Inwestycje w zbrojenia bez cięć budżetowych. Polska prezydencja ma pomysł, jak to zrobić

Katarzyna Laszczak
Minister finansów Andrzej Domański podczas konferencji prasowej po spotkaniu w ramach Ecofin w Brukseli.
Minister finansów Andrzej Domański podczas konferencji prasowej po spotkaniu w ramach Ecofin w Brukseli. PAP/Kinga Majewska
Polska prezydencja w Unii Europejskiej intensywnie pracuje nad projektem, który ma na celu wyłączenie wydatków na obronność z kalkulacji długu i deficytu. Minister finansów Andrzej Domański zapowiada, że prace te mogą zostać sfinalizowane do maja. Inicjatywa ta ma na celu umożliwienie państwom członkowskim inwestowania w zbrojenia bez konieczności cięć budżetowych w innych obszarach.

Spis treści

Polska prezydencja prowadzi rozmowy na temat wyłączenia wydatków na obronność z zasad wydatkowych

Podczas konferencji po posiedzeniu unijnych ministrów ds. finansów w Brukseli, minister Andrzej Domański podkreślił, że polska prezydencja od miesiąca prowadzi rozmowy z Komisją Europejską i państwami członkowskimi na temat wyłączenia wydatków na obronność z zasad wydatkowych.

Minister Domański wyjaśnił, że celem jest poluzowanie reguł fiskalnych, aby państwa mogły zwiększyć wydatki na obronność bez konieczności wprowadzania cięć w innych dziedzinach.

Naszym planem jest utrzymanie reguł fiskalnych w obecnym kształcie, ale ich precyzyjne opisanie np. w kodeksie postępowania. Pozwoliłoby to rządom inwestować w nowy sprzęt, odrzutowce, czołgi czy amunicję bez negatywnego wpływu na ich deficyt netto i zadłużenie – powiedział Domański.

Minister dodał, że szefowa KE i część przywódców unijnych zgadza się, że należy zwiększyć wydatki na obronność, choć istnieją różnice co do sposobu, w jaki należy to osiągnąć.

Polska prezydencja zamierza sfinalizować prace w maju

Domański zapowiedział, że już w środę rozpoczną się rozmowy techniczne na ten temat, a w marcu kwestia ta powróci na agendę kolejnego posiedzenia unijnych ministrów finansów. Polska prezydencja zamierza sfinalizować prace przed końcem swojej półrocznej kadencji, najprawdopodobniej w maju.

PAP miała wgląd w dokument, wokół którego toczą się prace polskiej prezydencji. Dokument ten dotyczy interpretacji rządowych inwestycji w obronność w ramach przepisów UE. Zakłada on m.in. konieczność zdefiniowania, czym są inwestycje w obronność, oraz podkreśla potrzebę wprowadzenia nowych zasad, które zachęciłyby państwa UE do finansowania inwestycji mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa.

Komisja Europejska prowadzi prace nad umożliwieniem państwom członkowskim uruchamiania klauzuli wyjścia

Minister Domański wskazał, że ostateczna propozycja będzie zawierała konkretne wytyczne dotyczące tego, jakie wydatki mogłyby zostać wyjęte z deficytu.

Obecnie pracujemy właśnie nad tym wszystkim i spodziewamy się, że państwa członkowskie będą przedkładać swoje wnioski – powiedział Domański.

Komisarz UE ds. gospodarczych Valdis Dombrovskis zapewnił, że Komisja Europejska także prowadzi prace nad umożliwieniem państwom członkowskim uruchamiania klauzuli wyjścia, zwanej też klauzulą ucieczki. Klauzula ta pozwala na tymczasowe odejście od zasad nakazujących utrzymywanie deficytu budżetowego na poziomie 3% PKB, aby zwiększyć wydatki na zbrojenia.

Dombrovskis podkreślił, że trwają jeszcze prace nad szczegółami technicznymi i to „kwestia kilku tygodni”, zanim propozycja ujrzy światło dzienne. Komisja Europejska planuje przedstawić tzw. białą księgę 19 marca, w której Bruksela określi m.in. możliwe sposoby finansowania przedsięwzięć zbrojeniowych w UE.

Źródło: Z Brukseli Jowita Kiwnik Pargana / PAP

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu