Spis treści
Osoby żyjące samotnie mogą wydawać pieniądze, na co chcą i ile chcą, ale z drugiej strony rosnące koszty życia spoczywają tylko na ich barkach. Singlom trudniej zaciągnąć kredyt, a zwolnienie z pracy wiąże się ze znacznie wyższym stresem niż w przypadku par, które pomagają sobie przy kłopotach z płynnością finansową.
Biuro Informacji Gospodarczej opublikowało wyniki badania „Pieniądze powodem stresu dla par i singli”, z którego wynika, że 4 proc. osób w związkach i 6 proc. singli stwierdziło u siebie niedobór pieniędzy nawet na podstawowe potrzeby. Z kolei do stwierdzenia „by wystarczyło na życie, musimy odmawiać sobie wielu rzeczy” przychyla się 17 proc. osób prowadzących gospodarstwo domowe samodzielnie, a także 13 proc. badanych żyjących z partnerem lub partnerką.
Singlom częściej brakuje pieniędzy
W grupie osób, które mają problemy z utrzymaniem, znajduje się 24 proc. singli i 16 proc. par. Oznacza to, że osoby żyjące w pojedynkę prawie o połowę częściej zmagają się z brakiem pieniędzy lub koniecznością ograniczenia wydatków.
Eksperci podkreślają, że nie zawsze jest to związane z niższymi dochodami. Do obecnej sytuacji przyczyniły się bowiem inflacja i kryzys gospodarczy, które sprawiają, że spłacanie kredytów mieszkaniowych lub wynajmowanie mieszkania stało się wyjątkowo kosztowne.
- Comiesięczne obciążenia kredytowe oraz opłaty za wynajem zwykle pochłaniają znaczącą część budżetu. Teraz stały się jeszcze trudniejszym wyzwaniem. Widać to już zresztą po jakości obsługi kredytów mieszkaniowych. Jak wynika z danych BIK, single częściej spóźniają się ze spłatą rat kredytów mieszkaniowych niż pary - poinformował Waldemar Rogowski, główny analityk BIG InfoMonitor.
Stwierdzenie, że „na co dzień wystarcza pieniędzy, choć nie stać nas na większe wydatki” wyraża 52 proc. par i 51 proc. singli. W każdej z badanych grup 1 proc. stanowią osoby identyfikujące się jako „zamożne”, które nie muszą w żaden sposób ograniczać wydatków.
Stres finansowy u osób samotnych
Osoby, które żyją samotnie, częściej zmagają się ze stresem spowodowanym kłopotami finansowymi (22 proc. badanych wobec 19 proc.). Większość singli woli przemilczeć temat swojej sytuacji finansowej, 32 proc. z nich wspomni o tym rodzinie, a 12 proc. znajomym.
Powody do zmartwień wśród badanych zwykle są bardzo podobne. Najczęściej mówi się o drożyźnie, konflikcie w Ukrainie, sytuacji politycznej w Polsce, a także stanie zdrowia. Osoby żyjące w pojedynkę częściej natomiast martwią problemem ze znalezieniem pracy.
- Życie w pojedynkę ma swoje dobre strony, ale z pewnością nie należą do nich finanse. Bezpieczeństwo ekonomiczne łatwiej budować we dwoje niż samodzielnie - podsumował Waldemar Rogowski.
Strefa Biznesu: W Polsce drastycznie wzrosną podatki? Winna demografia
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?