotr Nowosielski.

Z raportu wynika, że:

 • liczba zamieszczonych na Just Join IT ofert pracy dla programistów i innych pracowników sektora IT, wzrosła w 2022 r. o 183% w porównaniu z rokiem 2021,
 • tylko w 2022 r. pracodawcy poszukiwali ponad 175 tys. specjalistów z branży technologicznej,
 • w 2022 r. specjaliści IT na każdym poziomie doświadczenia (junior, mid, senior) mogli liczyć na czterocyfrowe podwyżki średniego wynagrodzenia,
 • na umowie o pracę junior mógł zarobić o 15,9%, mid o 24,5%, a senior aż o 28,3% więcej niż przed rokiem,
 • przy samozatrudnieniu juniorzy, midzi i seniorzy mogli otrzymać odpowiednio o 16,5%, 18,3% oraz 25,1% wyższe wynagrodzenie względem 2021 r.
 • rozpiętość średnich wynagrodzeń w IT za rok 2022 wyniosła od ok. 7,5 tys. zł miesięcznie dla juniora na UoP, do ponad 30 tys. zł dla seniora na B2B,
 • najlepiej wynagradzaną specjalizacją jest DevOps, gdzie według deklaracji badanych specjalistów IT senior na UoP mógł zarobić do 46 tys. zł miesięcznie, a samozatrudniony nawet 90 tys. zł,
 • w 2022 roku najbardziej poszukiwani byli programiści JavaScript oraz Java, a także testerzy aplikacji,
 • najpopularniejszymi kategoriami wśród specjalistów IT poszukujących pracy były JavaScript, Testing, Java, PM, Python i .NET.

Deficyt pracowników w IT nadal pozostaje wysoki

Ile dokładnie wynosi deficyt pracowników? Każda z instytucji posiada swoje własne szacunki. Jest to od kilkudziesięciu do kilkuset tys. pracowników w sektorze ICT.

W roku 2022 r. na samej tylko platformie Just Join IT opublikowano 175 610 ofert pracy. To oznacza prawie trzykrotny wzrost w porównaniu do roku 2021. Dane te mogą pokazywać w jakimś stopniu faktyczne zapotrzebowane na specjalistów IT na polskim rynku.

Kogo poszukują pracodawcy z branży IT?

Analiza rozkładu ogłoszeń w 22 kategoriach i obszarach IT pokazuje, że firmy najczęściej rekrutują:

 • programistów JavaScript,
 • programistów Java,
 • testerów/specjalistów QA (quality assurance).

W 2022 r. na Just Join IT ukazało się blisko 60 tys. ogłoszeń o pracę tylko w tych trzech specjalizacjach, co stanowi ok. 1/3 wszystkich ofert.

Na front mocno wybija się JavaScript z liczbą ponad 26 tys. ogłoszeń w całym 2022 r. To drugi rok z rzędu lider technologii poszukiwanych w Polsce. Z perspektywy pracodawców istotne jest także obsadzenie wakatów dla programistów .NET oraz dla DevOpsów. W tych kategoriach znalazło się łącznie ponad 23 tys. ogłoszeń.

Wynagrodzenia w branży IT. Kto zarabia najwięcej w tym sektorze?

Branża IT należy do najlepiej wynagradzanych w Polsce. W 2022 r. tylko juniorzy nie mogli liczyć na średnie wynagrodzenie powyżej 10 tys. zł/mies., choć i tak ich pensje wzrosły w porównaniu do 2021 o odpowiednio 1040 zł na umowach UoP (15,9%) i 1239 zł na B2B (16,5%).

Zarobki midów na UoP kształtowały się na średnim poziomie 14 527 zł/mies. na UoP (wzrost o 24,6%) i 16 690 zł (wzrost o 18,3%) przy samozatrudnieniu. Oznacza to, że względem 2021 r., w 2022 mogli oni zarobić o ponad 2,5 tys. zł więcej.

Największe wzrosty i przekroczenie bariery 20 tys. zł zanotowali seniorzy. W przypadku UoP ich średnie wynagrodzenie wzrosło o 28,3%, czyli ponad 4,5 tys. zł. Na B2B to wzrost odpowiednio o 25,1% i 4,8 tys. zł.

Najlepiej wynagradzaną w 2022 r. kategorią IT jest DevOps. Specjaliści z tego obszaru, który łączy elementy rozwoju oprogramowania (tworzenie kodu) i utrzymania infrastruktury (administracja), zarobią na miesiąc średnio 16 474 zł na UoP i 19 172 zł na B2B.

Najwięcej mogą otrzymać seniorzy na umowie B2B. Z ofert pracy wynika, że jest to średnio 30 965 zł miesięcznie, natomiast ankietowani przez Just Join IT specjaliści wskazali, że największa rynkowa pensja DevOpsa może wynieść aż 90 tys. zł/mies.

Drudzy najlepiej wynagradzani specjaliści to eksperci od zarządzania i analizy danych (śr. 18 514 zł/mies. na B2B). Podium zamyka Java z zarobkami B2B rzędu 17 550 zł/mies.

Przeciętne wynagrodzenie w przedsiębiorstwach w grudniu 2022. Ile zarabia statystyczny Polak zatrudniony w przedsiębiorstwie?

Główny Urząd Statystyczny 20 stycznia podał informacje o zarobkach Polaków w grudniu 2022 r. Przeciętne wynagrodzenie w przedsiębiorstwach wynosiło 7329,96 zł brutto. Dane te dotyczą tych przedsiębiorstw, które zatrudniają co najmniej 10 osób i nie uwzględniają wszystkich grup zawodowych, np. zatrudnionych w:

 • administracji publicznej,
 • edukacji,
 • opieki zdrowotnej,
 • pomocy społecznej.

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w grudniu 2022 r. w porównaniu z grudniem 2021 r. było wyższe o 10,3% i wyniosło 7329,96 zł (brutto). Względem listopada 2022 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto zwiększyło się o 6,9% – dowiadujemy się z informacji opublikowanej przez GUS.

Jak widać, zarobki w branży IT są zdecydowanie wyższe od tych, na które może liczyć przeciętny Polak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu