Już niedługo będziemy dwa razy bogatsi od Rosjan

Oliwia Marciszewska
Statystyki podają, że w 2029 roku przeciętny Polak będzie dwa razy bogatszy od Rosjanina. Wpływ na prognozy ma wojna na Ukrainie oraz związane z nią sankcje
Statystyki podają, że w 2029 roku przeciętny Polak będzie dwa razy bogatszy od Rosjanina. Wpływ na prognozy ma wojna na Ukrainie oraz związane z nią sankcje FOTO WIKICOMMONS
Według danych opublikowanych przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy, za cztery lata przeciętny Polak może być blisko dwukrotnie bogatszy od Rosjanina. Prognozy wskazują, iż w 2029 roku PKB Polski na mieszkańca wyniesie 31 tys. dol., podczas gdy Rosji - 17 tys. dol na mieszkańca. Przyczynami tej rozbieżności będą przede wszystkim rosyjskie wydatki na sektor zbrojeniowy oraz sankcje nakładane na to państwo w związku z jego agresją na Ukrainę.

Spis treści

Statystyki MFW pokazują, jak zmieniał się Produkt Krajowy Brutto Rosji od 1997 do 2023 roku, z prognozami do 2029 roku oraz PKB Polski od 1989 do 2024 roku, z takimi samymi przewidywaniami.

Dzięki nim można zauważyć, że po spadku w latach 1997-1999, PKB Rosji zaczął konsekwentnie rosnąć aż do kryzysu finansowego w 2008 roku. Najwyższy wzrost przypadł natomiast na rok 2013. W 2023 roku PKB w Rosji wyniósł około 2,01 bln dol.

Gospodarka Rosji na przestrzeni lat

Rosyjska gospodarka jest kierowana w podobnym stopniu przez sektor prywatny jak i państwo. W latach dziewięćdziesiątych XX wieku duża część krajowego sektora przemysłowego i rolniczego została sprywatyzowana, jednak produkcja energetyczna i wojskowa pozostała w większości w rękach państwa. W efekcie, większość rosyjskiego eksportu stanowiły produkty energetyczne oraz zaawansowany technologicznie sprzęt wojskowy.

Skutki globalnego kryzysu finansowego z 2008 roku odbiły się na rosyjskiej gospodarce w podobny sposób, jak w przypadku innych krajów europejskich, jednak były bardziej krótkotrwałe. Państwo odbudowało się po 2 latach i od tego czasu doświadczało wykładniczego wzrostu gospodarczego oraz produktywności, dzięki agresywnym i szybkim działaniom rządu.

Pogorszenie kondycji gospodarki w wyniku wojny z Ukrainą

Obecnie, w związku z prowadzeniem działań wojennych na Ukrainie, gospodarka rosyjska stoi na krawędzi stagnacji. Rośnie jej zadłużenie, a jednocześnie spadają dochody z eksportu surowców. W 2024 roku rekordowe wydatki na obronność i bezpieczeństwo wewnętrzne pochłonęły ponad 43 proc. budżetu państwa. Od 2022 roku zadłużenie korporacyjne w Rosji wzrosło o 415 mld dolarów. Dochody z surowców z kolei, które w 2019 roku stanowiły 40 proc. budżetu, spadły do 27 proc., a nakładane sankcje mogą jeszcze bardziej ograniczyć wpływy z tego źródła.

Biorąc pod uwagę uwikłanie w konflikt zbrojny oraz wspomniane sankcje, PKB Rosji może nieznacznie rosnąć za sprawą przemysłu zbrojeniowego, jednak o wiele wolniej niż w Polsce. Z przewidywań MFW wynika, iż za cztery lata rosyjski PKB będzie wynosić 17 tys. dol. w porównaniu do 31 tys. dol. w Polsce.

Wzrost gospodarczy w Polsce

Polska ma szansę rozwijać się w tempie nawet 5 proc. rocznie oraz podwoić wartość gospodarki do 2030 roku.

Prognozy MWF również wskazują, że PKB na mieszkańca Polski w latach 2025-2029 będzie stale rósł, łącznie o 7 385,4 dol. (+31,34 proc.). Szacuje się, że, po trzynastym z rzędu roku wzrostu, wskaźnik PKB osiągnie 30 948,62 dol., a zatem nowy szczyt w 2029 roku.

Ww. wskaźnik opisuje produkt krajowy brutto przypadający na mieszkańca w cenach bieżących. W statystykach PKB został najpierw przeliczony z waluty krajowej na dolary amerykańskie po aktualnych cenach wymiany, a następnie podzielony przez całkowitą liczbę ludności.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu