https://strefabiznesu.pl
reklama

Znana polska firma pod presją Trumpa. Już szuka ratunku poza USA

Maciej Badowski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Marian Owerko, prezes Bakallandu, przyznaje, że wprowadzenie ceł przez administrację Donalda Trumpa na pewno odbije na firmie. Bakalland z Kalifornii importuje blisko 40 proc. surowców bakaliowych. Firma szuka alternatywnych rynków. – Działamy bardzo ciężko, nie wiem, czy ta praca nie pójdzie na marne, ale musimy się zabezpieczyć – mówi Strefie Biznesu.

Spis treści

Wymagający rynek i koszty energii

– Myślę, że największym wyzwaniem w obecnej sytuacji jest wymagający rynek oraz to, jak i za ile można sprzedać produkty – mówi w rozmowie z portalem strefabiznesu.pl Marian Owerko, współzałożyciel i prezes Bakallandu. – Pod tym względem nic się nie zmieniło – dodaje.

Przyznaje jednocześnie, że prowadzenie biznesu staje się coraz trudniejsze z powodu ograniczonej podaży pracowników, która nie zawsze odpowiada realnym potrzebom rynku. Wskazuje też na rosnące koszty energii, które wymagają zmian, bo – jak podkreśla – biznes prowadzi się dziś „troszkę trudniej”.

Inwestycje w OZE i działania proekologiczne

Zapytany o inwestycje w odnawialne źródła energii i „zazielenianie firmy”, Owerko wskazuje dwa kluczowe obszary. – Pierwszym, rozpoczętym już kilka lat temu, jest instalacja fotowoltaiczna, która pozwoli nam pokryć około 30 proc. naszego zapotrzebowania na energię – wyjaśnia. – Wszystko wskazuje na to, że pozostałe 70 proc. zabezpieczymy dzięki inwestycji gminnej w Janowie Podlaskim, z wykorzystaniem lokalnych, ekologicznych źródeł energii.

Czy takie działania mają wpływ na decyzje zakupowe konsumentów? Zdaniem Owerki, coraz większe znaczenie ma świadomość ekologiczna firm.

– Trzeba liczyć się z pewnymi dodatkowymi kosztami zielonej energii, traktując je jako element odpowiedzialności biznesowej – zaznacza.

Firma stawia też na ograniczanie odpadów i recykling. – Staramy się wykorzystywać opakowania z recyklingu i odzyskiwać surowce wtórne. Wszystkie kartony z produkcji zbieramy, konsolidujemy i przekazujemy firmom zajmującym się ich dalszym przetwarzaniem – podaje przykład.

– To część szerszej świadomości naszych pracowników, która przekłada się również na klientów. Dlatego mamy prawo i obowiązek informować ich, że jesteśmy firmą proekologiczną – i robimy to, umieszczając stosowne informacje na opakowaniach naszych produktów – dodaje.

Współpraca z Motorem Lublin

Pod koniec kwietnia 2025 roku Bakalland oficjalnie rozpoczął współpracę sponsorską z klubem piłkarskim Motor Lublin. Skąd taki pomysł? Jak tłumaczy Marian Owerko, firma posiada dziś w Janowie Podlaskim aż pięć fabryk. – My to nazywamy megafabryką. Zatrudniamy tam 350 osób. Na miejscu mamy centralny dział R&D, dział jakości i bezpieczeństwa produktu, a także znaczną część logistyki – wymienia.

– Chcemy pokazać, że Bakalland w Janowie Podlaskim to nie tylko pakowanie bakalii, ale także najnowocześniejsze w Europie linie do produkcji batonów – podkreśla. Obecnie w fabryce produkowany jest milion batonów dziennie.

– Zatrudniamy technologów, którzy nie tylko udoskonalają nasze produkty, ale też tworzą nowe. Mamy również rozbudowany dział jakości i obszar operacyjny. Nie jesteśmy prostą fabryką, a nowoczesnym, innowacyjnym przedsiębiorstwem – zaznacza Owerko. Jak dodaje, sponsoring największej marki sportowej w województwie lubelskim doskonale wpisuje się w strategię employer brandingu i budowania pozytywnego wizerunku firmy w regionie.

Wojna handlowa i jej wpływ na firmę

Prezes Bakallandu odniósł się także do trwającej wojny handlowej i możliwych konsekwencji dla firmy.

– Jeśli Unia Europejska zdecyduje się na wprowadzenie ceł odwetowych wobec Stanów Zjednoczonych, a wszystko wskazuje na to, że decyzja zapadnie do końca maja, na pewno to odczujemy – przyznaje.

Wyjaśnia, że firma importuje z Kalifornii około 40 proc. surowców bakaliowych, co oznacza konieczność zapłaty wyższych ceł. – Odczują to nasi klienci, odczujemy to i my – mówi wprost. Jednocześnie dodaje, że Bakalland już wcześniej zabezpieczał się przed taką sytuacją.

– Od momentu, gdy prezydent Donald Trump zaczął poruszać ten temat, nasz dział zakupów rozpoczął intensywne poszukiwania alternatywnych rynków. Rozglądamy się w Ameryce Południowej, Kanadzie, a także w Europie. Działamy intensywnie. Nie wiem, czy ta praca nie pójdzie na marne, ale musimy być przygotowani – podkreśla Owerko.

O Bakalland

Bakalland jest jednym z największych producentów i dystrybutorów produktów spożywczych w Polsce. Bakalland jest obecnie własnością grupy FoodWell, która powstała w wyniku połączenia Bakallandu z Purellą w 2022 roku. Głównymi właścicielami FoodWell są fundusz Uno Capital Mariana Owerko i O&R Holding (kontrolowany przez Rafała Brzoskę). 

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Wybrane dla Ciebie

Giełda w Warszawie na czerwono. KGHM ponownie jednak zaskoczył

Giełda w Warszawie na czerwono. KGHM ponownie jednak zaskoczył

Apple w opałach. Trump chce przenieść produkcję iPhone’ów do USA

Apple w opałach. Trump chce przenieść produkcję iPhone’ów do USA

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu