Niedziele handlowe 2020. Czy niedziela 22 listopada to niedziela handlowa? Gdzie zrobisz zakupy? Wszystkie niedziele handlowe: 21.11.2020

Zbigniew Biskupski
Opracowanie:
Niedziela 15 listopada 2020 roku jest niestety objęta zakazem handlu - duże sklepy nie czekają dziś otwarte na klientów, co nie znaczy że zakupów zrobić nie można w ogóle.
Niedziela 15 listopada 2020 roku jest niestety objęta zakazem handlu - duże sklepy nie czekają dziś otwarte na klientów, co nie znaczy że zakupów zrobić nie można w ogóle. Paweł Relikowski / Polska Press
Czy niedziela22 listopada jest handlowa? A jeśli nie - pamiętaj, zakupy zrobisz, ale nie w dużych sklepach. Wciąż realne jest zawieszenie zakazu handlu w niedziele, ale na razie konsultowany jest dopiero projekt ustawy, która miałaby uczynić znów handlowymi wszystkie niedziele - na czas koronawirusa i pół roku po odwołaniu pandemii.

W niedzielę, 22 listopada jednak jeszcze musimy pogodzić się z tym, że obowiązują stare przepisy, choć jest projekt ustawy, to nawet gdyby trafił od razu na porządek obrad Sejmu, musi zaczekać - najbliższe posiedzenie Sejmu zostało przesunięte na drugą połowę listopada, a w ich myśl mamy dziś niedzielę z zakazem handlu. Kolejna niedziela bez zakazu handlu - o ile nie zmienią się przepisy; projekt ustawy zawieszającej zakaz handlu w niedziele jest w Sejmie - będzie dopiero w grudniu przed świętami.

Natomiast od soboty 7 listopada obowiązują nowe obostrzenia, które obejmują też handel - zamknięta została większość sklepów w galeriach i centrach, czynne są teoretycznie niektóre punkty usługowe. teoretycznie bo z braku ruchu choć mogą działać, nie działają, bo otwarcie wiązałoby się z dodatkowymi stratami przez symboliczne obroty.

Warto jednak pamiętać, że w soboty i w niedziele nie obowiązują godziny dla seniorów,zakupy można więc robić o dowolnej porze niezależnie od wieku, nawet mając mniej niż 60 lat.

Przypomnijmy, że w związku z rosnącą liczbą nowych przypadków koronawirusa premier Mateusz Morawiecki ogłosił kolejne obostrzenia do walki z koronawirusem. Choć to wciąż nie lockdown, to niewiele ku temu brakuje.

Nowe ograniczenia od soboty, 7 listopada

Z kolei od soboty 7 listopada obowiązują nowe ograniczenia.
We wszystkich czynnych sklepach w sobotę zmieniły się dopuszczalne limity liczby klientów. W sklepach o powierzchni do 100 metrów kwadratowych – nowy limit to 1 osoba/10 m2. W sklepach powyżej 100 metrów kwadratowych – limit to 1 osoba/15 m2 (bez zmian). W sklepach nadal obowiązują maseczki. Obowiązkowa jest także dezynfekcja rąk przy wejściu lub zakładanie rękawiczek.

Na kolejnych slajdach krok po kroku tłumaczymy, co jest zabronione od 7 listopada, a w jakich dziedzinach obowiązują nowe limity i ograniczenia.
Od soboty obowiązuje zakaz handlu i działalności usługowej we wszystkich obiektach handlowych lub usługowych, w tym tych w parkach handlowych, o powierzchni sprzedaży lub świadczenia usług powyżej 2000 metrów kwadratowych. Zakaz dotyczy nie tylko galerii, ale także dużych, wolnostojących sklepów takich jak np. Ikea czy elektromarkety.
 • Zabroniona jest też działalność wszelkich wysp handlowych, niezależnie od branży.
 • [b]Zakaz nie dotyczy tylko tych sklepów, których przeważająca działalność polega na sprzedaży:
 • - żywności - produktów kosmetycznych - artykułów toaletowych, - środków czystości, - produktów leczniczych - wyrobów medycznych - środków spożywczych specjalnego przeznaczenia - gazet lub książek, - artykułów budowlanych lub artykułów remontowych, - artykułów dla zwierząt domowych, - usług telekomunikacyjnych, - części i akcesoriów do pojazdów samochodowych lub motocykli, - paliw;
 • Zakaz nie dotyczy także usług: - związanych z fryzjerstwem i pozostałymi zabiegami kosmetycznymi - optycznych, - medycznych, - bankowych, - pocztowych, logistycznych oraz polegających na wydawaniu i odbieraniu przesyłek, - ubezpieczeniowych, - naprawy pojazdów samochodowych lub motocykli oraz naprawy lub wymiany opon i dętek, - myjni samochodowych, - ślusarskich, - szewskich, - krawieckich, - pralniczych, - gastronomicznych polegających wyłącznie na przygotowywaniu i podawaniu żywności na wynos lub na przygotowywaniu i dostarczaniu żywności.
 • TO WARTO WIEDZIEĆ. Kliknij i przeczytaj!

  A niedziela bez handlu? To normalne, że pracujący ludzie, zwłaszcza rodziny z dziećmi, mają duży problem ze znalezieniem czasu na duże zakupy w tygodniu – po pracy. Wtedy bowiem pilniejsze jest przygotowanie obiadu i dopilnowanie dzieci, które chodzą do szkoły lub wymagają bezpośredniej opieki, jeśli są w wieku przedszkolnym.
  Normalne więc, że takie osoby odkładają zakupy na weekend. Gdy niedziele są z zakazem handlu, nie ma wyboru – jest tylko jeden dzień, sobota. Gdyby zakaz handlu został zawieszony, możliwości robienia weekendowych zakupów zwiększyłyby się o 100 proc. Jak ważne to dziś gdy w związku z nawrotem COVID dystans społeczny i środki ostrożności są szczególnie ważne, chyba nie trzeba uzasadniać!

  Gdy jest niedziela z zakazem handlu, pozostają małe sklepy lub sklepy na stacjach benzynowych. Co prawda rząd zawiesił część przepisów dotyczących zakazu pracy handlu w niedzielę, ale teraz sklepy w niedzielę funkcjonują i handlowcy pracują. Tyle, że bez klientów; mają bowiem prawo pracować wyłącznie w celu przyjmowania towaru i przygotowania go do sprzedaży poniedziałkowej. Pojawiła się jednak szansa na zawieszenie zakazu handlu - jest nawet gotowy projekt ustawy. Jak jest w najbliższą niedzielę?

  WARTO WIEDZIEĆ. Kliknij i przeczytaj!

  Duże sklepy 22 listopada będą zamknięte, bo to niedziela jest z kategorii - niedziela z zakazem handlu. Otwarte będę jednak małe sklepy czy sklepy na stacjach benzynowych i można w nich zaopatrzyć się w niemal wszystkie podstawowe artykuły. Dlatego duże zakupy trzeba było zrobić w sobotę. albo z zakupami w dyskoncie typu Lidl, Biedronka czy Mila czy w supermarkecie czy w galerii handlowej trzeba się jednak wstrzymać co najmniej do poniedziałku. A kiedy będzie najbliższa niedziela handlowa?

  Na razie pojawiła się nadzieja na handel we wszystkie niedziele

  Pracodawcy będący stroną Rady Dialogu Społecznego przygotowali projekt ustawy zawieszającej zakaz handlu w niedziele na czas ogłoszenia pandemii koronawirusa plus pół roku po zniesieniu stanu epidemii. Na forum RDS będą namawiać rząd i stronę związkową reprezentującą pracowników do wprowadzenia przepisów ustawy w życie. Nie będzie to łatwe, choć zapowiadana recesja - spadek PKB o 5 a nawet 13 proc. w 2020 r. i deficyt przekraczający konstytucyjne 50 proc. PKB, być może zmusi rząd do ustępstw.
  Wcześniej o takie rozwiązanie do rządu apelowała Konfederacja Lewiatan, a w swoim raporcie przedstawiającym polskiemu rządowi sugestie jak zwalczać ekonomiczne skutki pandemii koronawirusa podobne sugestie, by wesprzeć sektor detaliczny poprzez czasowe zawieszenie zakazu handlu w niedzielę sugerowała także światowa organizacja OECD.

  Gdy w niedzielę obowiązuje zakaz handlu, pozostaje robić duże zakupy albo po pracy w tygodniu, albo poświęcić na nie sporo czasu w sobotę. W niedzielę oczywiście nadal mogą prowadzić handel małe sklepy osiedlowe, zakupy można też zrobić na stacji benzynowej. Ale ceny są tam ze zrozumiałych względów wyższe a wybór towarów mniejszy niż np. w popularnych dyskontach takich jak Biedronka czy Lidl.

  Zakupy w niedzielę 22 listopada

  Niestety, w niedzielę 22 listopada nic z tego. Dopiero na początku grudnia będzie najbliższa niedziela handlowa...
  Jedyna nadzieja na zmiany w tym handlowym kalendarzu to szybkie uchwalenie ustawy zawieszającej zakaz handlu w niedzielę, ale szanse na to, by zadziałała ona już we wrześniu są niewielkie.

  Niedziele handlowe 2020

  Oto pełny wykaz siedmiu niedziel handlowych w 2020 roku:
  Styczeń – 26.01
  Luty – Brak
  Marzec – Brak
  Kwiecień – 5.04 i 26.04
  Maj – Brak
  Czerwiec – 28.06
  Lipiec – Brak
  Sierpień – 30.08
  Wrzesień – Brak
  Październik – Brak
  Listopad – Brak
  Grudzień – 13.12 oraz 20,12

  Zakupy w niedzielę 22 listopada

  Co zrobić z dużymi zakupami gdy niedziela jest z zakazem handlu? Jeśli nie chcemy przepłacać w małych sklepach czynnych w niedzielę, zasadniczo są dwa rozwiązania: przestawić się na duże zakupy robione w dni robocze albo robić duże zakupy przez internet.

  Pierwsze rozwiązanie z zasady wydaje się oczywiste, ale może być trudne w realizacji. Jeśli mamy i tak już napięty harmonogram zajęć, w tym pracę, która wymaga od nas aktywności w godzinach teoretycznie wolnych, znalezienie kilku godzin na duże zakupy może być trudne. Oczywiście najprościej byłoby wybrać dzień i godziny „na sztywno” i się ich trzymać. Improwizacja u osób zapracowanych rzadko bowiem sprawdza się w praktyce.
  Z kolei zakupy przez internet to rozwiązanie dużo bardziej elastyczne, ale dostępne tylko tam gdzie takie sklepy działają, dużo gorzej w mniejszych miejscowościach – nawet jeśli kurier dostarcza, to koszty dostawy mogą stawiać pod znakiem zapytania ekonomiczną sensowność takiego rozwiązania.
  Poza tym jednak mimo wszelkich reklam i promocji jak dobrze przeanalizuje się ofertę, to okaże się, że jednak większość produktów jest droższa niż w dyskontach czy supermarketach. Zwłaszcza jeśli sklep internetowy oferuje bezpłatną dostawę.
  Może więc strategia mieszana? Musimy się na dłużej oswoić się z myślą, że niedziele na duże zakupy to wyjątek. W ten dzień kilka razy w roku co najwyżej zrobimy duże zakupy na zasadzie bonusowej. Natomiast na co dzień w kwestii zakupów trzeba działać tak jakby w kalendarzu niedzieli nie było w ogóle.
  Tam gdzie możliwe są zakupy przez internet warto więc przyjąć strategię mieszaną, polegającą na łączeniu zakupów internetowych z tradycyjnymi. Te drugie w jednej z dwóch opcji – w sobotę lub w tygodniu w dyskoncie albo supermarkecie albo w najdogodniejszym dla siebie terminie, niedziel nie pomijając, w pobliskich sklepach (stacjach benzynowych), które zakaz handlu omija!

  A w niedzielę 22 listopada?
  W 45. niedziel, w które w 2020 r. obowiązuje zakaz handlu w niedziele zostają zakupy w sklepie osiedlowym lub na stacji benzynowej. W jednym i drugim miejscu można zrobić nawet duże zakupy, ale ceny tam są jednak dużo wyższe niż w Lidlu czy w Biedronce.

  WARTO WIEDZIEĆ. Kliknij i przeczytaj!

  WARTO WIEDZIEĆ. Kliknij i przeczytaj!

  Także w niedzielę 22 listopada 2020 roku właśnie w tych miejscach należy szukać możliwości zrobienia zakupów. Dochodzą do tego nawet duże sklepy Żabki, które dodatkowo świadczą usługi pocztowe, co pozwala im skorzystać z luki w przepisach o zakazie handlu w niedzielę, dopuszczającej do handlu także w niedziele objęte zakazem handlu takie sklepy. Ponieważ mogą w niedzielę pracować w nich nie tylko właściciele i członkowie ich najbliższych rodzin – jak to dotyczy wszystkich standardowych sklepów uprawnionych do handlu także w niedziele zakazem handlu objęte – asortyment dostępnych tu produktów może być nieporównywalnie większy niż w sklepie osiedlowym. Podobnie jest z cenami – mogą być niższe niż w sklepie osiedlowym, a to za sprawą tego, że Żabki należą do wspólnej sieci i prowadzą wspólną politykę zakupowa, uzyskując lepsze ceny hurtowe od pojedynczych kupców.

  Zakaz handlu w niedziele 2020. Co dalej?

  Wciąż otwartymi pozostają trzy pytania:

  1. Czy nauczymy się robić zakupy u kupców w miejsce sieciowych?
  2. Czy w niedzielę przestaniemy w ogóle myśleć o zakupach?
  3. Czy rząd PiS się złamie i zliberalizuje przepisy, przywracając handel w niedziele

  Zakaz handlu w niedziele 2020. Czas dla sklepów osiedlowych

  Sklepy prowadzone w niedzielę wyłącznie przez właściciela plus ewentualnie członków najbliższej rodziny przejdą teraz prawdziwy test prawdy. Gdy niedziel handlowych jest tyle co nic, albo nabierzemy nawyku kupowania w małych sklepikach albo ostatecznie o nich zapomnimy. U kupców musi być drożej, bo i oni płacą wysokie ceny hurtowe zaopatrując się w towar. A muszą zarobić na utrzymanie sklepu i swoje. Gdy dodadzą do cen po jakich zakupili towary, te z pewnością nie mogą konkurować nawet z Carrefourem, o Biedronce czy Lidlu nie wspominając.

  Ale przewagą kupca jest znajomość swoich klientów niemal face to face. Łatwo ustali jakich towarów poszukują. Zamiast dowolnego masła może sprowadzić masło z Kosowa Lackiego czy biały ser z Gołuchowa. W hurtowniach kosztują one niemal tyle samo, a dla konkretnego klienta mają wartość nieporównywalnie większą niż dowolne inne. Jako konsumenci stajemy się wybredni i gotowi płacić za to co lubimy więcej. Co ważne – stać nas coraz bardziej na to.
  To jest szansa dla małych kupców: sprowadzać produkty pod znanych sobie klientów.

  Zakaz handlu w niedziele 2020. Niedziela to niedziela

  Przez ostatnie niespełna dwa lata rządzący zrobili wiele by zohydzić nam zakupy w niedziele, a nawet w sobotę (kosmiczne kolejki do kas). Z sobót jednak raczej nie zrezygnujemy. Kiedyś wszak zakupy trzeba zrobić, a tydzień handlowy skurczył się do absurdalnych rozmiarów.
  Natomiast poza galeriami handlowymi w większych sklepach w 2019 roku można było zaobserwować trend zmniejszającej się liczby kupujących. Wiele osób zwyczajnie nie chciało się bawić w rosyjską ruletkę – niedziela handlowa niehandlowa – i albo przeniosło rutynę robienia zakupów na dni powszednie, albo zastosowało wariant zakupów w sklepach internetowych – tam gdzie to jest technicznie możliwe (bo nie np. we wsi pod Małkinią).
  Galerie handlowe natomiast zaczęły zmieniać swoje funkcje, a ściślej – przesuwać akcenty z funkcji „handlowa” na „galeria”. Poza kinami coraz więcej fitness, klubów dla dzieci itp. – nie objętych zakazem handlu w niedzielę – sprawia, że do takiej galerii można w niedzielę wybrać się w ciemno, dla rozrywki. A jeśli będą otwarte także sklepy, to przy okazji zrobi się zakupy. Wciąż nie wiadomo jak zamrożenie galerii z powodu koronawirusa wpłynie na ten proces - zdania są po odmrożeniu podzielone. Część dotychczasowych placówek z galerii się wycofuje, ale z pewnością w ich miejsce przyjdą następne firmy. Czy będzie to przewaga sklepów czy usług, których zakaz działania w niedzielę nie obejmuje, pozostaje wciąż kwestią nierozstrzygniętą i nawet trudną do zaprognozowania.

  CZYTAJ DZISIAJ. Kliknij i przeczytaj!

  emisja bez ograniczeń wiekowych
  Wideo

  Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

  Dołącz do nas na Facebooku!

  Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

  Polub nas na Facebooku!

  Kontakt z redakcją

  Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

  Napisz do nas!

  Polecane oferty

  Materiały promocyjne partnera

  Komentarze 8

  Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

  Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

  Podaj powód zgłoszenia

  K
  Krzysztof
  Są osiedlówki i 6 dni w tygodniu.
  A
  Aneta

  W tygodniu jest wystarczająco dużo czasu by zrobić zakupy, niedziela jest czasem dla rodziny. Obecny zakaz handlu to najlepsze co rząd wprowadził w ostatnich latach.

  p
  piotr mieczyslaw

  zycie pokazalo,ze mozna zyc bez niedzielnego spacerowania po punktach handlowych - niech tak pozostanie do konca swiata i jeden dzien dluzej !

  G
  Gość

  Ja robię w sobotę. W niedziele daję ludziom odpocząć.

  G
  Gość

  Naród wykituje jak w niedzielę nie odwiedzi galerii? A gdzie panowie z Passauer Verlag chodzą w niedzielę na zakupy?

  G
  Gość

  A jak jest w Niemczech, Austrii, Czechach?Tam są lepsi mieszkańcy?

  G
  Gość

  Sklepy są czynne od poniedziałku do soboty, to nie jest wystarczająca ilość czasu żeby ludzie zrobili zakupy? Opamiętajcie się to tylko jeden dzień kiedy sklepy są zamknięte to jest jeden dzień kiedy ludzie w supermarketach mają wolne. Jakoś osoby pracujące w sklepach są w stanie zrobić zakupy od pn-sob . W dobie tej całej pandemii wszystko pozamykali ale sklepy wręcz odwrotnie nawet zostały wydłużone godziny funkcjonowania sklepów bo ludzie muszą zrobić zakupy jak na wojnę albo jak na apokalipse, a co z tymi co pracują w handlu o nich nikt nie pomyślał. Jest obowiązek noszenia maseczek w obiektach zabudowanych a ludzie co w nosie to mają a jak ktokolwiek zwróci uwagę jednemu czy drugiemu to raptownie wszyscy mają astmę. Paranoja jakąś.

  Jeśli sklepy mają być otwarte cały tydzień to niech urzędy też pracują cały tydzień.

  I
  Ilona

  Ja na Marywilskiej 44 robię zakupy w każdą niedzielę

  Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu