Zgodnie z ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych istnieje rozwiązanie w postaci zawarcia z ZUS tzw. układu ratalnego, dającego dłużnikowi możliwość spłaty zadłużenia z tytułu składek w miesięcznych ratach, w uzgodnionym z ZUS okresie. Udzielenie takiej ulgi musi wynikać z naszej inicjatywy - a mianowicie ze złożenia wniosku o rozłożenie należności na raty.
Solidne argumenty
- Należy pamiętać, że wniosek o przyznanie takiej ulgi musi być wyczerpująco umotywowany i wskazywać, że zastosowanie ulgi jest uzasadnione szczególnymi okolicznościami, z powodu których dłużnik nie jest w stanie jednorazowo uregulować należności z tytułu składek - mówi adwokat Mariusz Lewandowski. - Rozłożenie spłaty zadłużenia na raty jest bowiem rozwiązaniem o charakterze wyjątkowym, gdyż zasadą jest terminowe opłacanie należnych ZUS-owi składek.
Wniosek o rozłożenie należności na raty powinien zawierać oświadczenie o stanie rodzinnym i majątkowym płatnika składek wraz z dokumentami potwierdzającymi jego sytuację materialną (dochody, wydatki, zadłużenie, zaświadczenia o stanie zdrowia itp.), zeznania podatkowe PIT za ostatnie 3 lata, a także wskazanie i udokumentowanie źródła finansowania rat. Co istotne, układ ratalny może zostać zawarty w przypadku posiadania przez dłużnika tzw. wolnego dochodu.
Odsetki nie są naliczane
W kwestii odsetek – uwzględnienie wniosku o ulgę w formie ratalnej spłaty zadłużenia powoduje, że odsetki za zwłokę nie są naliczane, począwszy od dnia następnego po dniu wpływu wniosku.
- Nie jest to jednak próba uniknięcia zapłaty naliczanych odsetek, bowiem z chwilą zawarcia układu ratalnego ZUS ustala odpowiednią opłatę prolongacyjną - zaznacza adwokat Mariusz Lewandowski. Podpisując z ZUS umowę o rozłożenie zadłużenia na raty, dłużnik uzyskuje prawo do spłaty należności w dłuższym okresie czasu, lecz na warunkach ściśle określonych w harmonogramie spłat.