Jakie kompetencje cyfrowe powinny rozwijać MŚP i jak w tym pomaga PFR?

Materiał informacyjny Polskiego Funduszu Rozwoju
Jak rozwijać kompetencje cyfrowe MŚP? Nie zostawaj w tyle!
Jak rozwijać kompetencje cyfrowe MŚP? Nie zostawaj w tyle!
Technologie cyfrowe mają coraz większy wpływ na nasze codzienne zadania w firmach z sektora MŚP. Internet i praca zdalna stały się pewnym standardem. To jednak tylko podstawy. Możemy bowiem zauważyć, że różne proste i powtarzalne czynności podlegają coraz większej automatyzacji. Przyspiesza to wykonywanie bieżących zadań.

Choć cyfryzacja postępuje, to często nie wykorzystujemy jej pełnego potencjału. Może to wynikać z braku odpowiedniej wiedzy, ale również środków na rozwój technologii w firmie. Na szczęście dzięki pomocy podmiotów, takich jak PFR jesteśmy w stanie szybko i bezpłatnie rozwijać kompetencje cyfrowe.

Znaczenie kompetencji cyfrowych dla firm MŚP

Kompetencje cyfrowe to nie tylko umiejętności obsługi komputera i programów, lecz również zdolność do korzystania z danych i informacji, porozumiewania się i współpracy zdalnie, tworzenia treści cyfrowych, programowania, jak i właściwego reagowania na wszelkie kwestie związane z cyberbezpieczeństwem. Nie wszyscy jednak mamy odpowiednią wiedzę w tych tematach. Na podstawie wyników narzędzia Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR), Testu Dojrzałości Cyfrowej na blisko 500 przedsiębiorstwach MŚP, zaledwie 12% firm bada potrzeby swoich klientów, 19% ma z kolei strategię, plan lub wizję cyfryzacji. Znamienne jest także to, że tylko 1/3 przedsiębiorstw wykorzystuje narzędzia cyfrowe automatyzujące proste czynności. Jest tu zatem jeszcze spore pole do poprawy. Pomóc może w tym przypadku PFR, oferując instrumenty służące rozwojowi przedsiębiorstw.

6 kroków cyfryzacji firmy od PFR

PFR proponuje firmom z sektora MŚP program Cyfrowa Wyprawka dla Firm, który pomaga w przejściu digitalizacji. Cyfrowa Wyprawka to kompendium wiedzy dotyczące cyfryzacji oraz mechanizmów jej wsparcia (finansowe i doradcze) zmapowane i zebrane dla przedsiębiorców w jednym miejscu. Program składa się z sześciu kroków:

  1. Wykonanie Testu Dojrzałości Cyfrowej – ankieta w formie 50 pytań z 10 zakresów tematycznych, dzięki której możliwe jest poznanie mocnych i słabych stron organizacji oraz zwiększenie świadomości dotyczącej czynników wpływających na cyfryzację przedsiębiorstwa.

  2. Porównanie testu z wynikami innych przedsiębiorstw i wyciągnięcie wniosków.

  3. Skorzystanie z kompendium wiedzy w formie bezpłatnych materiałów edukacyjnych dla firm MŚP.

  4. Udział w darmowych warsztatach z cyfryzacji.

  5. Skorzystanie z szerokiego wachlarzu dostępnych technologii z różnych obszarów tematycznych, które można dopasować do naszych potrzeb.

  6. Znalezienie źródła finansowania na dynamiczny wzrost działalności, wdrażanie innowacji oraz nowych produktów.

Szeroki zakres bezpłatnych szkoleń i warsztatów z kompetencji cyfrowych dla firm MŚP od PFR

PFR na swojej platformie e-learningowej, Strefa Wiedzy PFR www.strefawiedzypfr.pl  przygotował szereg bezpłatnych kursów z kompetencji cyfrowych dopasowanych do bieżących potrzeb firm MŚP. Szczególne polecenia są następujące 3 pozycje kursowe:

  1. „Firma bezpieczna cyfrowo” - kurs przygotowany wspólnie z portalem niebezpiecznik.pl. Uczestnicy poznają na nim najczęściej stosowane przez cyberprzestępców formy ataków i zasady postępowania w jego trakcie, sposoby tworzenia silnych haseł i zarządzania nimi, a także wskazówki, jak bezpiecznie pracować zdalnie.

  2. „Chmura w biznesie” - wyjaśnia podstawowe pojęcia związane z chmurą obliczeniową (czyli zbiorem rozproszonych na całym świecie serwerów i centrów danych, na których przechowywane są dane firmowe) przybliża sposób jej działania oraz korzyści, jakie można osiągnąć z jej zastosowania.

  3. „AI od podstaw” – w trakcie którego przedstawiciele firm MŚP mogą się dowiedzieć, jak korzystać z narzędzi AI, takich jak np. Chat GPT, jak tworzyć grafiki i wideo, a także w jaki sposób formułować polecenia (tzw. prompty) dla sztucznej inteligencji. To przydatne umiejętności, które wykorzystane w odpowiedni sposób mogą się znacząco przyczynić do zwiększenia efektywności pracy całej organizacji.

Proces transformacji cyfrowej przyspiesza coraz bardziej. Bez odpowiedniej wiedzy wiele firm z sektora MŚP może zostać w tyle. To dlatego warto rozwijać swoje kompetencje cyfrowe. Dzięki bezpłatnym zasobom PFR nie poniesiemy dodatkowych kosztów rozwoju.

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu