Inflacja w październiku 2023 wyższa niż myśleliśmy. GUS aktualizuje dane. Czy to mniej optymistyczne liczby?

Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w październiku 2023 r. wzrosły rdr o 6,6 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,3 proc. - podaje GUS w ostatecznych danych o wzrostach cen towarów i usług w Polsce.
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w październiku 2023 r. wzrosły rdr o 6,6 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,3 proc. - podaje GUS w ostatecznych danych o wzrostach cen towarów i usług w Polsce. 123rf.com/bartusp
Inflacja CPI w październiku 2023 roku wyniosła 6,6 proc. To wynik o 0,1 proc. wyższy od wstępnych szacunków, które poznaliśmy 31 października. Główny Urząd Statystyczny wskazuje, że w porównaniu z poprzednim miesiącem wskaźnik wzrostu cen towarów i usług wzrósł o 0,3 proc. To najniższy odczyt inflacji od 2 lat.

Spis treści

Ile wyniosła inflacja w październiku 2023?

Ostatni miesiąca to zwykle czas, kiedy poznajemy szacunkowe dane dotyczące wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w Polsce. Dane GUS za październik są obecnie dosyć optymistyczne:

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w październiku 2023 r. wzrosły rdr o 6,6 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,3 proc. - podaje Główny Urząd Statystyczny na platformie X (dawniej Tiwtter).

Inflacja w Polsce do ubiegłego miesiąca przekraczała 10 proc. Osiągnęła też rekordowe 18,4 proc. w lutym 2023 roku. We wrześniu inflacja spadła do jednocyfrowych wartości po raz pierwszy od lutego 2022 roku. Wówczas wyniosła 8,2 proc., a w ujęciu miesięcznym obniżyła się o 0,4 proc. Większość ekonomistów podkreślała wtedy, że jest to efekt dalszego wyhamowania inflacji.

To ostateczne dane o inflacji w październiku . Pierwotnie szacunkowe dane GUS wskazywały na inflację niższą o 0,1 proc.

Inflacja w październiku 2023 wyższa niż myśleliśmy. GUS aktualizuje dane. Czy to mniej optymistyczne liczby?

To koniec dobrych wieści. Przed nami wzrost inflacji

Od dłuższego czasu prognozy spadku inflacji przewidują zahamowanie tej tendencji pod koniec 2023 roku. Po ogłoszeniu danych GUS za październik pojawiają się już pierwsze komentarze w sprawie najnowszych danych o inflacji:

Nadchodzące miesiące przyniosą niewielki wzrost inflacji. Ceny paliw ponownie zaczną rosnąć zgodnie z tendencjami na rynku globalnym. Przy bieżącym stanie prawnym, w styczniu inflację podniesie wzrost stawek VAT na żywność oraz koniec zamrożenia cen energii - piszą eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego na platformie X.

Ich zdaniem w 2024 roku inflacja będzie obniżać się stopniowo, a „tempo wzrostu cen usług pozostanie wysokie z uwagi na rosnące koszty pracy”.

Ekonomiści ING Banku Śląskiego podkreślają, że najszybszy spadek inflacji jest już za nami.

To, gdzie będzie dołek w 1kw24 zależy od administracyjnych i politycznych decyzji ws mrożenia cen energii i gazu. Zakładamy jeszcze jedno cięcie w listopadzie, ale potem RPP może być ostrożniejsza z luzowaniem - piszą eksperci ING na platformie X.

Bartosz Sawicki z Cinkciarz.pl zwraca jeszcze uwagę, że podany wskaźnik inflacji to najniższy odczyt od 2 lat:

Dynamika CPI zakończyła ostre hamowanie, w końcówce roku powinna pozostać blisko bieżącego pułapu - mówi Sawicki.

Minister Soboń: „Spodziewam się, że inflacja wyniesie 7 proc.”

Na dzień przed ogłoszeniem danych GUS, głos w sprawie inflacji zabrał także dotychczasowy wiceminister finansów:

Mieliśmy bardzo wysoką inflację. Od marca mamy dezinflację i tego trendu należy się spodziewać także w jutrzejszych odczytach za październik — mówił Artur Soboń na antenie Radia Zet.

Minister uważa, że w Polsce mamy do czynienia z dobra sytuacja na rynku pracy, rekordowo niskim bezrobociem i koniecznym na ten moment spowolnieniem gospodarczym. Soboń spodziewa się wzrostu PKB na poziomie 3 proc. w 2024 roku, a aktualnie w Polsce ciągle będziemy mieć do czynienia z dezinflacją.

Spodziewam się, że to będzie koło 7 proc. już teraz, w październiku. (...) Kolejne odczyty będą również odczytami, które będą oznaczały niższy poziom inflacji — dodał Soboń.

Co dalej ze stopami procentowymi?

„Przestrzeń do obniżek znacząco się zawęziła” - tak prognozują ekonomiści Credit Agricole. Są oni niemal przekonani, że Rada Polityki Pieniężnej na najbliższym posiedzeniu zaplanowanym na 7 i 8 listopada obniży stopy procentowe o 25 punktów bazowych i na tym zakończy cykl obniżek. To oznaczałoby spadek głównej stopy referencyjnej do 5,50 proc., co miałoby być utrzymane przez cały 2024 rok.

Uważamy, że wraz z obniżającą się inflacją przestrzeń do kolejnych obniżek stóp pojawi się na początku 2025 r. - piszą ekonomiści Credit Agricole w Tygodniku Ekonomicznym.

Autorzy badania podkreślają, że przed nami jeszcze wygaśnięcie tarcz osłonowych, co z pewnością wywoła szok podażowy i spowoduje chwilowe wzrosty inflacji, jednak RPP nie powinna reagować na tego typu sytuacje. Niewykluczone jednak, że nowy rząd zdecyduje się na ich przedłużenie na kolejne miesiące i stopniowe wygaszanie ulg z biegiem 2024 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu