- Najwyżej oprocentowaną lokatę we wrześniu oferuje francuski bank Credit Agricole.
- Większość banków ogranicza ofertę klasycznych depozytów, mimo sytuacji rynkowej, która sprzyja takim produktom.
- Osoby oszczędzające muszą liczyć się z koniecznością spełnienia szeregu warunków, jeśli chcą skorzystać na wysokim oprocentowaniu.
Bez wątpienia najbardziej atrakcyjną lokatą w połowie września jest produkt przygotowany przez francuski Credit Agricole. Bankowcy znad Sekwany musieli zauważyć, że pomimo wciąż wysokiego ryzyka wzrostu inflacji w Polsce i niestety znów rosnących cen główne banki w Polsce nie przygotowały produktów odpowiadających nastrojom. Martwić może szczególnie ignorancja ze strony dwóch polskich gigantów Pekao S.A. oraz PKO BP. Z drugiej strony banki te zarabiają i tak na obligacjach, więc tworzenie konkurencyjnych produktów mogłoby wytworzyć efekt kanibalizacji. Mają też wysoko oprocentowane rachunki oszczędnościowe. Co z resztą rynkowych graczy?
Klasyczna lokata nie wiąże się z dodatkowym ryzykiem inwestycyjnym
Nie jest wcale dużo lepiej. Nawet jeśli we wrześniu 2024 roku trafiają się lokaty z wysokim oprocentowaniem, to najczęściej powiązane są z inwestycjami w fundusze lub inne instrumenty, a to nie ma wiele wspólnego z bezpiecznym lokowaniem kapitału. Dlatego Strefa Biznesu, w tym zestawieniu, które jest poświęcone tylko klasycznemu oszczędzaniu, pomija tzw. produkty hybrydowe wyższego ryzyka, gdzie lokata jest tylko jednym z elementów składowych oferty.
To także może Cię zainteresować
Obowiązki posiadacza depozytu. Trzeba spełnić szereg warunków, by cieszyć się zyskami
Jednocześnie zwracamy uwagę na to, że również możliwość skorzystania z klasycznej lokaty może wiązać się z dodatkowymi obowiązkami, jak na przykład z koniecznością założenia konta lub/i wykonaniem następnie szeregu operacji finansowych z jego użyciem, w tym na przykład płatności/wypłat z rachunku oszczędnościowego. Niestety to już jednak standard, a banki, które tego nie wymagają, należą już do rzadkości.
Niektóre lokaty są skrojone na miarę. Także na miarę bogaczy
Takie obostrzenia związane są nawet w przypadku wykupienia wspomnianej Lokaty Powitalnej w Credit Agricole. Przez cały okres trwania umowy z bankiem należy utrzymać zgody marketingowe, w każdym pełnym miesiącu kalendarzowym trzeba też przynajmniej raz zalogować się do CA24 Mobile lub CA24 eBank i zrobić minimum pięć transakcji bezgotówkowych kartą lub potwierdzonych kodem BLIK. Jeden błąd, zagapienie się, niedopatrzenie, i po zysku.
Uwaga: promocyjna oferta Lokaty Powitalnej w Credit Agricole oprocentowanej na poziomie 7,5 proc. w skali roku dostępna jest tylko do końca września.
W przypadku wielu ofert, jak na przykład propozycji Nest Banku obowiązują limity finansowe (od 1 tys. zł do 25 tys. zł). Inne z kolei jak oferta Citi Handlowy to produkty dla zamożnych klientów private bankingu, gdzie liczą się naprawdę duże kwoty.
Ranking lokat na wrzesień (oprocentowanie w skali roku)
- Credit Agricole: 7,5 proc. przez 6 miesięcy (Lokata Powitalna)
- Nest Bank: 7,1 proc. przez 3/6 miesięcy (Lokata Witaj)
- Bank Nowy: 6,2 proc. na 3 miesiące (NOWYdepozyt 3M Gwarantowany)
- Citi Handlowy: 6,50 proc. 6 miesięcy (Lokata Powitalna; system Citi Gold Private Client)
- Reiffeisen Digital Bank: 5,8 proc. przez 3 miesiące (Lokata Dla Ciebie online)
- Volkswagen Bank: 5,50 proc. od 1 do 10 lat (Lokata 5 Plus)
- VeloBank: 5 proc. w skali roku na 6 miesięcy (Lokata na Nowe Środki)
- Millennium Bank: 4,7 proc. przez 6, 12 lub 18 miesięcy (Lokata Horyzont Zysku)
- Suntander Consumer Bank: 4,5 proc. w skali roku na 12 miesięcy (Lokata Online Nowe Środki)
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
Strefa Biznesu: Coraz więcej chętnych na kredyty ze zmienną stopą
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?