Inflacja znowu przyspieszy? Firmy planują kolejne podwyżki cen

Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Opracowanie:
Nieznacznie wzrósł odsetek wykorzystania mocy produkcyjnych w przemyśle - uważają eksperci Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.
Nieznacznie wzrósł odsetek wykorzystania mocy produkcyjnych w przemyśle - uważają eksperci Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. Szymczak Krzysztof/POLSKA PRESS
Eksperci z Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) odnotowali niewielki wzrost odsetka wykorzystania mocy produkcyjnych w przemyśle. W lutym 2025 roku Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI) wzrósł o 0,7 punktu w porównaniu z poprzednim miesiącem, co oznacza trzeci z rzędu miesiąc wzrostu tego wskaźnika.

Spis treści

Wzrost mocy produkcyjnych a ceny produktów

Specjaliści z BIEC wskazują, że zwiększone wykorzystanie mocy produkcyjnych w przemyśle często prowadzi do wzrostu cen produktów końcowych. Jest to związane z rosnącymi kosztami utrzymania, konserwacji oraz remontów maszyn i urządzeń produkcyjnych.

W kontekście wieloletnich zaniedbań inwestycyjnych w polskich przedsiębiorstwach, rosnące zapotrzebowanie na usługi remontowe oraz wzrost ich cen mogą znacząco wpłynąć na inflację w najbliższym czasie. Eksperci podkreślają, że ten czynnik może mieć istotne znaczenie dla przyszłych zmian cen.

Czynniki wpływające na inflację

Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych zwraca uwagę na dwie przeciwstawne grupy czynników wpływających na procesy inflacyjne. Z jednej strony, spowolnienie gospodarcze, szczególnie wśród eksporterów, oraz stabilizacja cen surowców działają na rzecz obniżenia inflacji.

Z drugiej strony, silny popyt krajowy, wspierany przez dynamiczny wzrost wynagrodzeń i świadczeń socjalnych, a także rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej, w tym koszty pracy, przyczyniają się do wzrostu inflacji. Dodatkowo, rosnące rentowności dziesięcioletnich obligacji skarbu państwa odzwierciedlają oczekiwania inflacyjne inwestorów, co również może wpływać na wzrost inflacji w dłuższym okresie.

Oczekiwania przedsiębiorstw i konsumentów

Eksperci z BIEC zauważają, że od października zeszłego roku rośnie liczba przedsiębiorstw z sektora przetwórczego planujących podwyżki cen swoich produktów. Obecnie różnica między firmami planującymi wzrost cen a tymi, które planują ich obniżenie, wynosi 13 punktów procentowych. Dla porównania, w październiku ubiegłego roku różnica ta wynosiła 3,8 punktu procentowego. Największe tendencje do podnoszenia cen obserwuje się wśród producentów żywności, w przemyśle chemicznym i farmaceutycznym, tekstylnym oraz transportowym.

Dodatkowo, oczekiwania inflacyjne konsumentów również się nasilają. Obecnie aż 85% konsumentów spodziewa się wyższej inflacji niż obecnie, podczas gdy rok temu było to 81%. Wśród badanych rośnie liczba osób przewidujących szybszy wzrost cen niż dotychczas, co wskazuje na rosnące obawy dotyczące przyszłej inflacji.

Tendencje na rynkach surowców

Według ekspertów BIEC, ceny większości surowców na światowych rynkach wykazują niewielką tendencję wzrostową, głównie z powodu rosnących cen kawy, kakao oraz niektórych metali rzadkich. Jednak ceny podstawowych surowców przemysłowych, w tym energetycznych, pozostają stosunkowo stabilne, co może mieć wpływ na przyszłe zmiany cen w przemyśle.

Źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu