Inflacja w Polsce. Najnowsze dane GUS
Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego, ceny towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu wzrosły o 4,7 proc. w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku, a w stosunku do listopada pozostały na niezmienionym poziomie. Wcześniejszy szacunek flash GUS wskazywał na wzrost CPI o 4,8 proc. rok do roku i 0,2 proc. w stosunku do listopada.
Średnioroczna inflacja w 2024 roku wyniosła 3,67 proc., co stanowi znaczący spadek w porównaniu do 11,4 proc. w roku poprzednim. Analitycy PKO BP zauważają, że te dane potwierdzają trend hamowania inflacji, co może stworzyć warunki do obniżki stóp procentowych w pierwszej połowie 2025 roku.
Analitycy banku PKO BP przewidują, że na początku 2025 roku inflacja osiągnie poziom około 5 proc. rok do roku, a od kwietnia zacznie spadać w kierunku celu NBP.
– Dzisiejsze dane pokazują hamowanie procesów inflacyjnych i potwierdzają, że w pierwszej połowie 2025 r. pojawią się warunki do obniżki stóp procentowych – ocenili analitycy banku PKO BP. – Do szeroko rozumianego celu (2,5 proc. z przedziałem odchyleń +/- 1 pkt proc. - PAP) może naszym zdaniem powrócić już w 3 kw. 2025 r. – stwierdzili.
W bieżącym roku średnioroczna inflacja ma wynieść 4,1 proc., co jest wyższe niż w roku poprzednim. Mimo to, analitycy PKO BP uważają, że będzie to rok dezinflacji.
Spadek inflacji bazowej
Jednym z kluczowych czynników wpływających na spadek inflacji jest obniżenie dynamiki cen usług. W grudniu ceny usług wzrosły o 6,6 proc. rok do roku, co stanowi spadek w porównaniu do 7,2 proc. w listopadzie. Z kolei ceny towarów wzrosły o 4 proc. rok do roku, co jest nieco wyższym wzrostem niż 3,8 proc. w listopadzie.
– Solidny spadek inflacji bazowej jest powiązany ze spadkiem dynamiki cen usług – do 6,6 proc. r/r z 7,2 proc. r/r przed miesiącem, podczas gdy ceny towarów wzrosły o 4 proc. r/r po wzroście o 3,8 proc. r/r w listopadzie – wskazali analitycy PKO BP.
Wśród usług, które odnotowały znaczące zmiany cen, znajdują się usługi związane z opieką społeczną, których ceny obniżyły się o 24,2 proc. miesiąc do miesiąca oraz o 24,9 proc. rok do roku. Usługi transportowe również odnotowały wzrost cen o 5,6 proc. miesiąc do miesiąca i 8,9 proc. rok do roku.
Trendy w kategoriach bazowych
Hamowanie inflacji jest widoczne w wielu kategoriach bazowych, takich jak rekreacja i kultura, gdzie inflacja spadła do 5,5 proc. rok do roku z 6,1 proc. w listopadzie, oraz hotelarstwo i gastronomia, gdzie spadek wyniósł do 6,8 proc. rok do roku z 7, proc.% w listopadzie.
– Po odsezonowaniu 3-miesięczny impet inflacji bazowej znalazł się na granicy celu inflacyjnego (3,5 proc.), a 6-miesięczny jest nadal powyżej, jednak widoczny jest wyraźny trend spadkowy – ocenili ekonomiści.
W ujęciu miesięcznym ceny w kategoriach bazowych obniżyły się o 0,1 proc., co jest pierwszym takim spadkiem od 2013 roku.
Ceny żywności i energii
Ceny żywności wzrosły w grudniu o 0,2 proc. w porównaniu do poprzedniego miesiąca, co jest zgodne z danymi wstępnymi i poniżej wzorca sezonowego. W ujęciu rok do roku inflacja żywnościowa ustabilizowała się na poziomie 4,8 proc.
– Ceny żywności wzrosły w ciągu miesiąca o 0,2 proc., tak jak sugerowały dane wstępne i poniżej wzorca sezonowego. W ujęciu r/r inflacja żywnościowa ustabilizowała się na poziomie 4,8 proc. r/r, co nastąpiło pomimo znaczącego przyspieszenia wzrostu cen tłuszczów (masło zdrożało o 5,2 proc. m/m oraz o 27,1 proc. r/r) –dodali analitycy.
Ceny energii pozostały na niezmienionym poziomie w ciągu miesiąca, a ceny paliw wzrosły o 0,3 proc. Ceny alkoholu spadły o 0,9 proc. w porównaniu do listopada, a ich wzrost rok do roku wyhamował do 1,2 proc. z 2 proc. w listopadzie.
Podsumowując, analitycy PKO BP przewidują, że inflacja w Polsce będzie stopniowo spadać, osiągając cel NBP w trzecim kwartale 2025 roku. Wskazują na możliwość obniżki stóp procentowych w pierwszej połowie tego roku, co może przynieść ulgę konsumentom i przedsiębiorcom.
Źródło: PAP
