Pozwolenie wodnoprawne związane z Zaporą Pilchowice
Tauron w przesłanym komunikacie stanowczo dementuje informacje podane przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, jakoby Spółka nie posiadała ważnego pozwolenia wodnoprawnego na prace remontowe na Zaporze Pilchowice.
– Przeciwnie, pozwolenie wodnoprawne jest ważne i stanowiło jedną z podstaw do planowanych prac budowlanych. Wskazujemy, że Wody Polskie po raz kolejny publikują w drodze komunikatów niezweryfikowane i wymagające sprostowania informacje – przekazała spółka.
Pozwolenie wodnoprawne jest kluczowym dokumentem umożliwiającym przeprowadzenie inwestycji na obiektach hydrotechnicznych. W przypadku Zapory Pilchowice, Tauron podkreśla, że pozwolenie to nie mogło wygasnąć z powodu tzw. bezczynności inwestorskie, ponieważ spółka aktywnie prowadzi działania związane z procesem inwestycyjnym, co wyklucza możliwość utraty ważności dokumentu.
Procedury i komunikacja z Wodami Polskimi
Tauron wyraża zaniepokojenie sposobem, w jaki Wody Polskie podchodzą do procedowania kwestii związanych z Zaporą Pilchowice. Spółka dowiedziała się o potencjalnych wątpliwościach organu z komunikatu prasowego, co jest dla niej nieakceptowalne.
– Niepokojący jest sposób podejścia Wód Polskich do procedowania tematu. O potencjalnych wątpliwościach organu Spółka dowiedziała się z komunikatu prasowego. W świetle sprawowania przez Wody Polskie funkcji organu administracji publicznej takie działania były co najmniej niewłaściwe – wskazano.
Konsekwencje dla bezpieczeństwa przeciwpowodziowego
Tauron wskazuje, że działania Wód Polskich mogą prowadzić do opóźnień w realizacji inwestycji, której celem jest poprawa bezpieczeństwa przeciwpowodziowego regionu. Tauron pozostaje jednak gotowy do kontynuowania prac na zaporze, czekając jedynie na ostateczną dokumentację inwestycyjną.
– Działania Wód Polskich mogą prowadzić do opóźnień w realizacji inwestycji, której celem jest, m.in. poprawa bezpieczeństwa przeciwpowodziowego regionu. Pomimo stanowiska Wód Polskich Tauron utrzymuje swoją gotowość do wykonania prac na zaporze z chwilą uzyskania ostatecznej dokumentacji inwestycyjnej – wskazano.
Zapora Pilchowice pełni kluczową rolę w ochronie przeciwpowodziowej regionu. Tauron, jako odpowiedzialna firma energetyczna, podkreśla swoje zaangażowanie w zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom. Spółka oczekuje, że Wody Polskie wezmą pełną odpowiedzialność za bezpieczeństwo powodziowe, zgodnie z obowiązującym prawem.
Wygaśnięcie pozwolenia
Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu opublikowały komunikat dotyczący pozwolenia wodnoprawnego nałożonego na spółkę Tauron Ekoenergia, administrującą zbiornikiem Pilchowice na rzece Bóbr w województwie dolnośląskim. – To spółka Tauron Ekoenergia jest wyłącznym zarządcą zbiornika wodnego, zapory oraz elektrowni wodnej i odpowiada za prowadzone na obiekcie prace oraz jego stan techniczny – podkreślono.
Jak przypomniano, w obowiązującym obiegu prawnym aktualna jest decyzja Wojewody Dolnośląskiego z dnia 19 stycznia 2007 roku. Decyzją tą udzielono pozwolenia wodnoprawnego na czas oznaczony, tj. do 31 grudnia 2026 roku, przy spełnieniu określonych warunków.
– Biorąc pod uwagę, że zgodnie z art. 414 ust. 1 pkt 3 ustawy Prawo wodne - pozwolenia wodnoprawne wygasają, jeżeli zakład nie rozpoczął wykonywania urządzeń wodnych, robót lub działań, w terminie 3 lat od dnia, w którym pozwolenie stało się ostateczne - uznać należy, że to pozwolenie wygasło 12 grudnia 2024 roku – przekazały Wody Polskie.
Współpraca na rzecz bezpieczeństwa
Tauron apeluje do Wód Polskich o współpracę w zakresie inwestycji mających znaczenie przeciwpowodziowe. Spółka podkreśla, że zabezpieczenie mieszkańców przed skutkami powodzi jest ustawowym obowiązkiem Wód Polskich.
– Podkreślamy, że Tauron odpowiada za bezpieczną i stabilną dostawę energii, a zabezpieczenie mieszkańców przed skutkami powodzi jest ustawowym obowiązkiem Wód Polskich. W konsekwencji Tauron wystąpi do Wód Polskich, aby wzięły pełną odpowiedzialność za bezpieczeństwo powodziowe zgodnie z obowiązującym prawem, w tym partycypowały z Tauron w inwestycjach mających znaczenie przeciwpowodziowe – dodano.
Współpraca między Tauronem a Wodami Polskimi jest kluczowa dla skutecznej realizacji inwestycji na Zaporze Pilchowice. Spółka wyraża nadzieję na konstruktywny dialog, który pozwoli na terminowe zakończenie prac i zapewnienie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego w regionie.

O Tauronie
Tauron Polska Energia jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii. Tauron jest jednym z największych podmiotów gospodarczych w Polsce, w tym największym dystrybutorem i jednym z największych sprzedawców i wytwórców energii elektrycznej.
W skład Taurona wchodzą m.in. Tauron Wytwarzanie, Tauron Dystrybucja, Tauron Sprzedaż, Tauron Obsługa Klienta, Tauron Ekoenergia oraz Tauron Ciepło.
Od 2010 roku akcje Tauron Polska Energia notowane są na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie m.in. w indeksach WIG20 i WIG30. Spółka wchodzi w skład indeksu spółek odpowiedzialnych społecznie – RESPECT Index.