Ile wynosi odprawa dla pracownika w 2023 i kiedy przysługuje? W tych sytuacjach pracodawca ma obowiązek wypłacić odprawę

Nie ma ustalonej konkretnej wysokości odprawy dla pracownika. Odprawa zależy od stażu pracy zwalnianego pracownika.
Nie ma ustalonej konkretnej wysokości odprawy dla pracownika. Odprawa zależy od stażu pracy zwalnianego pracownika. _Alicja_ / PixaBay
Odprawa dla pracownika za zwolnienie z pracy to swojego rodzaju rekompensata pieniężna. Ile wynosi w 2023 i komu oraz w jakich sytuacjach przysługuje odprawa? Przeczytaj, jakie są obowiązki pracodawcy. Jak się okazuje - są również przypadki, w których odprawa pracownikowi się nie należy. Wyjaśniamy dokładnie, na jakich zasadach i kiedy można dostać odprawę za zwolnienie z pracy.

Jeżeli pracownik zatrudniony na umowę o pracę (etat lub niepełny wymiar etatu) sam się zwalnia, na odprawę nie ma co liczyć. Odprawa dla pracownika przysługuje bowiem tylko tym osobom, które tracą pracę z przyczyn leżących po stronie pracodawcy. Zazwyczaj tą przyczyną jest zła sytuacja materialna pracodawcy: firma znajduje się w finansowym dołku. Aby więc odbić się od dna i jednocześnie uratować przedsiębiorstwo przed rychłym zamknięciem, szefostwo musi podjąć drastyczny krok i dokonać zwolnień. Te z kolei wiążą się z likwidacją wybranych stanowisk pracy. Następne przyczyny zwolnień i co za tym idzie, nabycie prawa do otrzymania odprawy przez zwalnianego pracownika stanowią ogłoszenie upadłości albo likwidacji zakładu pracy.

Odprawa za zwolnienie z pracy - kiedy i komu przysługuje?

Nie każda zwalniana osoba znajduje się w uprzywilejowanej sytuacji i otrzymuje odprawę. W przedsiębiorstwach, gdzie pracuje mniej niż 20 osób, zwalniani pracownicy nie dostaną odprawy. Na odprawę dla pracownika mogą natomiast liczyć:

  • pracownicy, zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, zwalniani indywidualnie (nie grupowo), o ile zwolnienie to następuje z winy pracodawcy, natomiast oni sami na tę sytuację nie mieli wpływu,
  • pracownicy etatowi, zwalniani grupowo, a przyczyna leży po stronie pracodawcy, zaś ci pracownicy nie mieli na to wpływu.

Nie ma tutaj znaczenia, czy zwalniani pracownicy pracowali na umowę na czas określony, czy na czas nieokreślony.

Trzeba pamiętać jednak o tym, że zwolnienia grupowe rządzą się swoimi prawami, zaś wypłata odprawy dla pracownika to nie żadna dobra wola pracodawcy, lecz wymóg określony przepisami. Jest o tym mowa w Ustawie z dnia 13 marca 2003 roku o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. W skrócie jest to ustawa o zwolnieniach grupowych.

Do zwolnień grupowych z kolei zaliczamy sytuację, gdy pracodawca, zatrudniający przynajmniej 20 pracowników, zwalnia określoną w ustawie liczbie pracowników w ciągu 30 dni:

  • 10 pracowników, jeśli zatrudnia mniej niż 100 osób,
  • 10 procent załogi, jeśli zatrudnia przynajmniej 100 osób, ale mniej niż 300,
  • 30 pracowników, jeśli zatrudnia przynajmniej 300 osób.

Uwaga! Jeżeli pracownik rozstaje się z firmą i jest to zwolnienie za porozumieniem stron (a zatem nie z winy pracodawcy), to pracownik także może liczyć na odprawę pod warunkiem, że udowodni, iż właśnie nie on sam, lecz pracodawca dążył do podpisania tego porozumienia. Firmy czasem chcąc uniknąć odpowiedzialności, próbują wymusić na pracowniku, aby podpisał on z pracodawcą zwolnienie za porozumieniem stron, chociaż w rzeczywistości wina leży ewidentnie po stronie pracodawcy.

Kto nie dostanie odprawy dla pracownika?

Gdy pracownik jest na etacie, lecz sam się zwalnia, odprawy nie otrzyma. W podobnej sytuacji znajduje się zatrudniony na umowę o pracę, który rażąco złamał przepisy (dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych), udowodniono mu winę i teraz tenże pracownik zostaje zwolniony dyscyplinarnie.

Pracownik tymczasowy tak samo nie dostanie odprawy. To dlatego, że do pracowników tymczasowych nie stosuje się ustawy o zwolnieniach grupowych. Odprawy nie dostaną również osoby pracujące na podstawie umów cywilnoprawnych. To przede wszystkim umowa zlecenia oraz umowa o dzieło. Takie osoby podlegają pod kodeks cywilny, a nie pod kodeks pracy jak w przypadku umowy o pracę.

Ile wynosi odprawa w wypadku zwolnienia z pracy?

Nie ma ustalonej konkretnej wysokości odprawy dla pracownika. Odprawa zależy od stażu pracy zwalnianego pracownika. Aby ustalić staż danego pracownika, bierze się pod uwagę wszystkie okresy przepracowane u tego jednego pracodawcy, a nie jego ogólny staż pracy u wszystkich pracodawców. To oznacza, że jeżeli pracownik np. wcześniej przepracował kilkanaście lat w innej firmie, a w tej, w jakiej jest zatrudniony obecnie, pracuje od kilku lat, to jedynie tylko staż u teraźniejszego pracodawcy zostanie mu uwzględniony.

Wyjątek stanowi sytuacja, gdy pracownik zmienił firmę, zaś ta zmiana pracodawcy nastąpiła w ramach przejścia zakładu pracy, ewentualnie jego części, do innego pracodawcy (jedna firma wchłonęła drugą). Wtedy pracownik będzie miał uwzględniony łączny staż u poprzedniego i obecnego pracodawcy.

Odprawa przysługuje pracownikowi w następującej wysokości:

  • jednomiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 2 lata,
  • dwumiesięcznego wynagrodzenia, o ile pracownik pracował u danego pracodawcy od 2 do 8 lat,
  • trzymiesięcznego wynagrodzenia w przypadku, gdy pracownik był zatrudniony u konkretnego pracodawcy ponad 8 lat.

Wypłacana odprawa nie może przekroczyć wysokości piętnastokrotności minimalnego wynagrodzenia, obowiązującego w dniu rozwiązania stosunku pracy. Co roku zmienia się wysokość pensji minimalnej, ustalanej przez rząd. W 2020 roku wynosi ona 2600 złotych brutto (to około 1920 zł na rękę). Tym samym, maksymalna wysokość odprawy w bieżącym roku nie może być wyższa niż 39 000 złotych brutto.

Przykład: wiceprezes dużej firmy zarabiał 15 000 złotych brutto miesięcznie, a w przedsiębiorstwie tym był zatrudniony od kilkunastu lat. Jego stanowisko zostało jednak zlikwidowane z przyczyn ekonomicznych. Wiceprezes powinien otrzymać odprawę w wysokości trzymiesięcznej pensji, czyli 45 000 złotych. Dostanie jednak mniej, tzn. wspomniane 39 000 złotych, gdyż taki aktualnie obowiązuje limit.

Pracownik powinien otrzymać odprawę najpóźniej w dniu rozwiązania z nim stosunku pracy, ostatecznie w terminie wypłaty ostatniej pensji za swoją pracę.

Odprawa emerytalna i odprawa rentowa

Pracownik etatowy, który żegna się ze swoim szefostwem, ponieważ przechodzi na emeryturę bądź na rentę, także dostanie dodatkowe świadczenie na pożegnanie. To właśnie odprawa emerytalna albo odprawa rentowa. Tego rodzaju odprawa jest równa wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia. Odprawa może być jednak wyższa, wszystko zależy od zapisów regulaminu pracy i wynagrodzeń. Na wyższe odprawy mogą liczyć choćby urzędnicy oraz nauczyciele.

Odprawa pośmiertna

Rodzina zmarłego pracownika też może dostać odprawę. Dzieje się tak w wypadku, gdy śmierć pracownika nastąpiła w czasie, gdy był on zatrudniony lub też, gdy rozwiązano z nim stosunek pracy i pracownik ten zmarł w czasie pobierania zasiłku z tytułu niezdolności do pracy na skutek choroby. O odprawę pośmiertną po zmarłym pracowniku może starać się jego współmałżonek.

Odprawa pośmiertna przysługuje też innemu członkowi rodziny, który spełnia warunki konieczne do uzyskania renty rodzinnej. Gdy o odprawę pośmiertną pracownika ubiega się kilku jego krewnych, to tę odprawę dzieli się na równe części pomiędzy wszystkich uprawnionych członków rodziny zmarłego.

Gdy pracodawca nie chce wypłacić odprawy dla pracownika

Bywa, że pracownik nie dostał odprawy, chociaż ona mu się należała, natomiast pracodawca go ani nie uświadomił o należnym mu prawie, ani mu tej odprawy nie przekazał. Niekiedy zwolniony pracownik po jakimś czasie dowiaduje się, że powinien był dostać odprawę. Jeżeli od zwolnienia nie upłynęły 3 lata, zainteresowany może domagać się tych pieniędzy od pracodawcy, a gdy ten odmówi, to pracownik może walczyć o wypłatę odprawy na drodze sądowej. Po 3 latach sprawa się przedawnia i pracownik traci prawo do dochodzenia roszczeń.

Kiedy pracownik musi zwrócić odprawę

Zdarza się, że zwolniony pracownik kieruje sprawę do sądu przeciw swojemu pracodawcy. Twierdzi, że został niesłusznie zwolniony bez powodu. Gdy w takim wypadku udowodni, że szef go zwolnił nie z przyczyn ekonomicznych zakładu (tak brzmiała oficjalna wersja), ale dlatego, że po prostu go nie lubił, sąd może nakazać pracodawcy przywrócić tego pracownika do pracy. Jeżeli ten powróci do firmy, a wcześniej będąc zwalnianym, dostał odprawę, teraz będzie zobowiązany ją oddać.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szokująca oferta pracy. Warunkiem uczestnictwo w saunie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 12

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

W
Weronika Sawpol

Wiele firm dotykają negatywne skutki pandemii

https://www.eu-transport.pl/transport-a-koronawirus/

G
Gość

"15 kwietnia 2020 pod Pałacem Kultury odbyło się spotkanie przedsiębiorców, które było jednocześnie protestem przeciwko działaniom rządu szkodliwym dla polskiej gospodarki. O sytuacji przedsiębiorców mówi Paweł Tanajno.

Na temat zagrożenia obowiązkowymi szczepieniami mówi Justyna Socha."

I kilka wypowiedzi uczestników zgromadzenia...

"...Rząd notorycznie kłamie we wszystlich przekazach medialnych opowiadajać bajki, dzisiaj kłamczuszek Mateuszek mówił, że mamy państwo, które najlepiej dba o firmy. Czas żeby wszyscy usłyszeli prawdę, do dnia dzisiejszego nie ma nic, to są wszystko tylko fakty medialne, tarcza to jest złom, tarcza dwa to jest abstrakcja, która jeszcze nie weszła w życie...

Politycy przerzucili cały ciężar swoich nieodpowiedzialnych decyzji dotyczących powszechnej kwarantanny na nas... Oznacza to, że w tej chwili w Polsce mamy sytuację, w której ofiar będzie więcej niż ofiar koronowirusa. Ofiar biedy, bezrobocia, upadku i bankructw...

Coraz więcej rządów na świecie zastanawia się i mówi otwarcie, że powszechna kwarantanna będzie miała więcej ofiar niż ofiary koronawirusa...

Powszechna kwarantanna jest potrzebna tylko i wyłącznie politykom bo oni są przerażeni tym, że przez dwadzieścia lat, i mówię tu a całej klasie politycznej, przez dwadzieścia lat doprowadzili służbę zdrowia do upadku...

To nie jest tylko strajk przedsiębiorców, już teraz miliony osób zostały pozbawione pracy... To wszystko spadnie na nas, nieodpowiedzialność tych gamoni z Wiejskiej...

To rząd, to Morawiecki chce was wszystkich doprowadzić do upadku...

Uwaga uwaga funkcjonariusze Policji, to jest spotkanie biznesowe, nie przeszkadzajcie pracować... Nie przeszkadzajcie ratować naszego kraju bo politycy nie zarobią na wasze pensje... To my, małe i średnie przedsiębiorstwa utrzymujemy funkcjonariuszy...

Klasa polityczna zbankrutowała swoją odpowiedzialność, są niewiarygodni... Kłamczuchy, oszuści, niewiarygodni ludzie...

...Przepisy pozwalają umieścić nas obowiązkowo w szpitalu bez możliwości odwołania, właśnie takie przepisy weszły na poczatku marca... Obowiązkowa hospitalizacja pod pozorem możliwości zakażenia chorobą, podejrzenia zakażenia chorobą... bez możliwości odwołania się...

W tej chwili trwa 115 badań klinicznych szczepionek, w tym jeden z producentów np. amerykański stosuje do produkcji tej szczepionki komórki z ciał dzieci...

Do czego to ma doprowadzić? Po pierwsze do pełnej kontroli nad naszym zdrowiem... Globalna pandemia ma doprowadzić do pełnej kontroli nad naszym zdrowiem i pod pozorem dbania o to zdrowie czego możemy się spodziewać?..."

https://www.youtube.com/watch?v=1eSrAw1Hm9U

F
Fakt
11 stycznia, 11:21, Gość:

A co z tymi pracownikami ktorzy sa zwalniani za wysoka absencje chorobowa lub po badaniach okresowych zostal niedopuszczony do pracy a pracodawca nie ma innego stanowiska

Jak "chudzina" chorowity, a najczęściej leniwy to pozwalam, aby wypoczywał pod opieką Urzędu Pracy czy Socjalu. Zwolniłem pracownika który zasypiał przed monitorem z kreatywności, a teraz mam ambitnego.

L
Logo
7 kwietnia, 18:40, Wicia:

Ja osobiście inwestuje w kryptowaluty na stronie: https://profitcrypto.online - fajnie, bo dają bonus do pierwszego depozytu (minimalny wynosi 250$) w wysokości 50% pierwszej wpłaty. Dodatkowo każdy otrzymuje dostęp do analityka, dzięki czemu nie trzeba żadnej specjalistycznej wiedzy, a zarobek jest bezpieczny i stabilny - dla mnie jest to osobiście bardzo ważne ze względu na aktualną sytuację na rynku pracy w Polsce i na świecie..

równie dobrze możesz grać w ROSYJSKĄ RULETKĘ, też trafisz w ...

G
Gość
11 stycznia, 11:21, Gość:

A co z tymi pracownikami ktorzy sa zwalniani za wysoka absencje chorobowa lub po badaniach okresowych zostal niedopuszczony do pracy a pracodawca nie ma innego stanowiska

nie ma tu winy pracodawcy

G
Gość

A co z tymi pracownikami ktorzy sa zwalniani za wysoka absencje chorobowa lub po badaniach okresowych zostal niedopuszczony do pracy a pracodawca nie ma innego stanowiska

F
Ferdynand kiepski

A co jak kończy się umowa o pracę i tak robi co roku szef na rok daje umowę bo często jak jest zima nie ma roboty dla nas

G
Gość
26 listopada, 19:10, Gość:

Poczekaj jak ci prywaciarz da odprawę oni są ponad prawem i kodeks pracy nie obowiązuje

14 grudnia, 21:19, Gość:

Prywaciarz jest dobrym mikolajem Rozdaje prezenty swia,teczne

No niektórzy dają ale połowa nawet życzeń nie złoży

G
Gość
26 listopada, 19:10, Gość:

Poczekaj jak ci prywaciarz da odprawę oni są ponad prawem i kodeks pracy nie obowiązuje

Prywaciarz jest dobrym mikolajem Rozdaje prezenty swia,teczne

G
Gość
26 listopada, 19:10, Gość:

Poczekaj jak ci prywaciarz da odprawę oni są ponad prawem i kodeks pracy nie obowiązuje

Bo kaze ci podpisac wypowiedzenie z twojego powodu bo jak nie to da dyscyplinarne. I ty podkulasz ogon i podpisujesz......

G
Gość
26 listopada, 19:10, Gość:

Poczekaj jak ci prywaciarz da odprawę oni są ponad prawem i kodeks pracy nie obowiązuje

28 listopada, 11:39, Gość:

Co ty bredzisz

Tak ci da odprawę jak bonusik na święta no chyba że ci się trafił biznesmen z klasą dla takich szacunek a reszta to dziady

G
Gość
26 listopada, 19:10, Gość:

Poczekaj jak ci prywaciarz da odprawę oni są ponad prawem i kodeks pracy nie obowiązuje

Co ty bredzisz

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu