Wracają tłuste lokaty bankowe. Oto wrześniowy ranking klasycznych depozytów

Jerzy Mosoń
Koniec września to dobry czas na założenie lokaty. Niektóre banki będą oferować wysokie oprocentowanie jeszcze tylko przez kilka dni
Koniec września to dobry czas na założenie lokaty. Niektóre banki będą oferować wysokie oprocentowanie jeszcze tylko przez kilka dni ingalinder/123RF.com
Analitycy prognozujący koniec lokat o wysokim oprocentowaniu srodze się pomylili. We wrześniu 2024 roku, po krótkiej przerwie, znów dostępne są produkty finansowe pozwalające zyskać nawet 7,5 proc. w skali roku lub niewiele mniej. Oczywiście nie każdy bank może pochwalić się takimi warunkami. Oferta dostępna na polskim rynku wciąż jest stosunkowo uboga i bazuje na okresowych promocjach, jak teraz we wrześniu.
  • Najwyżej oprocentowaną lokatę we wrześniu oferuje francuski bank Credit Agricole.
  • Większość banków ogranicza ofertę klasycznych depozytów, mimo sytuacji rynkowej, która sprzyja takim produktom.
  • Osoby oszczędzające muszą liczyć się z koniecznością spełnienia szeregu warunków, jeśli chcą skorzystać na wysokim oprocentowaniu.

Bez wątpienia najbardziej atrakcyjną lokatą w połowie września jest produkt przygotowany przez francuski Credit Agricole. Bankowcy znad Sekwany musieli zauważyć, że pomimo wciąż wysokiego ryzyka wzrostu inflacji w Polsce i niestety znów rosnących cen główne banki w Polsce nie przygotowały produktów odpowiadających nastrojom. Martwić może szczególnie ignorancja ze strony dwóch polskich gigantów Pekao S.A. oraz PKO BP. Z drugiej strony banki te zarabiają i tak na obligacjach, więc tworzenie konkurencyjnych produktów mogłoby wytworzyć efekt kanibalizacji. Mają też wysoko oprocentowane rachunki oszczędnościowe. Co z resztą rynkowych graczy?

Klasyczna lokata nie wiąże się z dodatkowym ryzykiem inwestycyjnym

Nie jest wcale dużo lepiej. Nawet jeśli we wrześniu 2024 roku trafiają się lokaty z wysokim oprocentowaniem, to najczęściej powiązane są z inwestycjami w fundusze lub inne instrumenty, a to nie ma wiele wspólnego z bezpiecznym lokowaniem kapitału. Dlatego Strefa Biznesu, w tym zestawieniu, które jest poświęcone tylko klasycznemu oszczędzaniu, pomija tzw. produkty hybrydowe wyższego ryzyka, gdzie lokata jest tylko jednym z elementów składowych oferty.

To także może Cię zainteresować

Obowiązki posiadacza depozytu. Trzeba spełnić szereg warunków, by cieszyć się zyskami

Jednocześnie zwracamy uwagę na to, że również możliwość skorzystania z klasycznej lokaty może wiązać się z dodatkowymi obowiązkami, jak na przykład z koniecznością założenia konta lub/i wykonaniem następnie szeregu operacji finansowych z jego użyciem, w tym na przykład płatności/wypłat z rachunku oszczędnościowego. Niestety to już jednak standard, a banki, które tego nie wymagają, należą już do rzadkości.

Niektóre lokaty są skrojone na miarę. Także na miarę bogaczy

Takie obostrzenia związane są nawet w przypadku wykupienia wspomnianej Lokaty Powitalnej w Credit Agricole. Przez cały okres trwania umowy z bankiem należy utrzymać zgody marketingowe, w każdym pełnym miesiącu kalendarzowym trzeba też przynajmniej raz zalogować się do CA24 Mobile lub CA24 eBank i zrobić minimum pięć transakcji bezgotówkowych kartą lub potwierdzonych kodem BLIK. Jeden błąd, zagapienie się, niedopatrzenie, i po zysku.

Uwaga: promocyjna oferta Lokaty Powitalnej w Credit Agricole oprocentowanej na poziomie 7,5 proc. w skali roku dostępna jest tylko do końca września.

W przypadku wielu ofert, jak na przykład propozycji Nest Banku obowiązują limity finansowe (od 1 tys. zł do 25 tys. zł). Inne z kolei jak oferta Citi Handlowy to produkty dla zamożnych klientów private bankingu, gdzie liczą się naprawdę duże kwoty.

Ranking lokat na wrzesień (oprocentowanie w skali roku)

  • Credit Agricole: 7,5 proc. przez 6 miesięcy (Lokata Powitalna)
  • Nest Bank: 7,1 proc. przez 3/6 miesięcy (Lokata Witaj)
  • Bank Nowy: 6,2 proc. na 3 miesiące (NOWYdepozyt 3M Gwarantowany)
  • Citi Handlowy: 6,50 proc. 6 miesięcy (Lokata Powitalna; system Citi Gold Private Client)
  • Reiffeisen Digital Bank: 5,8 proc. przez 3 miesiące (Lokata Dla Ciebie online)
  • Volkswagen Bank: 5,50 proc. od 1 do 10 lat (Lokata 5 Plus)
  • VeloBank: 5 proc. w skali roku na 6 miesięcy (Lokata na Nowe Środki)
  • Millennium Bank: 4,7 proc. przez 6, 12 lub 18 miesięcy (Lokata Horyzont Zysku)
  • Suntander Consumer Bank: 4,5 proc. w skali roku na 12 miesięcy (Lokata Online Nowe Środki)

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Coraz więcej chętnych na kredyty ze zmienną stopą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu