Jest decyzja Prezesa UOKiK w sprawie operatora kart Multisport. "Ma podjąć działania zwiększające poziom konkurencji w branży fitness"

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Jak wyjasniono, wydana decyzja dotyczy jednego z wątków postępowania w sprawie antykonkurencyjnych porozumień na rynku fitness.
Jak wyjasniono, wydana decyzja dotyczy jednego z wątków postępowania w sprawie antykonkurencyjnych porozumień na rynku fitness. Dariusz Bloch/ Polska Press
Udostępnij:
Prezes UOKiK zobowiązał Benefit Systems, operatora kart Multisport, do wprowadzenia działań zwiększających poziom konkurencji w branży fitness. Urząd podejrzewa, że spółka mogła ustalić z niektórymi sieciami fitness, aby nie współpracowały one z jej konkurentami na rynku pakietów sportowo-rekreacyjnych. Ponadto Benefit Systems mógł nie podejmować współpracy z klubami innymi niż te, z którymi mógł być w zmowie- wyjaśniono w komunikacie.

Koniec monopolu Multisportu. Decyzja UOKiK

Jak napisano w komunikacie, wydana decyzja dotyczy jednego z wątków postępowania w sprawie antykonkurencyjnych porozumień na rynku fitness.
- Prezes UOKiK podejrzewał m.in., że spółka mogła ustalić z niektórymi sieciami fitness, aby nie współpracowały one z jej konkurentami na rynku pakietów sportowo-rekreacyjnych, w szczególności z OK System (obecnie Medicover Sport). Ponadto Benefit Systems mógł nie podejmować współpracy z klubami innymi niż te, z którymi mógł być zmowie, co mogło w nieuzasadniony sposób uprzywilejowywać pozycję tych klubów na rynku- wyjaśniono.

W dalszej części wyjaśniono, że w trakcie postępowania spółka Benefit Systems przyjęła zobowiązanie do podjęcia "prokonkurencyjnych działań zarówno w odniesieniu do rynku, na którym oferowane są pakiety sportowo-rekreacyjne, jaki i rynku klubów fitness".

- Zgodnie ze zobowiązaniem Benefit Systems dopuści przynajmniej jednego operatora pakietów sportowo-rekreacyjnych do niektórych dużych klubów fitness w atrakcyjnych lokalizacjach na wskazany w decyzji czas. Ponadto spółka będzie musiał podjąć działania sprzyjające równemu traktowaniu klubów ubiegających się o nawiązanie współpracy w ramach programu Multisport. Dzięki temu wzmocniona zostanie konkurencja na rynku fitness – mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny, cytowany w komunikacie.

Konkurencja na rynku fitness

Wydanie decyzji zobowiązującej kończy postępowanie prowadzone przez Prezesa UOKiK w odniesieniu do porozumień, których stroną mógł być Benefit Systems.

Jak przypomniano, w grudniu 2020 r. Prezes UOKiK wydał decyzję, w której stwierdził, że największe sieci fitness, w tym Benefit Systems, podzieliły między sobą rynek. Nałożone na przedsiębiorców kary wyniosły ponad 32 mln zł. Ukarani – łączną kwotą 800 tys. zł - zostali również menedżerowie bezpośrednio odpowiedzialni za zmowę.

W 2021 r. Prezes UOKiK wydał dwie decyzje, w których nałożył kary w wysokości 500 tys. zł na spółkę Platinium Wellness oraz 150 tys. zł na prezesa zarządu tej firmy. Kary zostały nałożone za utrudnianie przeszukania, które Prezes UOKiK prowadził w tej spółce.

Prezes UOKiK badał również stan konkurencji na rynku fitness w związku z planami koncentracji Benefit Systems-Calypso. W związku z przeprowadzonymi analizami wydał zastrzeżenia do tej koncentracji. Benefit Systems zrezygnował wówczas z dokonania tej transakcji i wycofał wniosek z Urzędu- wskazano.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strefa Biznesu
Dodaj ogłoszenie