Drogi prąd. W jakich godzinach najlepiej odkurzać i prasować? Wtedy prąd jest tańszy. Tak zmniejszysz rachunki za energię elektryczną

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Od 14:00 do 17:00 spada zapotrzebowanie na prąd. Część z nas za pobór prądu w tych godzinach płaci niższą stawkę.
Od 14:00 do 17:00 spada zapotrzebowanie na prąd. Część z nas za pobór prądu w tych godzinach płaci niższą stawkę. Mikołaj Wójtowicz / Polska Press
Ogrzewanie prądem jest rzeczą, na którą zdecydowała się część Polaków, ponieważ w Polsce brakuje węgla. Może to niekorzystnie odbić się na bilansie w sieci przesyłowej. Rozwiązaniem tego problemu może być zaplanowanie prania, prasowania, grzania wody poza godzinami szczytu. Jak się okazuje - to nie tylko korzyść dla sieci energetycznej. Wielu z nas w tych godzinach ma tańsze stawki za prąd. Sprawdź, w jakich godzinach najlepiej korzystać z tańszego prądu.

Spis treści

System elektroenergetyczny – co to jest?

System elektroenergetyczny w Polsce to zbiór urządzeń, które wytwarzają, przesyłają, magazynują i pozwalają na użytkowanie energii elektrycznej. Elementy te są połączone ze sobą i umożliwiają dostawy energii bez przerw.

Podstawą zapewnienia bezpiecznej i efektywnej ekonomicznie pracy systemu elektroenergetycznego jest odpowiednie planowanie jego pracy w różnych horyzontach czasowych. Priorytetem jest pokrycie zapotrzebowania odbiorców na moc i energię elektryczną, uwzględniając uwarunkowania pracy sieci i jednostek wytwórczych oraz wymagania bezpieczeństwa pracy systemu - czytamy na oficjalnej stronie internetowej Polskich Sieci Elektroenergetycznych.

Kto dostarcza prąd do naszych domów i miejsc pracy?

Energia elektryczna jest wytwarzana w elektrowniach na terenie całej Polski. Większość prądu powstaje w elektrowniach konwencjonalnych, czyli spalających paliwa kopalne. Energię produkują także elektrociepłownie oraz ośrodki opierające swoją działalność na odnawialnych źródłach energii.

Energię elektryczną w Polsce dostarczają:

  • Tauron w południowej i południowo-zachodniej Polsce z takimi miastami jak w Kraków, Gliwice i Wrocław,
  • Energa w północnej i środkowej części kraju. To okolice miast takich, jak Gdynia, Gdańsk, Sopot, Olsztyn, Płock, Szczecin,
  • Innogy w centralnej Polsce, np. Warszawa
  • PGE w centralnej, wschodniej i południowo-wschodniej części kraju z takimi miastami jak Lublin, Białystok, Zamość i Łódź,
  • Enea w północno-zachodniej Polsce. To m.in. Poznań, Gorzów Wielkopolski, Toruń, Zielona Góra, Szczecin, Bydgoszcz.

Kiedy energia elektryczna jest najtańsza? Takie są przykładowe taryfy

Przykładowo: Tauron posiada cztery podstawowe taryfy za prąd.

  • Taryfa G11 - jedna cena prądu przez całą dobę.
  • Taryfa G12 - prąd jest tańszy przez 10 godzin w ciągu doby: 8 następujących po sobie godzin z przedziału 22.00 – 7.00 oraz 2 następujące po sobie godziny z przedziału 13.00-16.00.
  • Taryfa G12w - prąd ma niższą cenę w weekend, w nocy i od poniedziałku do piątku 13:00 - 15:00 oraz 22:00 - 6:00.
  • Taryfa G13 - niższa cena prądu obowiązuje, kiedy ogrzewasz dom lub podgrzewasz wodę, od 1 kwietnia do 30 września, od poniedziałku do piątku 13.00 – 19.00 i 22.00 – 7.00, od 1 października do 31 marca, od poniedziałku do piątku 13.00 – 16.00 i 21.00 – 7.00 oraz w weekendy, oraz dni ustawowo wolne od pracy.

Tańszy prąd. Dlaczego poza niektórymi godzinami mniej płacimy za energię?

Od 14:00 do 17:00 spada zapotrzebowanie na pobór prądu. W tym czasie wiele osób kończy pracę. W wielu miejscach wówczas możemy skorzystać z tańszej taryfy za prąd – takiej jak w godzinach nocnych. Tańszy prąd ma nas zachęcić do włączenia w tym czasie bojlera, który zagrzeje nam wodę na wieczorną kąpiel, włączenia prania lub odkurzacza oraz prasowania.

Szczyt popołudniowy zaczyna się od 17:00 i może trwać nawet do 22:00. Wzrasta wówczas pobór mocy aż do momentu, gdy większość z nas pójdzie spać.

W Polsce rozpoczął się sezon na mrozy. Czy braknie nam prądu?

– Sytuacja bilansowa w sezonie jesienno-zimowym 2022/2023 będzie przede wszystkim uzależniona od warunków atmosferycznych. W przypadku niskich temperatur oraz niskiej generacji wiatrowej należy spodziewać się trudnej sytuacji bilansowej, zwłaszcza w dni robocze. Zebranie wymaganych 9 proc. rezerwy mocy może być wtedy wyzwaniem – tłumaczy Maciej Wapiński z biura prasowego PSE.

Rezerwy mocy na poziomie 9 proc. są niezbędne po to, aby zabezpieczyć dostawy prądu na wypadek awarii jednego z dużych bloków energetycznych. Korzystając z prądu, kiedy zapotrzebowanie na niego jest niższe, możemy zaoszczędzić nie tylko własne pieniądze, ale i pomóc Polskim Sieciom Elektroenergetycznym.

Zobacz także: Chcesz mniej płacić za prąd? Nie przegap tego ważnego terminu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu