Jak wynika z najnowszego badania Europejskiej Komisji Podróży (ang. European Travel Commision – ETC) , pomimo ciągle panującej pandemii i ograniczonej możliwości przekraczania granic kraju, wielu Polaków zdecyduje się w tym roku na wznowienie dalszych podróży. Co ciekawe, dotyczyć one będą w szczególności wycieczek turystycznych – częściej niż biznesowych. Aż ¾ respondentów pochodzących z Polski planuje właśnie taki wyjazd w najbliższym czasie, zostawiając pozostałych Europejczyków daleko w tyle.
Polacy triumfują na podium
Spośród wszystkich przebadanych krajów Europy to właśnie Polacy mogą poszczycić się największym zainteresowaniem, jeżeli chodzi o planowanie wyjazdów urlopowych. Aż 79 proc. ankietowanych z Polski w przygotowanej przez ETC ankiecie zapowiedziało, że w ciągu najbliższych sześciu miesięcy weźmie udział w obejmującym nocleg wyjeździe turystycznym lub biznesowym.
est to największy odsetek w badaniu – na drugim miejscu pod tym względem uplasowali się Włosi (63,7 proc.) a na trzecim – Austriacy (56,6 proc.). Czwartym w kolejności krajem okazały się natomiast Niemcy (56,3 proc.), piątym Holendrzy (55,8 proc.).
Urlop za granicą, ale nie bez obaw
Mimo pozytywnego nastawienia Polaków do wakacyjnych podróży, wielu z nich ma jednak wątpliwości dotyczące nie tylko ogólnego bezpieczeństwa związanego z wyjazdem, ale także z transportem lotniczym (17 proc.) i coraz to nowszymi obostrzeniami administracyjnymi spowodowanymi pandemią (16 proc.). Dużą część osób martwią także wizyty w restauracjach (13 proc.) czy ograniczone ilości aktywności, jakie będzie można podjąć w miejscu pobytu (11 proc.). W efekcie jednak jedynie 9 proc. ankietowanych zmieniło swoje plany urlopowe przez te niedogodności.
Planowanie wakacji pomaga ludziom radośnie patrzeć w przyszłość
W badaniu American Express Travel: Global Travel Trends Report aż 87 proc. ankietowanych stwierdziło, że planowanie podróży pozwala im na oderwanie się od trosk życia codziennego i na radosne spojrzenie na przyszłość. Wielu z nich, bo 78 proc. szczerze odpowiada, że podróżują celem poprawy zdrowia i dobrego samopoczucia. Jak widać, podróże dają nam zastrzyk pozytywnej energii, szczególnie w ciężkich, pandemicznych czasach i niewiele czynników jest w stanie odwieźć nas o decyzji o wyjazdach w nieznane.
Podróże kształcą
Nie od dzisiaj wiadomo, że podczas dalekich podróży znajomość języków obcych jest na wagę złota. Z najnowszych badań firmy Babbel wynika, że podróżowanie jest jednym z trzech najważniejszych powodów dla których Polacy uczą się nowych języków. Tak odpowiedziało ponad 15% ankietowanych. Dwie pozostałe motywacje to poprawienie swoich wyników w szkole i pracy.
Jeżeli zależy nam na tym, by jak najpełniej wykorzystać czas spędzany na zasłużonym urlopie, warto zgłębić chociaż podstawowe zwroty, które obowiązują w danym kraju.
Z pomocą przychodzą tutaj różnego rodzaju aplikacje, dzięki którym całą potrzebną wiedzę mamy w zasięgu ręki.
Podstawowe zwroty, rozmówki czy intensywna nauka pozwalająca na płynne posługiwanie się wybranym językiem? Niezależnie od wyboru, dodatkowe umiejętności językowe pozwolą w pełni cieszyć się pięknymi wakacjami w każdym zakątku świata.
