Jak uniknąć zakażenia Legionellą i zadbać o bezpieczeństwo wody w obiekcie?

Materiał informacyjny EuroClean Polska Sp. z o.o.
Jak zadbać o bezpieczeństwo mikrobiologiczne wody? Jakie sytuacje sprzyjają powstawaniu kolonii bakterii? Przedstawiamy najważniejsze informacje dla przedsiębiorców i zarządców budynków mieszkania zbiorowego oraz podpowiadamy, jak zadbać o czystość wody w obiekcie.

Czysta i bezpieczna w użytkowaniu woda powinna być normą. Brak odpowiedniej profilaktyki i rozwiązań z zakresu uzdatniania wody sprawia jednak, że skażenie wody mikroorganizmami staje się problemem, które dotyczy wielu obiektów, zwłaszcza tych o dużych i rozbudowanych instalacjach wodnych. Są to m.in. szpitale, hotele, obiekty SPA, szkoły oraz akademiki, internaty i inne miejsca noclegowe.

Jak dochodzi do zakażenia bakterią Legionella?

Najczęściej występującym mikroorganizmem jest bakteria Legionella, która powoduje gorączkę Pontiac lub cięższą chorobę legionistów, w tym ostre zapaleniu płuc. Zarażenie następie poprzez wdychanie aerozolu wodnego, zawierającego tę bakterię, wydobywającego się podczas kąpieli, przez mgiełki, zraszacze wodne lub z systemów klimatyzacyjnych. Wiele przypadków zarażenia jest związana z pobytem w hotelach czy innych obiektach, przypadki takie określane są skrótem TALD (travel-associated Legionnaires' disease – choroba legionistów związana z podróżą). Zarażenie w obiektach noclegowych jest stosunkowo częstą sytuacją.

Zakażenie bakterią w obiektach noclegowych

Skażenie bakterią jest częstym problemem obiektów noclegowych. Jedną z wielu przyczyn rozwoju mikroorganizmów w instalacjach hydraulicznych jest stagnacja wody, która w szkołach czy akademikach wstępuje w okresie wakacyjnym natomiast w hotelach poza sezonem wakacyjno-wypoczynkowym. Stagnacja wody jest idealnym środowiskiem do rozwoju bakterii, sprzyja temu również osad pokrywający rurociągi oraz inne części instalacji. Inną przyczyną powstawania skupisk bakterii w związku ze stagnacją wody jest niesprawna cyrkulacja lub wykonanie instalacji niezgodnie ze sztuką np. zaślepienie odcinków rurociągów.

Jak uniknąć zakażenia Legionellą i zadbać o bezpieczeństwo wody w obiekcie?

Dezynfekcja wody dla bezpieczeństwa gości

Bezpieczeństwo użytkowników różnych obiektów noclegowych i nie tylko, jest sprawą priorytetową dla każdego z właścicieli. Chcąc odpowiednio przygotować obiekt, po dłuższej nieobecności użytkowników zaleca się stałą dezynfekcję wody oraz przeprowadzenie dezynfekcji szokowej tuż przed rozpoczęciem ponownej działalności. Działaniem, jakie można wówczas podjąć to przepłukiwanie całej instalacji poprzez odpuszczanie wody. Jest to proces, który należy także wykonać po przeprowadzeniu dezynfekcji szokowej.

Bezpieczna woda w szpitalach i budynkach mieszkalnych

Obiekty takie jak szpitale, budynki mieszkalne czy domy pomocy społecznej cechują się stałym zużyciem wody w ciągu roku. Dezynfekcja jest więc prowadzona w sposób ciągły, a ilość dozowanego dezynfektanta jest proporcjonalna do chwilowego zużycia. Szpitale jako obiekty, w których przebywają osoby z obniżoną odpornością, wymagają szczególnej uwagi, aby zapobiec zakażeniu.

Jak uniknąć zakażenia Legionellą i zadbać o bezpieczeństwo wody w obiekcie?

Kara za przekroczenie norm bakterii w wodzie

Każdy ze wskazanych przez nas budynków zamieszkania zbiorowego musi spełniać odpowiednie normy w zakresie czystości wody. Zaniedbania w tym zakresie nie tylko narażają zdrowie i życie osób korzystających ze skażonej wody, ale także mogą skutkować nałożeniem dotkliwych kar. Najlepszym sposobem na utrzymanie bezpieczeństwa mikrobiologiczne i czystości wody jest więc odpowiednia profilaktyka i wdrożenie rozwiązań z zakresu uzdatniania wody. Wszystkie zainteresowane podmioty zachęcamy do kontaktu!

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu