Jeśli mocno wzrośnie bezrobocie, znów ruszymy w poszukiwaniu pracy za granicę? Do Niemiec można nawet w tej chwili

Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Zniesienie obowiązku kwarantanny to szansa dla tysięcy ludzi, którzy w najbliższym czasie staną przed dylematem związanym z poszukiwaniem nowego miejsca pracy z opcją wyjazdu za granicę.
Zniesienie obowiązku kwarantanny to szansa dla tysięcy ludzi, którzy w najbliższym czasie staną przed dylematem związanym z poszukiwaniem nowego miejsca pracy z opcją wyjazdu za granicę. Fot. Mariusz Kapała / Polska Press
W dobie pandemii koronawirusa tysiące ludzi straciło lub w najbliższym czasie straci pracę. Tylko w kwietniu liczba bezrobotnych w Polsce wzrosła o niemal 60 tysięcy osób . Jak wynika z raportu „Monitor Rynku Pracy” zrealizowanego przez Instytut Badawczy Randstad, w tej chwili ponad ¼ pracowników poważnie obawia się zwolnienia . W poszukiwaniach nowego miejsca zatrudnienia najlepiej wziąć pod uwagę różne możliwości - jedną z nich może być wyjazd do pracy zagranicę.

Myśląc o zatrudnieniu poza Polską, warto skupić się na państwach, w których co do zasady będziemy mogli otrzymać wyższe wynagrodzenie niż nad Wisłą, a jednocześnie nie będziemy musieli szukać zatrudnienia zbyt daleko.

Nowa praca w czasach kryzysu? To możliwe - dobrze płatne zajęcie nawet w tej chwili można znaleźć za Odrą

Z tych względów, dobrym pomysłem może być rozważenie pracy w Niemczech. Ten ponad 80 milionowy kraj dysponuje nie tylko ogromnym, chłonnym rynkiem pracy, ale też przy stawce minimalnej, wynoszącej 9,35 euro brutto za godzinę (około 42,50 zł), oferuje atrakcyjne zarobki. Jako państwo członkowskie Unii Europejskiej, gwarantuje ono również równy dostęp do zatrudnienia obywatelom wszystkich innych państw należących do wspólnoty.

W Niemczech, mimo kryzysu, wysoki popyt na pracowników występuje obecnie m.in. w rolnictwie – do prac sezonowych potrzeba nawet kilkuset tysięcy ludzi. Kolejne dziesiątki tysięcy poszukiwane są w sektorze handlu detalicznego oraz branży e-commerce . Z kolei, jak informuje Niemiecki Związek Pielęgniarek (DPV), jeszcze przed koronakryzysem, brakowało nawet 200 tys. pracowników w szpitalach, opiece ambulatoryjnej i domach spokojnej starości. Zapotrzebowanie na kolejne 100-200 tysięcy pracowników dotyczy również branży opiekuńczej, w ramach pracy polegającej na bezpośredniej opiece nad seniorami w ich domach.

Co z przekroczeniem granicy?

W ostatnim czasie pojawiło się wiele wątpliwości dotyczących tego kto, kiedy i w jakim celu może przekraczać granicę polsko-niemiecką. Wbrew pojawiającym się opiniom, przekraczanie granic jest możliwe, choć istnieją pewne ograniczenia np. związane z wyjazdami w celach turystycznych czy w odwiedziny. Co najważniejsze, pod pewnymi warunkami, każdy obywatel Polski może wjechać do Niemiec i może z Niemiec wyjechać.

Koronawirus: z Polski do Niemiec

Zgodnie z przepisami obowiązującymi w Niemczech, każdy obywatel naszego kraju może przekroczyć granicę polsko-niemiecką, posiadając przy sobie dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport), o ile posiada istotny powód. Takim powodem jest wyjazd do pracy .

Dbasz o swoje pieniądze, kliknij!:

Od 10 kwietnia osoby wjeżdżające do Niemiec objęte są obowiązkową, 14-dniową kwarantanną, w czasie której muszą pozostać w domu, a wjazd do tego kraju muszą zgłosić miejscowym władzom. Od wyżej wymienionych przepisów obowiązują jednak wyjątki, które dotyczą m.in. osób pracujących w branży transportowej, medycznej czy opiekuńczej, a także pracowników przyjeżdżających do pracy w Niemczech codziennie lub co 5 dni . Dzięki takim rozwiązaniom możliwe jest szybkie znalezienie zatrudnienia bez konieczności pozostawania w trwającej aż dwa tygodnie izolacji.

Koronawirus: z Niemiec do Polski

Z kolei każdy obywatel naszego kraju, wracający z Niemiec, może przekroczyć granicę niemiecko-polską. Od 4 maja zniesiono obowiązek 14-dniowej kwarantanny dla osób, które przekraczają wewnętrzną granicę unijną z państwem sąsiadującym i robią to w ramach wykonywania czynności zawodowych, służbowych lub zarobkowych. Oznacza to, że niemalże każdy polski pracownik przyjeżdżający z Niemiec do Polski, po wykazaniu, że w Niemczech przebywał w celu zarobkowym, może być zwolniony z tego obostrzenia .

Najchętniej czytane - Kliknij!:

Zniesienie obowiązku kwarantanny jest z jednej strony wyjściem naprzeciw oczekiwaniom pracowników przygranicznych, którzy przed wprowadzeniem ograniczeń codziennie przekraczali granicę polsko-niemiecką w celach zarobkowych, z drugiej zaś sporym ułatwieniem dla tych osób, które pracują na terenie Niemiec w systemie kontraktowym lub sezonowo. Jest to również szansa dla tysięcy ludzi, którzy w najbliższym czasie staną przed dylematem związanym z poszukiwaniem nowego miejsca pracy

Praca w Niemczech a obowiązujące ograniczenia

– Z przepisów obowiązujących w Niemczech wynika, że działalność opiekunek i opiekunów z Polski jest możliwa bez odbycia kwarantanny, po wykazaniu, że opieka nad seniorem jest niezbędnym elementem systemu opieki zdrowotnej bądź jest wyrazem wsparcia osoby wymagającej szczególnej troski. Osoby starsze, którym pomagają opiekunowie, zaliczają się do tej grupy, zaś opiekunowie otrzymują od nas komplet dokumentów, które to potwierdzają – wyjaśnia Karolina Mejger-Mazurkiewicz,
Dyrektor Wykonawczy w Promedica24.

Należy pamiętać, że w Niemczech, podobnie jak w Polsce, funkcjonują w tej chwili pewne ograniczenia w poruszaniu się w przestrzeni publicznej. Wyjścia na zewnątrz możliwe są tylko pojedynczo lub w parach, należy też zachowywać minimum 1,5 metrowy dystans od innych osób. We wszystkich niemieckich landach obowiązuje też nakaz zakrywania ust i nosa w sklepach i środkach transportu publicznego .

Chcesz być szybko i dobrze poinformowany w sprawie pieniędzy: zarabiania, oszczędzania, wydawania, inwestowania? Zapewniamy szybkie informacje, analizy i porady ekspertów. Kliknij w ten tekst i polub nas na Facebooku! Wtedy wszystkie godne Twojej uwagi nowości i porady znajdziesz na swojej osi czasu bez zbędnego szukania. Naprawdę warto!

ZABEZPIECZ SIEBIE I SWOICH PRACOWNIKÓW - MASKI Z FILTREM, PRZYŁBICE, ŚRODKI DO DEZYNFEKCJI, OKULARY I INNE PRODUKTY PROFILAKTYCZNE PRZECIWKO WIRUSOM I BAKTERIOM >> Sprawdź w naszym sklepie <<
.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu