Już prawie pół miliona przedsiębiorców dostało mikropożyczkę. Jak ją otrzymać, co zrobić by nie spłacać ani pożyczki, ani odsetek [poradnik]

Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Dzięki jednorazowej pożyczce przedsiębiorcy mogą pokryć bieżące koszty prowadzenia działalności gospodarczej np. podatków, składek czy kosztów wynajmu lokalu. O pożyczkę ubiegać się mogą również podmioty, które nie zatrudniają oraz nigdy nie zatrudniały pracowników.
Dzięki jednorazowej pożyczce przedsiębiorcy mogą pokryć bieżące koszty prowadzenia działalności gospodarczej np. podatków, składek czy kosztów wynajmu lokalu. O pożyczkę ubiegać się mogą również podmioty, które nie zatrudniają oraz nigdy nie zatrudniały pracowników. Marzena Bugała / Polska Press
Przedsiębiorcy, także samozatrudnieni jako osoby prowadzące działalność, mogą dostać mikropożyczkę - do 5 tys. zł na pokrycie bieżących wydatków biznesowych. Z tej formy pomocy przewidzianej przez tzw. tarczę antykryzysową skorzystało już niemal 0,5 mln najmniejszych firm, praktycznie wszyscy wnioskowali o 5 tys. zł i tyle otrzymali. Co ważne, pożyczki ani odsetek nie trzeba zwracać, o ile pieniądze zostały wydatkowane na cele prowadzonej działalności.

Dodatkowo, działalność ta musi być prowadzona przez trzy miesiące po otrzymaniu mikropożyczki. Ponieważ zaś także pierwszą spłatę raty (z odsetkami) przewidziano po upływie trzech miesięcy, w praktyce można w ogóle ani nie zapłacić żadnej raty ani odsetek.
Co ważne, o ile składanie wniosku o pieniądze wiąże się z pewną biurokracją, o tyle samo umorzenie jest proste. Wystarczy oświadczenie, że pieniądze zostały w całości wydatkowane na cel, na jaki pożyczka została udzielona. Co prawda starosta ma prawo do kontroli czy oświadczenie jest prawdziwe - dlatego trzeba mieć faktury i rachunki - ale nie zmienia to faktu, iż rozliczenie
mikropożyczki jest uproszczone do minimum

Według stanu na 13 maja 2020 r. ramach tarczy antykryzysowej udzielono już prawie 436,5 tys. pożyczek dla mikroprzedsiębiorców na łączną kwotę ok. 2,17 mld zł.

- Projektując przepisy skupialiśmy się przede wszystkim na skutecznej pomocy przedsiębiorcom, a nie nad uciążliwymi procedurami, które mają na celu ich kontrolę – podkreśla minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marleny Maląg.

Na co przeznaczyć mikropożyczkę

Dzięki jednorazowej pożyczce przedsiębiorcy mogą pokryć bieżące koszty prowadzenia działalności gospodarczej np. podatków, składek czy kosztów wynajmu lokalu. Pożyczka wraz z odsetkami na wniosek mikroprzedsiębiorcy podlega umorzeniu, pod warunkiem, że mikroprzedsiębiorca będzie prowadził działalność gospodarczą przez okres 3 miesięcy od dnia udzielenia pożyczki. O pożyczkę ubiegać się mogą również podmioty, które nie zatrudniają oraz nigdy nie zatrudniały pracowników.

Jednym z podstawowych warunków uzyskania pożyczki jest, by mikroprzedsiębiorca prowadził działalność gospodarczą przed dniem 1 marca 2020 r.

Do tej pory udzielono prawie 436,5 tys. pożyczek na łączną kwotę ok. 2,17 mld zł. Największe wsparcie otrzymały mikrofirmy z województwa mazowieckiego – 233,91 mln zł, wielkopolskiego – 233,72 mln zł i śląskiego – 206,16 mln zł.
Kwestia odpowiedzialności

By przeczytać - Kliknij!:

By przeczytać - Kliknij!:

Rozliczenia wydatków

Cele pożyczki zostały określone w ustawie: środki mają pokryć bieżące koszty działalności gospodarczej. Zatem żadne wydatki nie będą kwestionowane, o ile przedsiębiorca wykaże, że są to wydatki związane z prowadzoną przez niego bieżącą działalnością gospodarczą. Dlatego istotne jest, aby przedsiębiorca miał zachowane rachunki z wydatków w razie kontroli.
Odpowiedzialność mikroprzedsiębiorcy za ewentualne nieprawidłowości w wydatkowaniu środków jest cywilno-prawna, co wynika z zawartej umowy. Spory wynikające z zawartej umowy powinny być rozstrzygane na drodze polubownej, a w ostateczności przed sądem cywilnym.

Zakładając, że mikroprzedsiębiorca będzie wykorzystywał uzyskane środki zgodnie z ich przeznaczeniem, starosta musi mieć zagwarantowaną możliwość sprawdzenia prawidłowej realizacji umowy, ponieważ przedsiębiorca otrzymuje środki publiczne na określony ustawowo cel.
Obecnie mikroprzedsiębiorca jest zobowiązany jedynie do złożenia jednego oświadczenia pod rygorem odpowiedzialności karnej o prowadzeniu działalności gospodarczej przez okres trzech miesięcy od dnia udzielenia pożyczki. Jest to oświadczenie składane wraz z wnioskiem o umorzenie pożyczki i dotyczy ono stanu faktycznego, a nie deklaracji lub zobowiązania.

Jak otrzymać pożyczkę

Otrzymasz pożyczkę do kwoty 5 tys. zł. Pożyczka będzie wypłacana jednorazowo, po podpisaniu umowy. Okres jej spłaty nie może przekroczyć 12 miesięcy, przy czym rozpoczęcie spłaty pożyczki będzie następowało po trzymiesięcznym okresie karencji.
Rada Ministrów może, w celu przeciwdziałania COVID-19, w drodze rozporządzenia przedłużyć okres spłaty pożyczki ponad przewidziane 12 miesięcy, mając na względzie okres obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii oraz skutki nimi wywołane.

Pożyczka wraz z odsetkami na wniosek mikroprzedsiębiorcy podlega umorzeniu pod warunkiem, że mikroprzedsiębiorca będzie prowadził działalność gospodarczą przez okres trzech miesięcy od dnia udzielenia pożyczki. Oświadczenie o prowadzeniu działalności gospodarczej przez okres trzech miesięcy od dnia udzielenia pożyczki, zawarte jest we wniosku o umorzenie pożyczki, Pożyczkobiorca składa je pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.
Szczegółowe zasady udzielania pożyczki znajdziesz klikając w link niżej:
https://pliki.praca.gov.pl/Tarcza_antykryzysowa/15zzd_pozyczki/15zzd_zasady_udzielania_pozyczka_v4_30.04.2020.pdf

Kliknij, to warto przeczytać!:

Wniosek o mikropożyczkę składa się w powiatowym urzędzie pracy (PUP) właściwym ze względu na miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, po ogłoszeniu naboru. Wniosek możesz złożyć za pomocą formularza elektronicznego na portalu Praca.gov.pl lub w postaci papierowej.

Jak załatwić umorzenie pożyczki?

Pożyczkobiorca w ciągu 14 dni od dnia spełnienia warunku umorzenia, składa do PUP wniosek o umorzenie pożyczki. Oświadczenie o prowadzeniu działalności gospodarczej przez okres trzech miesięcy od dnia udzielenia pożyczki, zawarte we wniosku o umorzenie
pożyczki, Pożyczkobiorca składa pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.
Jeśli Pożyczkobiorca nie spełni warunku umorzenia albo nie złoży wniosku o umorzenie ma obowiązek spłaty pożyczki.
Spłata pożyczki odbywa się zgodnie z harmonogramem ustalonym przez PUP.

Kliknij, to warto przeczytać!:

Najnowsze, kliknij i przeczytaj!:

W przypadku niespłacenia raty, zgodnie z harmonogramem spłaty pożyczki, naliczone będą odsetki ustawowe od dnia wymagalności raty do dnia faktycznej jej zapłaty.
Opóźnienie w spłacie co najmniej dwóch rat może być podstawą wypowiedzenia umowy pożyczki. W przypadku wypowiedzenia umowy pożyczki, Pożyczkobiorca spłaca pożyczkę w terminie 30 dni od dnia wypowiedzenia umowy pożyczki.

Pieniądze do wzięcia - KLIKNIJ!:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Czekam od miesiąca na rozpatrzenie wniosku, ale oczywiście bydgoski urząd pracy jest tak drewnianą zacofaną instytucją, że pewnie jeszcze pół roku poczekam!

I jeszcze jedno.... od tej pożyczki trzeba będzie zapłacić podatek, a więc liczcie się, że prawie 1000zł z kwoty 5000zł zeżre wam skarbówka :)

To tak na pocieszenie dla nas przedsiębiorców od Matołusza Maowieckiego :)

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu