Jakie warunki należy spełnić, aby cieszyć się zasłużoną emeryturą? Sprawdź, kiedy najlepiej złożyć wniosek

Materiał informacyjny Seris Konsalnet
Wideo
od 16 lat
Jeżeli planujesz przejść na emeryturę w 2022 roku warto wiedzieć, że miesiąc w którym złożyć wniosek o jej przyznanie może zaważyć na wysokości świadczenia. ZUS każdego roku przelicza składki ubezpieczonego uwzględniając waloryzację, co wpływa na wysokość emerytury. Piszemy o tym, kiedy najlepiej starać się o emeryturę w 2022 roku, kto może starać się o świadczenie i jakie warunki należy spełnić, aby cieszyć się zasłużoną emeryturą. Złóż wniosek o świadczenie emerytalne w najlepszym terminie, aby nie stracić ani złotówki!

Termin, w którym złożysz wniosek ma wpływ na wysokość świadczenia emerytalnego. Sprawdź, który miesiąc jest najkorzystniejszy i jakie czynniki należy wziąć pod uwagę, decydując się złożenie wniosku. Czytaj dalej i dowiedz się więcej.

Spis treści

Jak ZUS oblicza wysokość emerytury

Wysokość emerytury zależy od kwoty zwaloryzowanych składek na koncie ubezpieczonego, zwaloryzowanego kapitału początkowego, środków zapisanych na subkoncie oraz średniej dalszego trwania życia licząc od dnia przejścia na emeryturę.

W dużym uproszczeniu, wysokość emerytury jest równa ilorazowi podstawy obliczenia emerytury i średniego dalszego trwania życia

Logując się poprzez profil zaufany na stronie ZUS będziesz ubezpieczony ma wgląd we wszystkie aktualne dane, które są niezbędne do wyliczenia świadczenia. Informacje uzyskamy także kontaktując się telefonicznie, podczas wizyty osobistej w oddziale ZUS lub na wcześniej umówionej wizycie online.

Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać świadczenie

  • ukończenie powszechnego wieku emerytalnego tj. dla kobiet 60 lat i dla mężczyzn 65 lat
  • posiadanie zapisanego na koncie w ZUS jakiegokolwiek okresu ubezpieczenia emerytalnego
  • złożenie wniosku i odpowiednich dokumentów - wniosek EMP, formularz ERP-6, dokumenty potwierdzające przebyty czas zatrudnienia i wysokość wynagrodzeń

Czy wiesz, że na wysokość świadczenia emerytalnego może mieć wpływ staż pracy? Od 1 października 2017 r. wymagany staż do osiągnięcia najniższej emerytury to 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn.

Kiedy najlepiej złożyć wniosek o przyznanie emerytury w 2022 roku? Co wziąć pod uwagę?

Ze względu na wyjątkowo szybującą w górę inflację, wskaźnik waloryzacji emerytur będzie rekordowo wysoki w 2022 roku. Eksperci sugerują, aby poczekać ze złożeniem wniosku do drugiej połowy roku. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeliczy składki na kontach ubezpieczonych oraz ich kapitał, jak co roku, 1 czerwca, jednak aby zostało to uwzględnione wniosek o emeryturę powinien spłynąć najwcześniej w miesiącu następnym tj. w lipcu lub dalej.

Składając wniosek o emeryturę w drugiej połowie roku (od miesiąca lipca) emerytura zostanie wyliczona z uwzględnieniem rocznej i kwartalnej waloryzacji.

Czy brać pod uwagę zmniejszającą się z roku na rok długość życia?

Co kilka miesięcy zmienia się przyjęta średnia długość dalszego trwania życia, przez którą dzieli się podstawę emerytury. Aktualna tablica średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn, opracowana przez Główny Urząd Statystyczny, jest podstawą przyznania emerytur na wnioski zgłoszone od dnia 1 kwietnia 2021 r. do 31 marca 2022 r. i jest brana pod uwagę w przypadku osób, które osiągnęły prawo do otrzymania świadczenia, w szczególności ze względu na osiągnięty wiek emerytalny.

Statystyki pokazują, że średnia życia Polaków zmniejsza się, dlatego można podejrzewać, że po 31 marca 2022 r., kiedy zostaną opublikowane nowe tablice, średnia długość dalszego trwania życia będzie mniejsza. Może to być przesłanką do złożenia wniosku o emeryturę do końca marca 2022, nie czekając na czerwcowe zwaloryzowanie składek przez ZUS.

Te rozważania skonsultowaliśmy z Głównym Urzędem Statystycznym, który jest odpowiedzialny za uaktualnianie tablic średniej długości dalszego trwania życia:

Wzrost zgonów wśród osób w wieku do 50 lat był w 2020 r. nieznaczny. Największy wzrost był obserwowany w grupie 65 i więcej lat. Nie zmienia to faktu, że wzrost umieralności w najstarszych rocznikach istotnie przełożył się na spadek oczekiwanego dalszego trwania życia.

Trwanie życia w momencie urodzenia spadło w 2020 r. w porównaniu do 2019 r. o 1,5 roku w przypadku mężczyzn (z 74,1 do 72,6) i o ponad rok w przypadku kobiet (81,8 do 80,7). Jeżeli chodzi o wiek emerytalny, to oczekiwane trwanie życia mężczyzny w wieku 65 lat w 2020 roku wynosiło 14,6 roku (w porównaniu do 16 lat w 2019 r.). W przypadku kobiet oczekiwane trwanie życia w wieku 60 lat wynosiło 23,2 roku (w porównaniu do 24,2 roku w 2019 r.).

Dane o zgonach za 2021 r. wskazują, iż obserwowany był dalszy wzrost umieralności. Należy zatem spodziewać się dalszego spadku oczekiwanej długości życia.

Ile wyniosą emerytury w 2022

Wysokość emerytur w 2022 roku będzie wyższa niż przewidywano, ze względu na prognozowaną dużo większą inflację oraz przepisy Polskiego Ładu. Od 1 stycznia 2022 roku od świadczeń emerytalnych ora rent w wysokości nie większej niż 2500 złotych, nie będzie pobierany podatek dochodowy.

Jeżeli masz wątpliwości dotyczące tego, w którym miesiącu najkorzystniej będzie przejść na emeryturę, zachęcamy umówić się na konsultację z pracownikiem ZUS, w dziale świadczeń emerytalnych. Może to być e-wizyta lub wizyta w oddziale.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ O ZMIANACH W ŚWIADCZENIACH, KTÓRE CZEKAJĄ NAS W 2022

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu