Kiedy trzeba nosić maseczkę w pracy? Czy pracodawca może zmusić pracownika do noszenia maseczki?

Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
Przepisy nakładają obowiązek noszenia maseczek w miejscach publicznych i w pracy. Od 28 listopada obowiązują nowe obostrzenia. Zobacz, czy musisz mieć maseczkę, jeśli pracujesz w biurze, na poczcie czy w sklepie.
Przepisy nakładają obowiązek noszenia maseczek w miejscach publicznych i w pracy. Od 28 listopada obowiązują nowe obostrzenia. Zobacz, czy musisz mieć maseczkę, jeśli pracujesz w biurze, na poczcie czy w sklepie. Engin Akyurt/ Unsplash.com
Zmieniły się przepisy dotyczące noszenia maseczki w pracy. Kiedy trzeba zasłaniać nos i usta? Co grozi za brak maseczki w biurze? Wyjaśniamy.

Czy pracodawca może zmusić pracownika do noszenia maseczki? Czy pracownicy biurowi powinni zasłaniać nos i usta, w kuchni, na open space czy pomieszczeniu służbowym? Kiedy noszenie maseczki w pracy jest obowiązkowe?

Na kilka dni praca w maseczce stała się obowiązkowa dla pracowników, którzy nie pracują zdalnie, ani w pojedynkę. 28 listopada weszły w życie nowe, zaostrzone przepisy nakazujące zasłanianie ust i nosa w zakładzie pracy wszystkim pracownikom, również tym zachowującym bezpieczny dystans. Na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z 26 listopada 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. poz. 2091) usta i nos trzeba było zakrywać również w tych miejscach, w których wcześniej można było przebywać z odsłoniętą twarzą, np. przy biurku.

Jednak już 1 grudnia Rada Ministrów wprowadziła zmiany do rozporządzenia, a od 2 grudnia obowiązują nowe przepisy, zgodnie z którymi to pracodawca decyduje o tym, czy w pomieszczeniach, w których przebywa więcej niż jedna osoba, trzeba zasłaniać usta i nos. Jeżeli firma wprowadzi obowiązek zakrywania ust i nosa dla pracowników pracujących w przestrzeni otwartej (open space) czy w innych pomieszczeniach, np. w salach konferencyjnych, kuchni itp., trzeba będzie się do nich dostosować. Pracodawca może jednak umożliwić zdejmowanie maseczki na czas spożywania posiłków.

- Kolejno wprowadzane regulacje stają się coraz bardziej niespójne. Takim przykładem są właśnie ostatnie zmiany. Przyjęto obowiązek zasłaniania przez pracowników ust i nosa w zasadzie na terenie całego biura (w tym w kuchni), jeśli w pomieszczeniu przebywa więcej niż jedna osoba. Ciężko jest akceptować wprowadzone nowymi przepisami zezwolenie na zdjęcie maseczki na potrzeby spożywania posiłku w pociągu, jak nie wprowadzono analogicznego zezwolenia w przypadku biura. Pracownicy spędzający cały dzień w biurze mogą stanąć przed alternatywą naruszenia przepisów albo niezjedzenia posiłku – komentował zmiany wprowadzone pod koniec listopada Adam Kraszewski, managing associate i radca prawny w Kancelari GESSEL.

Wcześniej informowano, że nie trzeba zasłaniać twarzy w biurze, „jeśli pracodawca zapewni odpowiednie odległości między stanowiskami i spełni wymagania sanitarne”. Jednak przez kilka dni zachowanie odstępu 1,5 m między stanowiskami pracy nie zwalniało pracowników z obowiązku noszenia maseczki lub zasłaniania ust i nosa w inny sposób. Nakaz zakrywania twarzy w biurach, urzędach oraz innych zakładach pracy początkowo miał obowiązywać do 27 grudnia 2020 r.

Warto wiedzieć również:

Z obowiązku noszenia maseczki w biurze zwolnione są osoby, które przebywają w pomieszczeniach służbowych w miejscu pracy w pojedynkę. W tym przypadku pracodawca nie może wprowadzić dodatkowych ograniczeń. Oficjalne stanowisko rządu można sprawdzić na stronie gov.pl, w sekcji „Pytania i odpowiedzi".

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 9 października 2020 r. (z późn. zm.) w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, nałożyło na pracowników obowiązek zakrywania ust i nosa w większości miejsc w pracy, również w przestrzeni biurowej. Lista miejsc objętych restrykcjami nie uległa zmianie.

Par. 27 ust. 1 pkt c rozporządzenia mówi, że należy zasłaniać nos i usta: „w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym; za budynek użyteczności publicznej uznaje się także budynek biurowy lub socjalny”.

Co grozi za brak maseczki w pracy?

Pojawia się pytanie, czy pracodawca może kazać nosić maseczkę w pracy mimo spełnienia wymogów sanitarnych. Niektórzy pracownicy zastanawiają się, co im grozi, jeżeli nie zgodzą się na założenie maseczki w biurze.

- Pracownik nieobjęty bezwzględnym obowiązkiem noszenia maseczki może odmówić zakrywania nosa i ust, powołując się na swój stan zdrowia i potwierdzając to stosownym oświadczeniem. Jednak musi on liczyć się z reperkusjami ze strony pracodawcy, włączając w to nałożenie kary porządkowej – mówi mec. Piotr Kuźniak, radca prawny z kancelarii prawa pracy Wojewódka i Wspólnicy.

- W każdej sytuacji pracodawca ma obowiązek chronić zdrowie i życie pracowników przez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. To natomiast może uzasadniać wprowadzenie dodatkowych, wewnętrznych zasad dotyczących obowiązku zakrywania ust i nosa. Przykładowo, taka sytuacja może mieć miejsce z uwagi na sposób organizacji zakładu pracy, gdy pracodawca nie może zachować odpowiedniej odległości między stanowiskami pracy – dodaje Adam Kraszewski.

Jeżeli noszenie maseczki w pracy jest zbyt uciążliwe, można zasłonić nos i usta materiałem - odzieżą lub jej częścią. Zamiast maski czy maseczki wolno użyć chusty, apaszki, bandamki, buffa, komina czy szalika, a nawet przyłbicy lub kasku ochronnego.

- Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami dotyczącymi stanu epidemii, każda osoba znajdująca się na terenie zakładu pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej musi obowiązkowo zasłaniać nos i usta przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki, przyłbicy albo kasku ochronnego – przypomina Miłosława Strzelec-Gwóźdź z GP Kancelarii Radców Prawnych.

Obowiązujące od 28 listopada przepisy nie zwalniają pracodawców z obowiązku zapewniania pracowników środków ochrony osobistej, np. rękawiczek lub płynu do dezynfekcji rąk. W dalszym ciągu powinny zostać zachowane 1,5-metrowe odstępy między stanowiskami pracy tam, gdzie jest to możliwe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu