Jak obniżyć rachunek za prąd w święta Bożego Narodzenia? Wybierając odpowiednie lampki choinkowe. Ile prądu pobierają iluminacje świąteczne?

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
Tradycyjne lampki choinkowe mogą zwiększyć nasze rachunki za prąd o kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt złotych. Koszt użytkowania odpowiedników LED nie przekracza kilku złotych miesięcznie
Tradycyjne lampki choinkowe mogą zwiększyć nasze rachunki za prąd o kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt złotych. Koszt użytkowania odpowiedników LED nie przekracza kilku złotych miesięcznie jwvein / PixaBay
Lampki choinkowe stały się symbolem, bez którego trudno byłoby poczuć klimat świąt Bożego Narodzenia. Do niedawna nikt nie zwracał uwagi na to, jak wpływają one na wysokość naszych rachunków za prąd. Teraz, przy rosnących cenach energii, warto sprawdzić, czy nadal nas na to stać. Wyjaśniamy, czy iluminacje świąteczne mogą obciążyć nasze portfele.

Spis treści

Pierwsze lampki choinkowe zaświeciły 22 grudnia 1882 roku w Nowym Jorku. Po 140 latach od tamtego momentu nikt już nie wyobraża sobie świąt Bożego Narodzenia bez światełek montowanych na choinkach, domach czy balkonach.

Kupując lampki choinkowe, mało kto zastanawia się nad tym, ile pobierają energii i jak wpływają na wysokość rachunków. W czasach kryzysu energetycznego, podczas którego trzeba oszczędzać prąd, warto przeanalizować czy nadal możemy sobie pozwolić na bogato zdobione domy, ogródki i choinki.

Sprawdź również:

Ile energii pobierają klasyczne światełka choinkowe?

Do dekorowania choinki czy ogródka nadal zdarza się nam wykorzystywać kilkuletnie lub starsze, tradycyjne światełka. Przy obecnych cenach energii takie rozwiązanie może okazać się prawdziwą zgubą. Lampki te zwiększą nasze rachunki o kilkanaście, a w skrajnych przypadkach nawet kilkaset złotych.

Standardowy sznur, składający się z około 100 światełek, pobiera do 50 W energii. Korzystając z kalkulatora zużycia prądu, udostępnionego przez Tauron Dystrybucję, można wyliczyć, że przy 8 godzinach pracy, w przypadku takich lampek, pobór prądu wyniesie 0,40 kWh, co wiąże się z kosztem 0,31 zł (grupa taryfowa G11 poniżej limitu prądu).

Zakładając, że światełka będziemy podłączali do prądu o godzinie 15 i gasili o 23, po miesiącu nasz rachunek wzrośnie o 9,30 zł. Jednak do udekorowania większej choinki zwykle potrzeba dwóch zestawów lampek, co sprawia, że koszt ten wyniesie prawie 20 złotych.

Nie należy zapominać o oświetleniu na domach, drzewach czy ogrodzeniach. Rekordowe iluminacje mają nawet po 50 tys. światełek, co zwiększa koszty nawet do 20-29 zł za jedną godzinę. Zakładając, że będą one świeciły po 4 godziny przez 2 tygodnie, koszt zużytej energii wyniesie powyżej 1000 złotych.

To oczywiście skrajny przypadek, który pokazuje, że oświetlenie świąteczne, szczególnie w czasach kryzysu, należy montować z rozwagą. Nie oznacza to natomiast, że powinniśmy siedzieć po ciemku. Na ratunek przychodzą bowiem światełka LED.

Lampki LED obniżą nasze rachunki

Tegoroczne święta mimo konieczności oszczędzania i tak mogą być jasne i kolorowe. Wszystko za sprawą lampek choinkowych z diodami LED. Te, które świecą na biało pobierają maksymalnie 2,8 W prądu, a kolorowe do 6 W (100 diod).

Można więc wyliczyć, że w przypadku lampek białych zużycie energii po miesiącu świecenia przez 8h dziennie wyniesie zaledwie 53 grosze. Lampki kolorowe będą nieco droższe w użytkowaniu, gdyż przy tym samym czasie świecenia zwiększą rachunek o 1,15 zł.

Warto też uwzględnić model przeznaczony do użytkowania zewnętrznego, który pobiera 10 W energii. Przy 8-godzinnym działaniu zużyje miesięcznie 2,4 kWh, co wiąże się z kosztem 1,8 zł.

Obecnie lampki choinkowe LED zawierające 100 diod można kupić już za kilkanaście złotych. Najlepiej zatem postawić na te energooszczędne rozwiązanie, dzięki któremu święta pozostaną jasne i kolorowe bez nadmiernego obciążania naszego portfela.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu