Inflacja w Polsce 2025: co czeka nasze portfele według najnowszych prognoz?

Agnieszka Kamińska
Opracowanie:
Rada Polityki Pieniężnej przedstawiła najnowsze prognozy dotyczące przyszłorocznej inflacji
Rada Polityki Pieniężnej przedstawiła najnowsze prognozy dotyczące przyszłorocznej inflacji 123 rf/ screen NBP/X.com
Rada Polityki Pieniężnej przewiduje, że inflacja w Polsce w 2025 roku będzie stopniowo zmniejszać się, zbliżając się do celu inflacyjnego Narodowego Banku Polskiego.

RPP przedstawia założenia polityki pieniężnej na 2025 rok

Rada Polityki Pieniężnej opublikowała na stronach banku centralnego dokument zatytułowany „Założenia polityki pieniężnej na rok 2025”. Dokument ten zawiera prognozy dotyczące inflacji oraz dynamiki cen konsumpcyjnych w Polsce. W dokumencie czytamy:

„Prognozy inflacji na 2025 r. wskazują, że – po silnym wzroście w II połowie 2024 r. oraz w I kw. 2025 r. – dynamika cen konsumpcyjnych w Polsce powinna się stopniowo obniżać w kierunku celu inflacyjnego NBP (cel inflacyjny wynosi 2,5 proc. +/- 1 pkt proc. – red). Oprócz wygaśnięcia czynników podnoszących dynamikę cen energii i żywności, spadek inflacji w ciągu 2025 r. będzie wspierany oczekiwanym osłabieniem dynamiki kosztów pracy oraz ograniczoną presją popytową, przy niskiej inflacji w otoczeniu polskiej gospodarki. Jednocześnie prognozy sygnalizują, że inflacja bazowa w 2025 r. będzie niższa niż w 2024 r.”

Wzrost PKB i dynamika konsumpcji

Rada Polityki Pieniężnej wskazuje również na prognozy dotyczące wzrostu Produktu Krajowego Brutto (PKB) w Polsce na 2025 rok. Według dostępnych danych, dynamika PKB ma przyspieszyć w porównaniu z rokiem 2024. Jednym z kluczowych czynników tego wzrostu będzie konsumpcja prywatna, choć jej dynamika zmniejszy się w wyniku niższego tempa wzrostu dochodów do dyspozycji gospodarstw domowych.

„W 2025 r. wyraźnie przyspieszą za to inwestycje, wspierane przez wzrost napływu funduszy unijnych w ramach perspektywy finansowej 2021-2027. W warunkach słabego popytu zagranicznego, wkład eksportu netto do PKB będzie ujemny. Zgodnie z prognozami sytuacja na rynku pracy pozostanie dobra, w szczególności stopa bezrobocia utrzyma się na niskim poziomie, natomiast dynamika wynagrodzeń nominalnych się obniży” – podała RPP.

Geopolityczne i ekonomiczne ryzyka

RPP podkreśla, że prognozy na 2025 rok są obarczone znaczną niepewnością, głównie z powodu sytuacji geopolitycznej. Szczególnie istotne są trwające konflikty zbrojne na świecie, w tym agresja Rosji na Ukrainę.

„Niepewny jest także przyszły przebieg koniunktury na świecie, na co wskazuje wzrost zmienności na rynkach finansowych w ostatnim okresie. Kolejnym zewnętrznym źródłem niepewności jest kształt polityki gospodarczej w największych gospodarkach. Dotyczy to zarówno polityki pieniężnej i fiskalnej w głównych gospodarkach rozwiniętych, relacji handlowych między Stanami Zjednoczonymi i Unią Europejską a Chinami, jak i kształtu polityk gospodarczych w Unii Europejskiej” – wskazuje RPP.

Krajowe wyzwania fiskalne i regulacyjne

RPP zwraca również uwagę na krajowe wyzwania związane z polityką fiskalną oraz regulacjami dotyczącymi cen energii. Istnieje ryzyko, że niektóre działania fiskalne mogą prowadzić do wyższego deficytu sektora finansów publicznych. Jednocześnie, objęcie Polski procedurą nadmiernego deficytu może skłaniać do prowadzenia bardziej restrykcyjnej polityki fiskalnej.

W dokumencie czytamy: „Czynnikiem niepewności jest również polityka fiskalna w Polsce. Z jednej strony, wprowadzenie części rozważanych działań fiskalnych oddziaływałoby w kierunku wyższego deficytu sektora finansów publicznych. Z drugiej strony, objęcie Polski procedurą nadmiernego deficytu może przyczyniać się do prowadzenia bardziej restrykcyjnej polityki fiskalnej”.

Wpływ cen energii na inflację i płace

RPP podkreśla również znaczenie cen energii dla oczekiwań inflacyjnych gospodarstw domowych oraz dynamiki płac. Wzrost cen energii może wpływać na oczekiwania inflacyjne, co z kolei może przekładać się na wzrost wynagrodzeń i pozostałych dochodów do dyspozycji gospodarstw domowych.

„Niepewność dotyczy także skali przełożenia wzrostu wynagrodzeń i pozostałych dochodów do dyspozycji gospodarstw domowych na konsumpcję prywatną i presję popytową oraz uporczywości kształtowania się inflacji cen usług” – stwierdza RPP.

Źródło: PAP

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu