Bełchatów energetycznym sercem Polski? Tu ma powstać elektrownia

Barbara Wesoła
Opracowanie:
Czy podobne prace jak w Lubiatowie-Kopalinie niebawem rusza prace w Bełchatowie?
Czy podobne prace jak w Lubiatowie-Kopalinie niebawem rusza prace w Bełchatowie? PEJ/mat.prasowe
Na konferencji prasowej w Łodzi, prezes PGE GiEK podkreślił, że Bełchatów ma wszystkie atuty potrzebne do realizacji projektu i zbudowania elektrowni jądrowej. Zakończenie wydobycia węgla do 2035 roku stawia przed regionem wyzwanie, ale także otwiera nowe możliwości.

Spis treści

Bełchatów: Energetyczne serce Polski

Bełchatów, znany jako energetyczne serce Polski, odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego kraju. Teraz, w obliczu transformacji energetycznej, pojawia się nowa wizja dla tego regionu. Prezes PGE GiEK, Jacek Kaczorowski, wskazuje na Bełchatów jako idealną lokalizację dla drugiej elektrowni jądrowej w Polsce. Kompleks energetyczny w Bełchatowie dysponuje nie tylko rozbudowaną siecią przesyłową, ale także zasobami wodnymi i wykwalifikowaną kadrą inżynieryjno-techniczną.

Na konferencji prasowej w Łodzi, Kaczorowski podkreślił, że Bełchatów ma wszystkie atuty potrzebne do realizacji tego projektu. Zakończenie wydobycia węgla do 2035 roku stawia przed regionem wyzwanie, ale także otwiera nowe możliwości. Transformacja z węgla na atom wpisuje się w globalny trend energetyczny, a Bełchatów ma szansę stać się jego częścią.

Technologiczne i społeczne atuty Bełchatowa

Bełchatów dysponuje infrastrukturą, która jest gotowa na przyjęcie nowej inwestycji. Jak zaznacza prezes Kaczorowski:

Dysponujemy wyprowadzeniem mocy na poziomie 5,5 GW, zasobami wodnymi pozwalającymi na lokację projektu wielkoskalowego o mocy w pierwszym etapie 3 GW oraz SMR-ów w dalszych etapach. Mamy też kadrę, która jest w stanie ten projekt udźwignąć, tak jak wszystkie wcześniejsze inwestycje realizowane w trwającej już 50 lat działalności kompleksu.

Rektor Politechniki Łódzkiej, prof. Krzysztof Jóźwik, również dostrzega potencjał Bełchatowa:

Nową elektrownię oczywiście trzeba będzie zbudować, ale wszelkie przyłącza już są. W związku z tym nakłady i dystrybucja wytworzonej energii elektrycznej jest najłatwiejsza z możliwych. Na miejscu jest też rzesza świetnych fachowców, którzy znają się na energetyce.

Poparcie społeczne i polityczne dla projektu

Projekt budowy elektrowni jądrowej w Bełchatowie cieszy się szerokim poparciem społecznym i politycznym. Wiceprzewodnicząca sejmiku Magdalena Spólnicka podkreśla znaczenie tej inwestycji dla regionu:

Budowa elektrowni jądrowej daje szansę na utrzymanie tysięcy miejsc pracy. Dlatego na sesji Sejmiku Województwa Łódzkiego przyjęliśmy uchwałę, w której wyraziliśmy poparcie dla atomu w Bełchatowie.

Starosta bełchatowski Jacek Zatorski dodaje:

Nie będzie dyskusji na temat budowy, bo my to akceptujemy. W elektrowni i kopalni oraz w ich bezpośrednim otoczeniu pracuje obecnie kilkanaście tysięcy osób, które chcą zostać w tym sektorze.

Wyzwania i perspektywy finansowe projektu

Budowa elektrowni jądrowej w Bełchatowie to inwestycja szacowana na około 200 miliardów złotych. Jednakże, jak zaznacza Kaczorowski, duża część kosztów może zostać pokryta przez dostawcę technologii. Istotnym aspektem jest również brak przeszkód sejsmicznych, co wcześniej było wskazywane jako potencjalny problem.

Już dziś wiem, że materiały, które zostały udostępnione przy ekspertyzie z 2023 r. zostały zmanipulowane – mówi Kaczorowski.

Kongres: Od węgla do atomu

Pod koniec marca w Bełchatowie odbędzie się kongres "Od Węgla do Atomu. Bełchatów Przyszłości", który zgromadzi ekspertów z różnych dziedzin, by dyskutować o przyszłości energetyki jądrowej w Polsce. To wydarzenie ma na celu nie tylko wymianę wiedzy, ale także promocję Bełchatowa jako kluczowego miejsca dla rozwoju nowoczesnej energetyki w kraju.

Decyzje rządowe i przyszłość energetyczna Polski

Decyzja o lokalizacji drugiej elektrowni jądrowej w Polsce wciąż czeka na ostateczne zatwierdzenie przez rząd. Premier Donald Tusk podkreśla, że decyzja ta musi być oparta na solidnych podstawach ekonomicznych i technologicznych: „A ta decyzja zapadnie w momencie, kiedy ja będę wiedział na 100 proc. i szybko będę wiedział, czy to się Polsce opłaca.”

Obecna wersja Programu Polskiej Energetyki Jądrowej zakłada budowę dwóch elektrowni jądrowych o łącznej mocy 6-9 GW. Bełchatów, dzięki swoim atutom, ma szansę stać się jednym z kluczowych punktów na mapie polskiej energetyki jądrowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu