Nowe ulgi podatkowe: 9.06.2020 r. Większe dopłaty - ile i do czego, sprawdź wszystkie korzyści zwykłego obywatela z Tarczy Antykryzysowej

Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Oto sześć korzyści z Tarczy Antykryzysowej o konkretnej wartości finansowej - dla każdego, choć tarcza jest głównie dla firm, pracowników i przedsiębiorców.Zobaczcie na kolejnych planszach - podajemy informacje w wygodnej formie.Zobacz kolejne plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Oto sześć korzyści z Tarczy Antykryzysowej o konkretnej wartości finansowej - dla każdego, choć tarcza jest głównie dla firm, pracowników i przedsiębiorców.Zobaczcie na kolejnych planszach - podajemy informacje w wygodnej formie.Zobacz kolejne plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Konrad Kozłowski/Polska Press
Specjalne ustawy określane mianem Tarczy Antykryzysowej, a także wcześniejsze, jeszcze sprzed ogłoszenia pandemii, mają na celu przede wszystkim ratowanie gospodarki, ze szczególnym uwzględnieniem ochrony miejsc pracy oraz firm. Jednak ponieważ stan epidemii wymusił różne ograniczenia, ustawodawcy wprowadzili też różne uproszczeni ułatwiające życie i załatwianie spraw, zwłaszcza że urzędy też były zamknięte. Wśród wielu takich udogodnień wybraliśmy sześć o konkretnym wymiarze finansowym, z których korzyść ma każdy obywatel, niezależnie od tego czy jest pracownikiem przedsiębiorcą czy osobą zarobkującą w inny sposób. Sprawdź więc, z których skorzystasz.

Po pierwsze więc: brak konsekwencji związanych z opóźnieniem w składaniu deklaracji podatkowej PIT za 2019 r. z końca kwietnia (ustawowo) do 1 czerwca, to jedno - akcja ta się wkrótce skończy. Przepisy specustaw związanych z koronawriusem wprowadziły jednak także dodatkowe ulgi bądź udogodnienia w procowaniu innych spraw podatkowych czy ogólnie - zobowiązań o charakterze publicznym.

Po drugie: fundusz socjalny z bardzo zwiększonym limitem zwolnienia z PIT (2 tys. zł).

Po trzecie: bardzo podwyższone zwolnienie z PIT dopłaty do wypoczynku dzieci (do 3 tys. zł), niezależnie od źródła dofinansowania.

Z ostatniej chwili - Kliknij i przeczytaj!:

Po czwarte: korzystniejsze warunki zwolnienia z PIT zapomóg od zdarzeń losowych.

Po piąte: całkowite zwolnienie z PIT korzyści w postaci zakwaterowania i wyżywienia finansowanego przez pracodawcę.

I wreszcie po szóste: ułatwienia gdy otrzymasz w spadku firmę, której właściciel funkcjonował jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą.

Bez kar i części opłat podatkowych

Brak konsekwencji związanych z opóźnieniem w składaniu deklaracji podatkowej PIT za 2019 r. z końca kwietnia (ustawowo) do 1 czerwca, to jedno - akcja ta się wkrótce skończy. Przepisy specustaw związanych z koronawriusem wprowadziły jednak także dodatkowe ulgi bądź udogodnienia w procowaniu innych spraw podatkowych czy ogólnie - zobowiązań o charakterze publicznym.
Nie grozi ci odpowiedzialność karna, jeśli nie zdążysz złożyć zeznania podatkowego do końca kwietnia.
Jeśli nie zdążysz złożyć zeznania o wysokości osiągniętego dochodu za 2019 r. do końca kwietnia, to nie musisz składać czynnego żalu i nie poniesiesz odpowiedzialności karno-skarbowej z tego tytułu. Pamiętaj jednak, że musisz złożyć zeznanie do dnia 31 maja 2020 r.
Nic nie zapłacisz za przesunięcie płatności podatku.
Nie zostaną ci naliczone opłaty prolongacyjnej w przypadku złożenia wniosku o odroczenie lub rozłożenie na raty podatków, stanowiących dochód budżetu państwa.
Uzyskasz zwolnienie z opłaty prolongacyjnej w decyzjach o odroczeniu lub płatności w ratach podatku i zaległości podatkowych. Wniosek podatnika uzasadniony ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym, a w przypadku podatnika prowadzącego działalność gospodarczą udzielenie ulg w spłacie zobowiązań podatkowych.

Warto wiedzieć, kliknij!

Fundusz socjalny: zwiększony limitu zwolnienia z PIT

Teraz uzyskasz wyższą kwotę zwolnioną od podatku dochodowego od osób fizycznych, jeśli otrzymasz w 2020 i 2021 świadczenia rzeczowe (poza bonami, talonami lub innymi znakami, które można wymienić na towary lub usługi) lub pieniężne, związane z finansowaniem działalności socjalnej, sfinansowane w całości ze środków ZFŚS, do wysokości 2 000 zł w roku podatkowym.
Beneficjentami są wszyscy pracownicy otrzymujący świadczenia rzeczowe oraz świadczenia pieniężne finansowane w całości ze środków ZFŚS. Każdy z nich może uzyskać wyższą kwotę zwolnienia w podatku dochodowym od rzeczy lub pieniędzy otrzymanych z ZFŚS.

Zwolnienie z PIT: dopłaty do wypoczynku dzieci

W ramach specustaw związanych z koronawirusem zwiększono limit zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych za dopłaty do zorganizowanego wypoczynku dla dzieci.
Uzyskasz wyższą kwotę zwolnioną od podatku dochodowego od osób fizycznych, jeśli otrzymasz w 2020 r. i 2021 r. dopłaty do zorganizowanego wypoczynku dzieci i młodzieży do lat 18, sfinansowane ze źródeł innych niż fundusz socjalny, ZFŚS, lub zgodnie z odrębnymi przepisami, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 3000 zł.
Kto może skorzystać? Pracownicy otrzymujący dopłaty do zorganizowanego wypoczynku dzieci i młodzieży do lat 18, finansowane ze źródeł innych niż fundusz socjalny, ZFŚS, lub zgodnie z odrębnymi przepisami wydanymi przez właściwego ministra.
Podstawa prawna: art. 21 ust. 1 pkt 78 lit.b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

sc]Zwolnienia w PIT - zapomoga od zdarzeń losowych
Zwiększono limit zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych dotyczący zapomogi w przypadku indywidualnych zdarzeń losowych.
Uzyskasz wyższą kwotę zwolnioną z podatku dochodowego od osób fizycznych, jeżeli otrzymasz w 2020 r. zapomogi w przypadku indywidualnych zdarzeń losowych, klęsk żywiołowych, długotrwałej choroby lub śmierci, sfinansowane z innych źródeł niż fundusz socjalny, Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (ZFŚS), fundusze związków zawodowych lub zgodnie z odrębnymi przepisami wydanymi przez właściwego ministra, do wysokości nieprzekraczającej 10 000 zł.
Podstawa prawna: 21 ust. 1 pkt 26 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Nie płać podatku za zakwaterowanie i wyżywienie od pracodawcy

Zakwaterowanie i wyżywienie otrzymane od pracodawcy jest zwolnione z podatku dochodowego. Jeśli w 2020 r. w związku z ogłoszeniem stanu zagrożenia epidemicznego/stanu epidemii pracodawca zapewnia ci zakwaterowanie i wyżywienie, nie zapłacisz podatku dochodowego od tego świadczenia.

Najchętniej czytane - Kliknij!:

Jeśli otrzymasz w spadku firmę

W wyniku wprowadzenia ogólnego zawieszania ustawowych terminów na dokonanie czynności w czasie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii terminy związane z zarządem sukcesyjnym i sukcesją firm jednoosobowych nie rozpoczynają się, a rozpoczęte ulegają zawieszeniu do czasu odwołania tego stanu.

  • W związku z tym możliwość w dłuższym okresie:
  • dokonywania czynności koniecznych do zachowania majątku lub możliwości prowadzenia przedsiębiorstwa w spadku przez osoby bliskie zmarłego przedsiębiorcy;
  • wykonywania uprawnień i obowiązków pracodawcy przez osoby bliskie zmarłego przedsiębiorcy;
  • powstrzymania się, po śmierci przedsiębiorcy, ze spełnieniem świadczenia wynikającego z umowy.

Warunkiem skorzystania z dłuższego terminu na dokonanie czynności jest rozpoczęcie albo bieg terminu na dokonanie czynności w okresie stanu epidemicznego lub epidemii w związku z COVID-19.
Kto może skorzystać? Następcy prawni przedsiębiorców wpisanych do CEIDG (jednoosobowa działalność). Ponadto: zarządcy sukcesyjni oraz pracownicy zatrudnieni przez przedsiębiorców wpisanych do CEIDG (po śmierci przedsiębiorcy).

Z ostatniej chwili - Kliknij i przeczytaj!:

Nie ma chyba ani jednej rodziny w Polsce, która nie ucierpiałaby przez koronawirusa także w sposób poza zdrowotny. By więc jak najszybciej wrócić do równowagi, a także odzyskać pewność finansową, warto wykorzystać wszelkie możliwe sposoby, w tym zwolnienia i ulgi o charakterze fiskalnym. Z praktyki wiemy, że wielu potencjalnych beneficjentów takowych często nie ma nawet świadomości o ich istnieniu, nie mówiąc już o zasadach korzystania!

O innych możliwościach Tarczy Antykryzysowej, szczególnie dla pracowników dowiesz się na stronie Ministerstwa Rozwoju - pod linkiem:
https://www.gov.pl/web/tarczaantykryzysowa/znajdz-swoj-pakiet-dla-pracownika

Warto wiedzieć, kliknij!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

d
damian

Tarcza finansowa sporo mi ułatwiła, bo brak dochodów nie tak łatwo przetrwać, tym bardziej kiedy jest jeszcze 6 pracowników do opłacenia. Kilka chwil z regulaminem na stronie PFR i całość stała się prosta i przejrzysta.

K
Klementyna

Tacy pracodawcy nie powinni dostawać żadnej pomocy. Ale w Polsce to często tak bywa ze właściciele firm dbają tylko o swój biznes. A tak naprawdę to tarcza jest aby miejsca pracy zostały utrzymane i przyrost bezrobocia był mniejszy. Potem się nie dziwią ze ciągle coś jest dopracowywane przez rząd jak niektórzy robią takie przekręty....

N
Nim
15 maja, 13:17, Welma:

Bardzo istotne jest aby tarcza była wprowadzana w jak największej liczbie przedsiębiorstw. rolą pracodawców jest utrzymanie miejsc pracy a dzięki tarczy przedsiębiorcy mają środki że tak powiem "na już"

Pracodawcy dostają a pracowników służby zdrowia nawet zwalniają u nas w dolnośląskim centrum rehabilitacji tak jest

W
Welma

Bardzo istotne jest aby tarcza była wprowadzana w jak największej liczbie przedsiębiorstw. rolą pracodawców jest utrzymanie miejsc pracy a dzięki tarczy przedsiębiorcy mają środki że tak powiem "na już"

e
erytra

To bardzo ważne aby składając wniosek zrobić to dobrze. Jeśli nie wiemy jak go wypełnić to warto zasięgnąć opinii na infolinii PFR: 0 800 800 120 można również zerknąc na specjalnie dedykowanąich stronę, tam wszystko jest dokładnie opisane.

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu