https://strefabiznesu.pl
reklama

Ekologiczny dom nie musi być drogi. To się realnie zwraca – wyliczenia nie kłamią

Katarzyna Zawada
Paweł Rżysko: Są wyzwania, ale są też na to sposoby.
Paweł Rżysko: Są wyzwania, ale są też na to sposoby. Adam Jankowski/Polska Press
Transformacja energetyczna szansą przyszłości? Coraz więcej firm i gospodarstw domowych stawia na innowacyjne rozwiązania, które mają obniżyć rachunki. O tym, dlaczego warto inwestować w fotowoltaikę lub pompy ciepła mówi nam Paweł Rżysko, prezes firmy Ekoterma, wiceprezes Bauter Energy i laureat 3. miejsca w plebiscycie „Osobowość Roku 2024” Polska Press Grupy w kategorii biznesowej.

Spis treści

Branża OZE ma się dobrze, firmy wierzą w jej potencjał

Wyższe koszty życia mobilizują Polaków do szukania oszczędności. Nie tylko w zakresie wydatków bieżących, ale także na polu opłat za ogrzewanie czy energię elektryczną. Prezes Rżysko zwraca uwagę, że to rozsądny krok, który w dłuższej perspektywie zaowocuje.

Nasza firma notuje wzrost, klienci są bardzo otwarci na kolejne inwestycje, np. zaczynają od fotowoltaiki, później montują pompy ciepła, termomodernizują swoje budynki, po to, żeby optymalizować te oszczędności. Faktycznie w obecnych latach widzimy wzmożone zainteresowanie tego typu działalnością – mówi.

emisja bez ograniczeń wiekowych

Ekoterma na co dzień pomaga klientom w realizacji fotowoltaiki, termoizolacji, pomp ciepła czy magazynów zielonej energii. Wraz z pomocą fachowców można też m.in. wymienić okna i drzwi, które będą minimalizować straty ciepła.

Długoterminowe korzyści korzystania z zielonej energii. Możliwe dotacje

Rozsądne podejście do zielonej energii i wiedza na temat możliwości pozwalają wybrać odpowiednie rozwiązania. Czy to jest opłacalne? Tu warto zasięgać opinii osób, które już używają konkretnych innowacji. Najpierw konieczne jest zainwestowanie w to środków, ale w dalszej perspektywie może to znacznie obniżać rachunki w skali rocznej.

– Powiem na swoim przykładzie. Mój dom nie generuje dużych kosztów, posiadam prąd z fotowoltaiki, ogrzewam go pompą ciepła i zaizolowałem go technologią, która nie traci ciepła. (…) I to jest czysta zachęta, czyli pieniądz, który zostaje w naszych portfelach – dodaje rozmówca.

Obecnie klienci zainteresowani ekologią mogą skorzystać z kilku programów dopłat. Dostępne są m.in. „Mój Prąd”, „Moje Ciepło” i „Czyste Powietrze”. W przypadku ostatniego warto pamiętać o kilku tegorocznych zmianach. Nie ma finansowania na mikroinstalacje fotowoltaiczne, ale można dostać pieniądze m.in. na pompy ciepła czy nowoczesny system grzejników na podczerwień.

Dla każdego jest jakieś dofinansowanie, wystarczy się tylko za tym zakręcić i zyskać przekonuje Paweł Rżysko.

Bycie przedsiębiorcą w Polsce zawsze wiąże się nie tylko z konkurencją, ale też ciężką pracą. Prezes przyznaje, że to raczej nie są problemy, a wyzwania.

– Gdyby w Polsce było troszeczkę mniej biurokracji, byłoby inaczej. Gdybyśmy płacili troszkę mniejsze podatki, to też mielibyśmy więcej środków na to, żeby robić ekspansję na rynki zagraniczne. Są wyzwania i są też na to sposoby podsumowuje.

Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Wybrane dla Ciebie

Lewandowski walczy z Kucharskim w sądzie. Sąd opublikował nagrania

Lewandowski walczy z Kucharskim w sądzie. Sąd opublikował nagrania

Polska firma zaskoczyła wynikami. 30 mln zł zysku w trudnym kwartale

Polska firma zaskoczyła wynikami. 30 mln zł zysku w trudnym kwartale

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu