Wprowadzenie obowiązku rejestrowania sprzedazy na rzecz kosumentów (osób prywatnych - nie prowadzących działalności gospodarczej) wyłączenie w specjalnych kasach fiskalnych, podłączonych on-line do skarbówki to kolejny etap walki z wyłudzeniami oraz unikaniem płacenia podatku od towarów i usług VAT.
Dlatego w pierwszej kolejności, już od 1 stycznia nowego roku takie kasy będą musieli stosowac podatnicy działający w branzy motoryzacyjnej.
Dotyczy to dwóch dużych grup przedsiębiorców: po pierwsze - prowadzących działalność w postaci usług naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów (w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania) oraz w zakresie wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów; po drugie - dokonujących sprzedaży benzyny silnikowej, oleju napędowego, gazu przeznaczonego do napędu silników spalinowych.
Od połowy przyszłego roku (1 lipca 2019 r.) do tego kręgu dołącza przedsiębiorcy działając y w gastronomii i turystyce, a ściślej
Pół roku później, czyli od 1 lipca 2019 r. nowe kasy będą musieli mieć podatnicy świadczący usługi związane z wyżywieniem wyłącznie świadczone przez stacjonarne placówki gastronomiczne (w tym również sezonowo) oraz w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania, a więc hotele, hostele, kampingi itp.
Natomiast za półtora roku - czyli od 1 stycznia 2020 r. krąg przedsiębiorców zobowiązanych do stosowania kas fiskalnych on-line poszerzy się znacząco także co do zakresu a nie tylko liczby. Dojdą bowiem firmy budowlane i wszystkie działalności związane z wyglądem, kondycją fizyczną, zdrowiem a także obsługą prawną: m.in. firmy fryzjerskie, kosmetyczne, lekarze i dentyści oraz prawnicy działający w formie firmy czy osoby prowadzące kluby fitness.
Szczegółowe kwestie zostana uregulowane w ustawie zmieniającej ustawę o VAT oraz Prawo o miarach. Rządowy projekt takiego aktu prawnego z 21 marca 2018 r. wciąż jest w toku prac sejmowych.
