Teraz nawet 30 tys. zł dofinansowania: 23.08.2020. Do wymiany pieca węglowego na ekologiczny, a w ramach PIT do odliczenia drobne wydatki

Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Uproszczenia w programie „Czyste Powietrze” otwierają Polakom drzwi do łatwiejszego dofinansowania wymiany nieefektywnych źródeł ciepła i termomodernizacji domów jednorodzinnych. Czeka na to jeszcze prawie trzy miliony domów w Polsce.
Uproszczenia w programie „Czyste Powietrze” otwierają Polakom drzwi do łatwiejszego dofinansowania wymiany nieefektywnych źródeł ciepła i termomodernizacji domów jednorodzinnych. Czeka na to jeszcze prawie trzy miliony domów w Polsce. Anna Kaczmarz / Polska Press
Mamy nowy etap walki ze smogiem w Polsce. Wznowiony został - i to na korzystniejszych niż wcześniej zasadach - rządowy program "Czyste Powietrze, w ramach którego na wymianę kopciuchów czyli pieców i kotłów opalanych węglem na ekologiczne można uzyskać nawet 25 tys. zł dotacji. Obecnie, bo wkrótce, po nowelizacji przepisów, najubożsi będą mogli liczyć nawet na dopłatę w wysokości 37 tys. zł. Jak to załatwić, nawet podczas utrudnionych przez koronawirusa warunków załatwiania spraw urzędowych?

Nabór wniosków w zreformowanym programie „Czyste Powietrze” ruszył w drugiej połowie maja. Do Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu trafił projekt ustawy przewidującej wydawanie przez gminy zaświadczeń potwierdzających prawo do otrzymania podwyższonego poziomu finansowania w programie.

Trzy miliony kopciuchów do wymiany

- Wypracowaliśmy uproszczenia w „Czystym Powietrzu”, które otwierają Polakom drzwi do łatwiejszego dofinansowania wymiany nieefektywnych źródeł ciepła i termomodernizacji domów jednorodzinnych. Czeka na to jeszcze prawie trzy miliony domów w Polsce. Zaangażowani w ten proces byli m.in. przedstawiciele rządu, samorządów, wojewódzkich funduszy ochrony środowiska, sektor bankowy i alarmy smogowe – wyjaśnia Piotr Woźny, Pełnomocnik Premiera ds. programu „Czyste Powietrze” i prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. - Będziemy przyglądali się temu, jak wnioskodawcy wdrażają się w nowe zasady, które przyspieszą tempo realizacji tego strategicznego dla Polski programu – dodaje.

Ponad sto miliardów na walkę ze smogiem

Celem programu „Czyste Powietrze” – z budżetem 103 mld zł na lata 2018-2029 – jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych przez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej jednorodzinnych budynków mieszkalnych.
Do 24 kwietnia 2020 r. złożono 131 623 wnioski o dofinansowanie, na łączną kwotę ok. 2,8 mld zł.

Albo 106 tys. zł w PIT

Z kolei podatnicy PIT w tych wyliczeniach na inwestycję i zwrot z wydatków mogą i powinni wziąć pod uwagę ulgę termomodernizacyjną. Ta, w wersji obowiązującej od 1 stycznia 2019 r. stanowi, iż podatnik może odliczyć wydatki poniesione w danym roku m.in. na materiały budowlane, urządzenia i usługi związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. Maksymalnie odliczyć można 53 tys., a w przypadku małżonków, nawet 106 tys. zł.
Tu nie trzeba wymieniać pieca, wystarczy nawet liczniki czy termostaty, by zaoszczędzić na rachunkach za ciepło, o czym - dalej.

20, 25 lub 30 tys. zł dotacji

Zgodnie z nowymi zapisami w programie „Czyste Powietrze”, beneficjenci uprawnieni do podstawowego poziomu dofinansowania mogą liczyć na wsparcie do kwoty 20 tys. zł. Jeżeli inwestycja obejmuje bardziej efektywne źródło ogrzewania, czyli pompę ciepła – wtedy można dostać do 25 tys. zł, a jeśli do tego instalowane są panele fotowoltaiczne, to łączna wypłata sięgnie nawet 30 tys. zł.

Ważne dziś! Kliknij i przeczytaj!

Będzie można finansować przedsięwzięcia rozpoczęte do 6 miesięcy przed złożeniem wniosku o dofinansowanie, przy czym data ich rozpoczęcia nie może być wcześniejsza niż 15 maja br. Zmieniona wersja programu umożliwia także wsparcie inwestycji już zakończonych.

Wnioski o dotację - teraz online

Czas pandemii koronawirusa NFOŚiGW wykorzystał na testowanie – wraz z wojewódzkimi funduszami, bankami i alarmami smogowymi – nowego formularza wniosku do „Czystego Powietrza”.

Efektem prowadzonych prac i konsultacji było nie tylko wprowadzenie uwag do wzoru wniosku, ale również zmiana programu „Czyste Powietrze”, przewidująca możliwość łączenia dofinansowania oferowanego przez program z dofinansowaniem z gminnych programów ograniczania niskiej emisji.

W ten sposób „Czyste Powietrze” staje się wspólnym mianownikiem programów finansujących walkę z niską emisją, a gminy uzyskują możliwość tworzenia własnych programów uzupełniających finansowanie otrzymywane z „Czystego Powietrza”.
Szczegóły poznasz klikając w poniższy link
https://czystepowietrze.gov.pl/

Ważne dziś! Kliknij i przeczytaj!

Tuż przed uruchomieniem naboru do „Czystego Powietrza” na nowych zasadach, na rządowym portalu gov.pl pojawi się podstrona dedykowana programowi. W pierwszej fazie wnioskodawcy znajdą tam linki do generatorów wojewódzkich funduszy ochrony środowiska, a następnie – z końcem maja – planuje się ogólnopolską odsłonę e-wniosków na gov.pl.

- Każdy z nas – niezależnie od wieku czy poglądów – oddycha tym samym powietrzem i wszystkim nam zależy na tym, aby było ono czyste. Dyskusja na temat czystego powietrza stała się dyskusją społeczną i cywilizacyjną. To bez wątpienia kwestia, która jednoczy Polaków ponad wszelkimi podziałami, dlatego w resorcie klimatu intensyfikujemy działania na rzecz zwalczania smogu – podkreśla Michał Kurtyka, minister klimatu.

Będą przepisy umożliwiające wsparcie najuboższych

Procedowane są także zmiany legislacyjne, które umożliwią wsparcie mniej zamożnych gospodarstw domowych. Komisja Wspólna Rządu i Samorządu otrzymała do zaopiniowania projekt ustawy przewidującej wydawanie przez samorządy gminne zaświadczeń potwierdzających prawo gorzej sytuowanych gospodarstw domowych do otrzymania w programie dofinansowania o zwiększonej intensywności. Na wprowadzenie tego rozwiązania potrzebna jest jeszcze zgoda Sejmu.

Do podwyższonego poziomu dofinansowania – do 37 tys. zł – uprawnieni będą ci o przeciętnym dochodzie na jedną osobę w gospodarstwie domowym nieprzekraczającym 1 400 zł (gospodarstwa wieloosobowe) lub 1 960 zł (gospodarstwa jednoosobowe).

Sektor bankowy w „Czystym Powietrzu”

I jeszcze jedna ważna nowość. Uproszczenie „Czystego Powietrza”, w tym przede wszystkim formularza wniosku i sposobu aplikowania o środki, stworzyło sektorowi bankowemu możliwość efektywnego włączenia się do programu. 30 kwietnia NFOŚiGW oraz Związek Banków Polskich podpisały porozumienie, które docelowo pozwoli beneficjentom na występowanie przez banki z wnioskiem o dotację na częściową spłatę kapitału kredytu.
Dla wprowadzenia takiej możliwości potrzebne jest jeszcze wypracowanie do końca maja szczegółów technicznych procedur gwarantujących klientom pełną obsługę wniosków o dofinansowanie i kredytów.

Ważne dziś! Kliknij i przeczytaj!

Ponad sto miliardów na walkę ze smogiem

Celem programu „Czyste Powietrze” – z budżetem 103 mld zł na lata 2018-2029 – jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych przez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Do 24 kwietnia 2020 r. złożono 131 623 wnioski o dofinansowanie, na łączną kwotę ok. 2,8 mld zł.

