Grunt pod blokiem przejmiesz na własność bez notariusza: 9.10.2018. Przepisy już obowiązują

Zbigniew Biskupski AIP
Andrzej Wiśniewski / Polska Press
W piątek 5 października 2018 r. weszły w życie przepisy ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów. Zmiana użytkowania wieczystego we własność staje się więc faktem.

Zmiana użytkowania wieczystego we własność właśnie uchwalona przez #Sejm! Jesteśmy już jedną nogą w rzeczywistości bez gigantycznych i niespodziewanych podwyżek opłat za użytkowanie - napisał w samo południe w piątek 20 lipca na Twitterze Jerzy Kwieciński, minister Inwestycji i Rozwoju. Nikt z posłów nie był przeciw! 425 głosowało za, 2 wstrzymało się! To wielki dzień zwłaszcza dla mieszkańców bloków i innych budynków wielorodzinnych!1 stycznia 2019 r. użytkowanie wieczyste gruntów zabudowanych budynkami mieszkalnymi zostanie przekształcone z mocy prawa w prawo własności na rzecz dotychczasowych użytkowników wieczystych.

[bUstawa, któej przepisy formalnie weszły w życie 5 października 2019 r. stawa odpowiada na potrzeby blisko 2,5 mln Polaków, którzy są właścicielami domów, mieszkań, a jednocześnie użytkownikami wieczystymi gruntów będących własnością samorządów lub Skarbu Państwa. Wraz z rodzinami to liczba ok. 9 mln osób. Według proponowanych przepisów zamiast obecnych rocznych opłat za użytkowanie wieczyste przyszli właściciele gruntów będą płacić roczne opłaty przekształceniowe - przez 20 lat od dnia przekształcenia. Opłaty te mają być przewidywalne, w odróżnieniu od często gwałtownie rosnących opłat za użytkowanie wieczyste.[/b]

To koniec użytkowania wieczystego w budownictwie mieszkaniowym od 1 stycznia 2019 r
Tego dnia z mocy prawa użytkowanie wieczyste gruntów zabudowanych budynkami mieszkalnymi zostanie przekształcone z mocy prawa w prawo własności na rzecz dotychczasowych użytkowników wieczystych. Projektowane rozwiązania obejmą ponad 2,5 mln obywateli (użytkowników wieczystych zamieszkujących w budynkach mieszkalnych położonych na gruntach publicznych, będących własnością Skarbu Państwa i samorządu terytorialnego). Według nowych przepisów zamiast obecnych rocznych opłat za użytkowanie wieczyste przyszli właściciele gruntów będą płacić roczne opłaty przekształceniowe - przez 20 lat od dnia przekształcenia. Uzasadnienie projektu przedstawił wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń. Projekt został skierowany do dalszych prac w Komisji Infrastruktury oraz do Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.Najważniejszą korzyścią dla właścicieli lokali będzie przewidywalność wysokości opłat przekształceniowych, które zastąpią zmienne (często gwałtownie zwiększające się) opłaty z tytułu użytkowania wieczystego. Efektem przyjętej dziś (wtorek 26 czerwca) przez rząd ustawy jest wyeliminowanie dotychczasowych problemów z aktualizacją opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości zabudowanych na cele mieszkaniowe.

To rozwiązanie problemów z przekształcaniem udziałów w prawie użytkowania wieczystego, związanych z odrębną własnością lokali w udziały w prawie własności gruntu, w przypadku zabudowy nieruchomości budynkami wielolokalowymi na cele mieszkaniowe.

Oczekiwanym efektem ustawy jest wzmocnienie poczucia stabilizacji prawnej osób zamieszkujących na gruntach publicznych poprzez przekazanie tym osobom najsilniejszego prawa do gruntu, na którym mieszkają i gospodarują. Nastąpi stopniowa likwidacja użytkowania wieczystego na gruntach zabudowanych na cele mieszkaniowe.

Być może płacisz składkę OC kierowcy nawet dwa razy wyższą niż mógłbyś. Kliknij w ten tekst i sprawdź!

"Dzięki ustawie od 1 stycznia 2019 roku wszyscy, którzy w Polsce posiadają mieszkanie albo dom, będą ich pełnymi właścicielami. To ok. 2,5 mln domów i mieszkań. Jesteśmy na to przygotowani, zabezpieczyliśmy również środki na potrzeby ksiąg wieczystych i sądownictwa, tak by ta operacja przebiegała sprawnie" –mówił wiceminister Artur Soboń.

fUstawa znacząco wpłynie na stabilizację sytuacji osób zamieszkujących w budynkach wielolokalowych, gdyż obecnie osoby te napotykają na poważne trudności przy realizacji roszczenia o przekształcenie praw do gruntów, przyznanego obowiązującą ustawą z 29 lipca 2005 r. spowodowane składaniem sprzeciwów wobec przekształcenia przez niektórych mieszkańców danego budynku wielolokalowego. Ustawowe przekształcenie prawa do gruntu wyeliminuje dodatkowe koszty związane z postępowaniem sądowym.

Rozwiązane zostaną problemy powstające przy aktualizacji opłat rocznych za użytkowanie wieczyste na gruntach zabudowanych na cele mieszkaniowe, gdyż ustawa zlikwiduje użytkowanie wieczyste na tych nieruchomościach. W konsekwencji nastąpi zmniejszenie liczby spraw rozpatrywanych przez Samorządowe Kolegia Odwoławcze, do których użytkownicy wieczyści mogą obecnie składać wnioski o ustalenie, że aktualizacja opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste jest nieuzasadniona lub jest uzasadniona, ale w innej wysokości.

Rozwiązania mają charakter kompleksowy - objęcie wszystkich użytkowników wieczystych gruntów zabudowanych budynkami mieszkalnymi wraz z towarzyszącym i obiektami umożliwiającymi prawidłowe korzystanie z nieruchomości na cele mieszkaniowe.

Ustawa zakłada odpłatność na poziomie zapewniającym właścicielom gruntów dochody porównywalne do wynikających z dotychczasowego systemu opłat za przekształcenie praw użytkowania wieczystego, a także zapewnienie waloryzacji opłat po przekształceniu.

W przyszłości trudniejsze będzie powstawanie współużytkowania wieczystego na cele mieszkaniowe poprzez tzw. „opóźnione” przekształcenie z dniem oddania budynku do użytkowania oraz znaczące ograniczenie przypadków ustanawiania nowych praw użytkowania wieczystego na cele mieszkaniowe.

Od końca 2005 r. osoby fizyczne mają prawo występować o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w pełną własność nieruchomości mieszkalnych. Jednak prawo to przysługuje jedynie wyodrębnionym grupom użytkowników. na dodatek procedura jest skomplikowana a do jej rozpoczęcia potrzebna jest zgoda wszystkich właścicieli lokali, którym przysługują udziały w prawie użytkowania wieczystego.

Koniec użytkowania wieczystego

Ustawa ma na celu usprawnienie dotychczasowych procesów przekształcania praw użytkowania wieczystego na gruntach zabudowanych budynkiem lub budynkami mieszkalnymi oraz garażami, a także docelową likwidację prawa użytkowania wieczystego na gruntach zabudowanych na cele mieszkaniowe. Jej przepisy będą dotyczyły gruntów, które zostały oddane w użytkowanie wieczyste. Co ważne, obejmą również te nieruchomości, wobec których mogłoby zostać wszczęte postępowanie wywłaszczeniowe na cel publiczny. Ostatecznie też ma dotyczyć gruntów zabudowanych garażami lub przeznaczone na miejsca postojowe.

Przekształcenie będzie dotyczyć zarówno gruntów znajdujących się we władaniu samorządów jak i bezpośrednio Skarbu Państwa (Agencji Nieruchomości Rolnych, Agencji Mienia Wojskowego, Zarządu Zasobów Mieszkaniowych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji).

Prawo do uzyskania pełnej własności gruntów ma przysługiwać osobom fizycznym. Bezpośrednio lub pośrednio. W pierwszym przypadku tym osobom, które na nieruchomości objętej uwłaszczeniem (gruncie, budynku, lokalu mieszkalnym, garażu, miejscu postojowym) nie prowadzą działalności gospodarczej. W drugim - za pośrednictwem osób fizycznych lub prawnych, które zabudowały grunty wielolokalowymi budynkami mieszkalnymi, w odniesieniu do udziałów w gruncie, na którym są te budynki, garaże lub miejsca postojowe.

Co ważne, procedura przekształcenia prawa użytkowania wieczystego we własność będzie dużo prostsza niż w przypadku przekształcania spółdzielczego prawa do mieszkania własnościowego w pełną własność. Nie trzeba będzie czynności tej dokumentować w formie aktu notarialnego i czekać w kolejce do notariusza.

Podstawą do dokonania zmiany statusu prawnego gruntów w księgach wieczystych będzie specjalne zaświadczenie, wydawane przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta - w przypadku gruntów stanowiących własność jednostek samorządu terytorialnego. A w przypadku nieruchomości należących do Skarbu Państwa - przez starostę powiatu albo administratora agencji czy zarządu. Takie zaświadczenie będzie jedynym dokumentem, na podstawie którego sąd w księgach wieczystych zamieni użytkowanie wieczyste na własność, co ważne - nie pobierając za to żadnej opłaty sądowej.

Być może płacisz składkę OC kierowcy nawet dwa razy wyższą niż mógłbyś. Kliknij w ten tekst i sprawdź!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 70

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Mieszkanka Białegostoku
Zastanawiam się często po co ktoś komentarz wstawia, nie mając zielonego pojęcia na dany temat??? Ale szkoda mego czasu.Chce tylko sprostować te brednie! Nie urzędnicy w Białymstoku ustalili-tylko w Warszawie posłowie!Następne zdanie szanownego gościa jest zaprzeczeniem pierwszego zdania, najpierw pisze, że urzędnicy w Białymstoku wymyślili, a za chwilę,że dojść i dojazdów ustawa nie obejmuje. Uważam, że każdy przeciętny człowiek powinien wiedzieć co to jest ustawa,że samorząd w jakimkolwiek mieście w Polsce nie ma wpływu na ustawy,o ustawach decyduje Sejm, senat i na końcu Prezydent Polski a nie miasta.
M
Mieszkanka Białegostoku
W dniu 07.10.2018 o 07:49, wblok napisał:

Nie cieszcie się, w Białymstoku urzędnicy ustalili że dosłownie tylko pod blokiem. Dojść i dojazdów które stanowią często większy obszar to już ta ustawa nie obejmuje. Właśnie trwa przetarg na wycenę tych gruntów w celu kolejnej podwyżki opłat. Oczywiście dowiemy się o tym już po wyborach tak aby ci co więcej będą płacili jeszcze na tych urzędników zagłosowali.

M
Marek S
Treść komentarzaKto czerpie korzyści w związku z aferą gruntową, oczywiście przestępczy Rząd PiS, afera gazowa Kramarzówka Gmina Pruchnik w Podkarpackim, wiecie dlaczego afera gruntowa jest Rządową, dlaczego nagminnie łamane są prawa człowieka w Polsce, patologiczna Ustawa w obiegu prawnym PiS podpisana przez Andrzeja Dudę 27 sierpnia 2015roku, z dnia 10 lipca 2015roku o zmianie ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych (Dz.U.2015 poz.1338) budynki i nieruchomości tracą z każdym dniem na wartości, rynek nieruchomości boryka się z zapaścią większą jak przed II wojną światową, PiS przypieczętował przestępstwa na masową skalę ustawą o obrocie ziemi z 14 kwietnia 2016 r która weszła w życie 30 kwietnia 2016 roku (Dz. U z 2016 r., poz. 585)oby nikt więcej z olbrzymim kapitałem zagranicznym w gaz w obszarze ziem Polskich nie zainwestował, obyście nic nie mieli, pracowali na Polskę Ludową, przestępstwa miliardowe na rzecz PiS w aferze gruntowej zaowocowały gazową Rządową, patrioci idioci zobaczymy czy chociaż pogrzeby będziecie miękli z honorami. Nowela ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych od 2013roku poz 503,gdzie stroną o zmanię klasyfikacji gruntów był Wójt, Burmistrz czy Prezydent Miasta, z dnia 27lutego 2012roku podsunięta przez PiS zgłoszona przez PSL wiecie teraz bezmózgowcy w jakim celu miała służyć.
A
AA
U mnie w Miastku woj. Pomorskie nawet zaświadczenia w Urzędzie jeszcze nie ma. Pani Urzędnik nawet nie wie o co chodzi, śmiem twierdzić że nawet Ustawy nie przeczytała. Śmiech na sali.
M
M.M.
Skoro sądy nie pobierają opłat za tę czynność, to dlaczego, składając dziś taki wniosek musiałam zapłacić 100 zł?
G
Gość
Kolejne oszustwo w majestacie prawa autorstwa PiS przestępców, owszem prawo zacznie działać lecz nie takim kosztem , dzierżaw wieczystych nie należało ruszać , lecz wszyscy wiemy iż chodziło w tym o złoża gazu w Podkarpacki i Opolskim na dzierżawach wieczystych położyli łapę .
M
Marek Skomorowski
Tak tylko samorząd musi doliczyć VAT, budżety miast tego obciążenia nie wytrzymają (należy przejąć uchwalę uwzględniając powyższy podatek) , nie będziemy łamać prawa jak chce tego PiS , jesteśmy pełnoprawnymi członkami UE Tak NSA rozstrzygał sprawy dotyczące opodatkowania VAT .UE (TUSE)z 15 września 2011roku w sprawach połączonych C-180/10 i C-181/10 powyższe działania marketingowe wykroczyły poza zwykłe formy sprzedaży skoro sam fakt sprzedaży tych gruntów jest podatnikiem podatku VAT.
A
Adam Piechowiak
JAK SĄ TRAKTOWANE GRUNTY PRZEKAZANE WE WŁADANIE POLSKIEMU ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW ?
JEST OKAZJA I WIELKI CZAS ABY I TEN TEMAT ZAKOŃCZYĆ PO MYŚLI DZIAŁKOWCÓW. PRZECIEŻ NA TERENIE POZNAŃSKIEGO OKRĘGU PZD ZAMIESZKUJE KILKA TYSIĘCY DZIAŁKOWCÓW. PIENIĄDZE Z OPŁAT ZA DZIERŻAWĘ ZAMIAST ZASILAĆ EMERYTOWANYCH DZIAŁACZ MOGĄ ZASILIĆ KONTA GMIN.
G
Gienek
W dniu 15.10.2018 o 07:19, Pisda napisał:

Zastanawiam sie co zrobię z tym gruntem pod blokiem? Może by na wiosne ziemniakow nasadzić?


Ja bede bunkier kopał a sąsiad spod siódemki chce dom weselny stawiać...
P
Pisda
Zastanawiam sie co zrobię z tym gruntem pod blokiem? Może by na wiosne ziemniakow nasadzić?
g
gość
W dniu 07.10.2018 o 18:04, wania napisał:

W  100 ną rocznice niepodległości   powinniśmy dostać darmo co nasze .

O wiele z tych miejsc mogą się jeszcze upomnieć dawni właściciele, tyle że już nie do władz miasta, a do właściciela gruntu, tak więc jeden problem z głowy urzędnikom.

w
wania

W  100 ną rocznice niepodległości   powinniśmy dostać darmo co nasze .

J
Jakub

To Ustawa weszła w życie 5.X.2019 - czyli za rok.  Poprawcie

J
Jorguś
A na choryzoncie kataster.....ale będzie płacz
T
Tadek
Czas zacząć zbierać kasę na podatki od wzbogacenia i majątku.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu