Spis treści
Kredyt hipoteczny to zobowiązanie, które wiąże kredytobiorcę z wybranym bankiem na wiele lat. Warto zatem zadbać o to, by było skrojone zarówno pod nasze potrzeby, jak i możliwości. W innym przypadku bank na wstępie odrzuci nasz wniosek o finansowanie lub spłata zadłużenia stanie się męczarnią. Jakich błędów należy zatem się wystrzegać?
Brak zdolności kredytowej
Osoby, które rozważają zaciągnięcie kredytu, powinny w pierwszej kolejności oszacować swoją zdolność kredytową. Nawet jeśli zarabiamy sporo, koszty codziennego życia czy niekorzystna historia kredytowa mogą pogrzebać nasze marzenia.
Przy ocenie zdolności kredytowej nie warto sugerować się jedynie kalkulatorami internetowymi, gdyż nie uwzględniają one tego, jak w przeszłości radziliśmy sobie ze spłatą zobowiązań. Aby zweryfikować szanse na otrzymanie kredytu oraz dowiedzieć się, jak postrzega nas bank, najlepiej wygenerować Raport BIK, a potem skorzystać z Analizatora Kredytowego BIK.
Dopiero po oszacowaniu zdolności kredytowej będziemy wiedzieli, na co mniej więcej nas stać. Oczywiście to nadal wartość orientacyjna, gdyż każdy bank ma inne sposoby wyliczania dochodu i oceny zdolności kredytowej.
Przeczytaj również:Pożyczka do 500 zł - ile kosztuje i czy się opłaca?
Ukrywanie informacji przed bankiem
Niektóre osoby zakładają, że ukrywając pewne fakty, zwiększą szansę na uzyskanie większego kredytu. Banki jednak dokładnie sprawdzają naszą historię za pośrednictwem rozmaitych narzędzi analitycznych. Co więcej, mogą także poprosić o dodatkowe dokumenty w celu rozwiania wątpliwości.
Próby zatajenia historii kredytowej czy liczby dzieci w gospodarstwie domowym okażą się zatem nieskuteczne. Wyjście tego na jaw grozi także posądzeniem o usiłowanie wyłudzenia kredytu, a to już jest przestępstwem, za które grozi kara od 3 miesięcy do nawet 5 lat pozbawienia wolności.
Niski wkład własny
Zgodnie z przepisami minimalny wkład własny przy kredycie hipotecznym wynosi 20 proc. wartości nieruchomości. Co prawda na rynku znajdziemy oferty z niższym progiem, jednak te zazwyczaj są o wiele mniej opłacalne.
Przed wnioskowaniem o kredyt należy też zadbać o odpowiednią poduszkę finansową, gdyż w trakcie spłaty zobowiązania mogą pojawić się różne, niespodziewane wydatki. Uważa się, że powinna ona stanowić nawet 6-krotność wydatków miesięcznych.
Brak porównania ofert kredytowych
Zdarza się, że kredytobiorcy z różnych powodów nie porównują ofert kredytowych dostępnych na rynku. Wśród niektórych panuje nawet przekonanie, że tylko ich bank będzie w stanie zaoferować atrakcyjne warunki spłaty zobowiązania. Takie podejście jest jednak błędem.
Pomocne w porównaniu ofert mogą okazać się rankingi kredytowe, lecz trzeba je traktować z przymrużeniem oka. W takich zestawieniach dane zazwyczaj zostają spłaszczone, by uwzględnić jak najwięcej parametrów. Część z nich może być także przygotowana na zlecenie instytucji bankowych.
Wniosek o kredyt do jednego banku
Kredytobiorcy dość często składają wniosek o kredyt tylko do jednego, ich zdaniem najlepszego banku. To jednak błąd, gdyż w przypadku odmowy nie mamy żadnej alternatywnej opcji, więc tracimy zadatek i szansę na zakup mieszkania.
Nie warto składać również wniosków do zbyt wielu instytucji. W oczach banków możemy bowiem zostać uznani za desperatów, którzy za wszelką cenę chcą zdobyć dodatkowe środki.
Optymalnym rozwiązaniem jest złożenie wniosku o kredyt do trzech banków. W tym przypadku zwiększamy szansę na pozytywną decyzję z korzystnymi warunkami spłaty.
