Spis treści
Tauron Ekoenergia i jej rola w regionie
Spółka Tauron Ekoenergia, będąca częścią grupy Tauron, zarządza kilkunastoma elektrowniami wodnymi w południowej części Dolnego Śląska. Podczas forum omawiano między innymi kwestie związane z utrzymaniem budowli hydrotechnicznych, które są kluczowe dla bezpieczeństwa wodnego regionu.
Prezes Tauron Polska Energia, Grzegorz Lot, zaznaczył, że bezpieczeństwo przeciwpowodziowe oraz stabilność infrastruktury hydrotechnicznej są ze sobą ściśle powiązane.
Jako firma odpowiedzialna społecznie rozumiemy wagę tych wyzwań, dlatego kluczowe jest dla nas wypracowanie przejrzystych rozwiązań prawnych, które jasno określą zakres odpowiedzialności poszczególnych podmiotów i umożliwią budowanie długoterminowych strategii inwestycyjnych w bezpieczeństwo regionu - jednak z poszanowaniem interesu akcjonariuszy firm takich jak Tauron. Rolą Taurona jest produkcja, dystrybucja i sprzedaż energii elektrycznej – podkreślił Lot w komunikacie prasowym.
Wyzwania finansowe i prawne
Władze Taurona zwróciły uwagę na fakt, że kluczowe obiekty hydrotechniczne, które pełnią funkcje przeciwpowodziowe, generują znaczne koszty utrzymania i modernizacji. Obecnie, zgodnie z obowiązującym prawem, ciężar finansowy spoczywa wyłącznie na właścicielu tych obiektów.
Wyzwanie stanowi fakt, że niepubliczni właściciele strategicznych obiektów hydrotechnicznych są w praktyce całkowicie wykluczeni z dostępu do publicznych (krajowych i unijnych) programów i środków finansowych przeznaczonych na ochronę przeciwpowodziową, utrzymanie i modernizację infrastruktury. Środki te w praktyce w całości dedykowane są organom administracji publicznej – podkreślono w komunikacie spółki.
Dodatkowo, przepisy prawa wodnego oraz budowlanego nakładają na właścicieli zapór „szerokie, kosztowne i rygorystyczne obowiązki, nie oferując jednocześnie żadnych realnie działających mechanizmów kompensacyjnych lub wsparcia w ich realizacji”.
Potrzeba reform i planowane działania
Wiceprezes Tauron Ekoenergia, Wiesław Zieliński, zwrócił uwagę na brak systemowego wsparcia oraz bariery finansowe, które prowadzą do degradacji starzejącej się infrastruktury hydrotechnicznej.
Brak systemowego wsparcia i bariery finansowe prowadzą do postępującej degradacji starzejącej się infrastruktury hydrotechnicznej. Utrudnia to lub całkowicie uniemożliwia realizację niezbędnych, kosztownych modernizacji, ogranicza zdolność do szybkiego reagowania na skutki powodzi i w długoterminowej perspektywie zmniejsza bezpieczeństwo – podkreślił Zieliński.
W odpowiedzi na te wyzwania, Tauron wnioskuje o zmiany prawne, które jednoznacznie uporządkują kwestie odpowiedzialności za bezpieczeństwo przeciwpowodziowe oraz oddzielą je od produkcji energii elektrycznej. Spółka apeluje również o stworzenie programu modernizacyjnego, reformę systemu partycypacji w kosztach utrzymania oraz inwestycjach w infrastrukturę przeciwpowodziową, a także dostosowanie prawa wodnego do realiów popowodziowych.
Inicjatywy modernizacyjne i przyszłe plany
Tauron ogłosił rozpoczęcie procesu modernizacyjno-remontowego zapory w Pilchowicach.
Przeprowadzone analizy potwierdziły możliwość podniesienia poziomu bezpieczeństwa przeciwpowodziowego zapory o 20 proc. Jednakże inwestycja ta jest warunkowana pozyskaniem środków zewnętrznych. Tauron zapowiedział wystąpienie do Wód Polskich z wnioskiem w tej sprawie – podano w komunikacie.
Dodatkowo, Tauron, który zarządza Zbiornikiem Lubachów, planuje wystąpić z wnioskiem o przekazanie tych aktywów do podmiotu należącego do samorządu.
To pozwoli na uzyskanie niedostępnych dla Taurona dotacji i przyczyni się do zaangażowania środków samorządowych w realizację zadań ustawowych – napisano w komunikacie.
Ponadto, prowadzone są zaawansowane prace koncepcyjne związane z przyszłością zapór Złotniki i Leśna.
Powyższe działania mają doprowadzić do jednoznacznego podziału odpowiedzialności za działanie oraz finansowanie powyższych jednostek w układzie, w którym Wody Polskie odpowiedzialne będą za utrzymanie bezpieczeństwa hydrologicznego, zaś Tauron za produkcję energii elektrycznej – podkreślono.