Źródło: Ministerstwo Klimatu

Zaoszczędź na rachunkach

Mimo tego, że mamy do czynienia z ociepleniem klimatu i ubiegła zima była wyjątkowo łagodna, to ceny za energię wciąż rosną. Urządzenia takie jak inteligentne termostaty czy głowice na kaloryfery, nie tylko korzystnie wpływają na komfort użytkowników, ale również gwarantują oszczędności. Nawet jeśli mieszkamy w bloku i korzystamy z ciepła do ogrzewania z sieci miejskiej, duże oszczędności uzyskamy choćby instalując inteligentny termostat, który sam będzie kontrolował temperaturę zgodnie z preferencjami użytkowników i regulował poziom ogrzewania tak, by niepotrzebnie nie zużywać energii.
– Pomimo, że remonty wiążą się głównie z malowaniem ścian czy przemeblowaniem, sporo osób skupia się również na zwiększeniu własnego komfortu i wydajności urządzeń w swoim domu. Odpowiedzią na te potrzeby mogą być zyskujące na popularności urządzenia inteligentnego domu. Są one łatwe w instalacji, trwałe i efektywne w kwestii oszczędzania pieniędzy. Badania mówią, że aż 38 proc. użytkowników smart home oczekuje od tych urządzeń w pierwszej kolejności obniżenia rachunków za energię elektryczną i ogrzewanie. Remonty, na które co roku decyduje się wielu Polaków do doskonała okazja, żeby przyjrzeć się bliżej takim rozwiązaniom – komentuje Fred Potter z firmy Netatmo.
Właśnie produkty smart home wspomagające inteligentne ogrzewanie godne są polecenia dla osób, które poza komfortem i postawą proekologiczną chcą stawiać na oszczędności. Taki zakup należy traktować jako inwestycję, której zwrot zaczyna się już od pierwszych dni sezonu grzewczego. Przy pomocy technologii (automatyczne ustawienia czy zdalna obsługa np. aplikacją w smartfonie) użytkownik może ogrzewać dom lub mieszkanie tylko wtedy gdy jest to potrzebne.
Nawet osoby, które wciąż czują się dość nieswojo, obcując z nowymi technologiami łatwo i szybko przekonują się, że obsługa urządzeń inteligentnego ogrzewania jest dziecinnie prosta. Wystarczy aplikacja, którą można posługiwać się zarówno poprzez smartfona jak i dowolny komputer – laptop czy stacjonarny. Poprzez aplikację ustawia się wszelkie parametry – od temperatury pożądanej w poszczególnych pomieszczeniach, po uwzględniające takie niuanse jak temperatura w określonych godzinach, w których ogrzewanie ma być wyłączone czy tylko zredukowane.

Kto czyta, nie błądzi! Kliknij!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 14

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Andrzej

Mam zalożony kocioł gazowy firmy ......... przez firmę ....... w ramach poprzedniego programu . Czekałem co prawda 3 lata , ale zużyłem zapas węgla i drzewa . Kocioł załozony w marcu ub.r więc pracował powiedzmy miesiąc , ale nie trzeba nosić , wrzucac , dokładać . gwarancja na 7 lat . Z danych po piecu to nowoczesny wyrób. Czekam zimy.

A
Andrzej

AUTORZE co pan ćpasz Bo piszesz pan o stymulatorach , pompach ciepła że kwota 27 tys , że odliczenie 106 tys od dochodu czyli ok 9 tyś miesięcznego dochodu . BEŁKOT.

napisz pan po ludzku zamiast węglowego , instaluję gazowy . Piec za 12000 zł , robocizna i materiały dodatkowe powiedzmy 3000 zł . RAZEM 15 OOO ZŁ.

i ile mi zwróci i kto . A nie bełkot .

g
gość

Kusi mnie to dofinansowanie na pompę ciepła, już jestem umówiony z Wentorem na wycenę i ofertę. Pomagają w formalnościach, więc duży plus, bo ja nie mam głowy do takich urzędniczych spraw.

Z
Zuzia

Super informacja! Jeżeli ktoś tak jak ja stawia na dobry kocioł pelletowy i to o niego chce zawalczyć w programie "czyste powietrze" to warto obejrzeć film na YT Dobre Kotły ( https://www.youtube.com/watch?v=DmZK6xhER9I

G
Gość

a kiedy będą dopłaty do wugla las mum swój a wygiel musa se kupić moze ktoś pomyśli o biednych rzeszowiakach przyłączyli nas do miasta i tera co mom se jakieś okna na dachu zakładać

L
Luna

Wniosek złożony - czekamy na odpowiedź. Model wybralismy juz wczesniej w Levadzie tak by wiedzieć o co dokładnie walczymy. Zdecydowalismy sie na vitovolta głównie dlatego, że szkło paneli jest przeciwodblaskowe, co dodatkowo zwiększa uzysk

Ł
Łucja

Uproszczenia uproszczeniami a ja i tak miałam problem z "czyste powietrze" 2.0 jeżeli ktoś tak jak ja nie ogarnia to polecam kontakt z bardzo fajnymi doradcami z https://czystepowietrze.eu/program-czyste-powietrze/wypelniamy-wniosek/ wystarczy zostawić do siebie namiar a oddzwonią i przeprowadzą przez cały wniosek i dotację bezproblemowo :)

k
kostor
1 lipca, 13:37, zypolek:

A to - ecocalma.pl/dotacje/ ? Fotowoltaika jeszcze nigdy nie była tak opłacalna jak teraz. Tzn. okres zwrotu jest krótki. Oni nam to załatwiali całościowo, w sensie - my nie musieliśmy robić nic ponadto. Papiery też kompletowali sami, składali wniosek o dotację. Ogólnie - wszystko sensownie ogarnięte.

Właśnie z nimi rozmawiam. Jaki okres zwrotu wychodzi ci tak realnie? To faktycznie jest kilka lat? Bo tak w teorii to wychodzi aż dziwnie dobrze. Jest aż tak?

z
zypolek

A to - ecocalma.pl/dotacje/ ? Fotowoltaika jeszcze nigdy nie była tak opłacalna jak teraz. Tzn. okres zwrotu jest krótki. Oni nam to załatwiali całościowo, w sensie - my nie musieliśmy robić nic ponadto. Papiery też kompletowali sami, składali wniosek o dotację. Ogólnie - wszystko sensownie ogarnięte.

A
Artur

Poprzednia wersja programu nie działała tak jak powinna to chyba każdy przyzna więc tej obecnej kibicuję dużo mocniej. Dofinansowania są niby mniejsze, ale dla chcącego nic trudnego. Fajny film na kanale Dobre Kotły na YT znalazłem o tanich alternatywach dla kopciuchów : https://www.youtube.com/watch?v=oehI4vPvhsU

K
Krzysztof

Program był bardzo niewydolny dlatego mam nadzieję że to się zmieni i osiągnie sukces tak jak program 'moj prad' bo to wyjdzie nam na zdrowie i się opłaca, wystarczy spojrzeć na wyliczenia https://forum.mysun.pl/showthread.php?tid=13

G
Gość
19 maja, 11:05, Tom:

NIE WIERZCIE W TE UPROSZCZENIA. Złożyłem wniosek pół roku temu (do Poznania), zweryfikowany na zielono, wysłałem pocztę za potwierdzeniem. Wczoraj 18.05.2020 po pól roku dostałem pismo, że brakuje kilku zaświadczeń, dopuszczeń budynku z 58 roku do użytku i innych bzdur. Już nie składam braków, bo jak mi odpowiedzą za kolejne pół roku wygaśnie mi pozwolenie na budowę. Tak dział ta chora opcja i tak działają ich uproszczenia.

Wczoraj zapytałem urząd ile czasu po złożeniu korekt będę czekał na odpowiedź, czy kolejne pół roku, dostałem odpowiedź, że mogę zrezygnować i nic nie składać. Zrezygnowałem.

T
Tom

NIE WIERZCIE W TE UPROSZCZENIA. Złożyłem wniosek pół roku temu (do Poznania), zweryfikowany na zielono, wysłałem pocztę za potwierdzeniem. Wczoraj 18.05.2020 po pól roku dostałem pismo, że brakuje kilku zaświadczeń, dopuszczeń budynku z 58 roku do użytku i innych bzdur. Już nie składam braków, bo jak mi odpowiedzą za kolejne pół roku wygaśnie mi pozwolenie na budowę. Tak dział ta chora opcja i tak działają ich uproszczenia.

G
Gość

tylko kto przy tak niskich dochodach weźmie tak duży kredyt? Chyba że z szarej strefy lub jakieś diler.

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu