Spis treści
We wtorek w siedzibie MKiŚ odbyła się konferencja prasowa dotycząca oszczędzania energii elektrycznej w godzinach szczytu. W wydarzeniu uczestniczyła wiceszefowa resortu Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, a także prezes zarządu PSE S.A Eryk Kłossowski.
Zachęcamy do oszczędzania energii elektrycznej w godzinach szczytu i o ile to możliwe, przesuwanie zużycia energii na inne godziny. Racjonalne korzystanie z energii elektrycznej i unikanie poboru w okresach szczytów zapotrzebowania pozwoli na ograniczenie skutków kryzysu energetycznego, zmniejszenie cen energii i kosztów zarządzania systemem. Aktywna postawa odbiorców to kluczowy element zadbania o bezpieczeństwo energetyczne, nie tylko w czasie kryzysu - mówiła Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.
W momencie największego zapotrzebowania pracują wszystkie moce wytwórcze, również te najmniej wydajne, najdroższe i generujące najwięcej CO2. Mechanizmy rynkowe sprawiają natomiast, że to te najdroższe, przestarzałe elektrownie wpłyną na cenę energii o danej porze. Dlatego też oszczędzanie prądu w godzinach szczytu będzie miało pozytywny wpływ nie tylko na rachunki, ale też środowisko.
Polsce nie grozi natomiast blackout, a apele rządu związane są z wysokimi cenami energii oraz kryzysem energetycznym, który może dodatkowo wpłynąć na pogorszenie jakości powietrza w okresie zimowym. Jak alarmuje Polski Alarm Smogowy, powietrze, którym oddychamy, zawiera mieszaninę szkodliwych pyłów zawieszonych, które przez pęcherzyki płucne przenikają do naszego krwioobiegu, powoli, aczkolwiek skutecznie niszcząc zdrowie i skracając życie średnio o 10 miesięcy.
Rząd przygotował nagrody za oszczędzanie prądu
Wiceminister klimatu Anna Łukaszewska-Trzeciakowska przypomniała, że rząd już we wrześniu zaoferował rabat dla osób, które ograniczą roczne zużycie energii elektrycznej.
Jeżeli gospodarstwo domowe albo małe i średnie przedsiębiorstwo oszczędzi 10 procent rocznego zużycia, to będzie miało 10 procent bonusu - podkreśliła.
Zgodnie z uchwaloną jesienią ustawą, jeśli między 1 października br. a 31 grudnia 2023 zmniejszymy zużycie energii o minimum 10 proc. w porównaniu do okresu 01.10.2021-31.12.2022 r., to w 2024 roku otrzymamy 10-procentowy upust na prąd z okresu od października 2022 do końca grudnia 2023.
Kwotę upustu stanowi równowartość 10% łącznej kwoty rozliczenia sprzedaży energii elektrycznej oraz usługi dystrybucji energii elektrycznej poniesionej przez odbiorcę uprawnionego w okresie od dnia 1 października 2022 r. do dnia 31 grudnia 2023 r. - czytamy w zapisach ustawy.
Ponadto wprowadzona ustawa przewiduje możliwość odebrania dodatku energetycznego do prądu. W przypadku gdy zużycie energii w 2021 roku było niższe niż 5 MWh, wyniesie 1000 zł, natomiast gospodarstwa domowe, które przekroczyły ten próg, otrzymają 1500 złotych. Wnioski można składać od 1 grudnia do 2022 roku do 1 lutego 2023 roku.
Wnioski ws. przyznania dodatku energetycznego należy składać w urzędach gminy lub za pośrednictwem Internetu (ePUAP/profil zaufany). W dokumentach należy zawrzeć dane o wnioskodawcy i członkach rodziny, podać numer konta bankowego i wskazać główne źródło ogrzewania zgłoszone do CEEB. Konieczne jest również złożenie oświadczenia, że gospodarstwo nie pobierało dodatku węglowego lub innych dodatków. Co istotne, dofinansowanie nie przysługuje też osobom, korzystającym z instalacji OZE.
Sprawdź również:
Jak oszczędzać energię elektryczną?
Zdaniem URE najprostsze sposoby na zmniejszenie zużycia energii to m.in.:
- wyłączanie nieużywanego oświetlenia i zastosowanie energooszczędnych żarówek,
- gotowanie potraw pod przykryciem, wyłączanie piekarnika około 5-10 przed zakończeniem pieczenia i ustawienie lodówki z dala od urządzeń emitujących ciepło,
- wykorzystywanie zmywarki, która zużywa nawet 2 razy mniej wody w porównaniu do mycia ręcznego,
- wykorzystywanie energooszczędnych telewizorów LED,
- wyłączanie komputera podczas przerwy dłuższej niż 15 minut,
- wyposażenie gospodarstwa domowego w energooszczędny sprzęt RTV i AGD.
Na nasze rachunki wpłynie też przełożenie czynności takie jak pranie, odkurzanie czy zmywanie poza godzinami szczytu publikowanymi przez PSE.
Aplikacja do oszczędzania prądu. Kiedy są godziny szczytu?
Zgodnie z danymi PSE godziny szczytu zwykle przypadają na popołudnie, choć czasem notowane są nieco wcześniej. W tym czasie znacznie spada produkcja energii z OZE, a rośnie udział źródeł konwencjonalnych, czyli gazu i węgla.
Dane o godzinach szczytu poboru prądu możemy codziennie monitorować na stronie internetowej PSE. Narzędzie wyglądem przypomina centymetr krawiecki, na którym żółtym kolorem oznaczane są godziny szczytu, czyli najlepszy czas na wyłączenie zbędnych urządzeń elektrycznych.
Informacje na "paskach" aktualizowane są codziennie w godzinach popołudniowych. Jeden z nich pokazuje dane na bieżący dzień, a drugi prognozę na kolejny. PSE udostępniło też szczegółową tabelę ze szczegółowym krajowym zapotrzebowaniem na moc wyrażonym w MW.
Prezes PSE przekazał również, że trwają prace nad aplikacją mobilną, wskazującą zalecane godziny oszczędzania prądu. Termin dopuszczenia programu do użytkowania nie jest jeszcze znany.
Prace nad aplikacją trwają. One są w tej chwili w stadium zaawansowanego studium koncepcyjnego. Trzeba wymyślić jeszcze kilka szczegółów funkcjonowania tej aplikacji, ale ona niebawem powinna powstać - dodał Kossowski.
Strefa Biznesu: Polska istotnym graczem w sektorze offshore
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?