Jak inwestować na emeryturze?

Szymon Juszczyk
Szymon Juszczyk, Zarządzając Portfelami, RDM Wealth Management
Szymon Juszczyk, Zarządzając Portfelami, RDM Wealth Management RDM WM
W ciągu kilkunastu ostatnich lat przeciętna długość życia Polaków zwiększyła się o ok. 7 lat. Tymczasem świadczenia emerytalne, uzyskiwane po latach pracy, są często zbyt niskie, aby zapewnić odpowiednią jakość życia. Dlatego priorytetem dla wielu Polaków jest wejście w wiek emerytalny z własnym zabezpieczeniem finansowym. Jak odpowiednio zadbać o odłożone środki i na co zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych?

Ile możesz zaryzykować?

Pierwszym krokiem na drodze do inwestowania powinno być przeanalizowanie własnych oczekiwań. Z badań wynika, że osoby w starszym wieku są mniej skłonne do ryzyka1, jednak w tej kwestii nie warto generalizować. Każdy powinien indywidualnie zastanowić się nad swoim podejściem do finansów i zdecydować, jakie warunki jest w stanie zaakceptować. Drugie ważne pytanie dotyczy przewidywanej długości inwestycji. Jeśli zakładamy, że pieniądze będą nam potrzebne w niedługim czasie, warto rozważyć krótkoterminowe rozwiązania. Dla wielu osób, których stałym źródłem dochodu jest niewysoka emerytura, ważnym czynnikiem może być także dostęp do pieniędzy i ewentualne koszty wcześniejszego zakończenia inwestycji. Szczególnie te ostatnie należy dokładnie sprawdzić, żeby uniknąć przykrej niespodzianki w razie konieczności przedterminowego wyjścia z inwestycji.

Lokata, konto, fundusz…

Pieniądze powinny na siebie zarabiać, dlatego nie warto chować oszczędności w przysłowiowej skarpecie. W kwestii finansów emeryci nie różnią się od statystycznego Polaka i często stawiają na zachowawcze rozwiązania. Lubimy trzymać pieniądze na lokacie lub kontach oszczędnościowych2. Jednak od pewnego czasu eksperci zauważają zmiany w tym podejściu, które są efektem m.in. niskiego oprocentowania depozytów. Jak wynika z badań Analiz Online, obecnie coraz więcej Polaków kieruje swoje zainteresowanie w stronę funduszy inwestycyjnych3, które mogą zapewnić wysoki zysk, w przypadku korzystnej sytuacji na rynku. Ich zaletą jest szeroki wybór przedmiotu inwestycji i możliwość znalezienia odpowiedniego rozwiązania, pod kątem takich parametrów, jak poziom ryzyka, horyzont czasowy, czy przedmiot inwestycji.

Korzystaj z wiedzy ekspertów

Coraz więcej osób przechodzących na emeryturę korzysta z Internetu i na bieżąco śledzi wydarzenia na świecie. Mimo to blokadą do podejmowania decyzji inwestycyjnych bywa brak wiedzy o rynku kapitałowym. W takiej sytuacji warto rozważyć skorzystanie z usług instytucji finansowych, które profesjonalnie zajmują się inwestowaniem. Zatrudnieni tam specjaliści pomogą odpowiednio pokierować pieniędzmi, zgodnie z indywidualnymi potrzebami klientów. To naturalne, że na co dzień zdarza nam się kierować radami rodziny i przyjaciół, ale w kwestii finansów warto zaufać ekspertom.

Bezpieczne pieniądze

Bez względu na wiek, w kwestii pieniędzy, które stanowią zabezpieczenie naszej przyszłości, nie można narażać się na zbędne ryzyko. Dlatego należy współpracować z licencjonowanymi instytucjami, oferującymi sprawdzone rozwiązania inwestycyjne. Wiarygodny doradca prezentując propozycje pomnażania naszych środków nie tylko opowie o zaletach danego produktu finansowego i szansach na zysk, ale także przedstawi informacje o potencjalnym ryzyku. Każda inwestycja jest nim obarczona, dlatego nie warto wierzyć w nadzwyczajne okazje, które proponują nam niewiarygodni pośrednicy, czy dawno niewidziani znajomi. Udział w tego rodzaju inwestycjach może bowiem zakończyć się utratą całego kapitału. Odzyskanie nawet jego części bywa czasem długotrwałe lub wręcz niemożliwe.

Nabierz odwagi

Inwestycje to szansa na pomnożenie swojego majątku. Warto ją wykorzystać i pozwolić pieniądzom zarabiać. To mit, że inwestują tylko bogaci. Wysoki wkład zwiększa potencjalny zysk, jednak próg wejścia dla wielu produktów finansowych nie jest wygórowany. To od nas zależy, ile środków możemy i chcemy zaangażować. Pierwszym krokiem może być umówienie się z doradcą i niezobowiązującą rozmowa na temat naszych oczekiwań i potencjalnych możliwości.

Obejrzyj wideo
Balcerowicz: Zarzuty formułowane przez „Magazyn Śledczy” są fałszywe

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polska istotnym graczem w sektorze offshore

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

p
pemper

Tak naprawdę w tym wszystkim decydujący jest kapitał – nic więcej, no poza sprawami oczywistymi jak umiejętności i doświadczenie. Jeśli masz 100 tysięcy to 70 daj na lokaty, a 30 tysiącami obracaj na konkretnych instrumentach na XTB. Tylko wiadomo – nie wchodzisz na forexa czy w akcje nie mając o tym zielonego pojęcia, prawda? 

 
G
Gość
Żeby inwestować to trzeba mieć pieniądze ,!
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu