Kogo obejmie kwalifikacja wojskowa w 2023 roku? Wezwania przed komisję nie unikną także kobiety

Bartłomiej Ciepielewski
Przed nami przyszłoroczna kwalifikacja wojskowa. Sprawdź, kogo dotyczy? Kto będzie się musiał stawić przed WKU?
Przed nami przyszłoroczna kwalifikacja wojskowa. Sprawdź, kogo dotyczy? Kto będzie się musiał stawić przed WKU? Fot. Arkadiusz Lawrywianiec/Polskapresse
Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia MON zawierający informację o tym, kto zostanie objęty kwalifikacją wojskową w 2023 roku. Przed komisją będą musieli stanąć 19-letni mężczyźni, mężczyźni od 20 do 24 roku życia bez orzeczonej kategorii, a także kobiety z kwalifikacjami przydatnymi w wojsku.

Spis treści

Zgodnie z założeniami projektu opublikowanymi w poniedziałek przez Rządowe Centrum Legislacji, przyszłoroczna kwalifikacja wojskowa zostanie ogłoszona 16 marca i potrwa od 3 kwietnia do 30 czerwca 2023 roku. Do stawienia się zostaną wezwani:

  • mężczyźni urodzeni w 2004 roku,
  • mężczyźni urodzeni w latach 1999-2003, uznani za czasowo niezdolnych do służby ze względu na stan zdrowia, jeśli okres niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej,
  • osoby, które w 2023 roku kończą 60 lat i nie posiadają żadnej kategorii zdolności do służby.

Podczas przyszłorocznej kwalifikacji wezwanie otrzyma około 230 tys. osób. W tym celu funkcjonować będzie 390 powiatowych komisji - każda zbada 30 osób dziennie.

Kwalifikacja wojskowa - co z kobietami?

Przed komisją będą musiały stawić się także kobiety urodzone w latach 1999-2004, które w 2023 roku kończą naukę w szkołach policealnych lub na uczelniach wyższych określonych specjalności.

Jak wynika z ustawy, przed komisją będą musiały stawić się kobiety z wykształceniem luk kwalifikacjami wymaganymi do wykonywania zawodów weterynaryjnych, medycznych, lotniczych i morskich. Zapisy dotyczą również informatyków, teleinformatyków, tłumaczy, nawigatorów, diagnostów laboratoryjnych, rehabilitantów, psychologów i radiologów.

Kwalifikacja wojskowa - jak wyglądają badania?

Celem przeprowadzanych badań jest całościowa ocena stanu zdrowia kandydata. Badania we wszystkich jednostkach przeprowadzane są w podobny sposób. Najczęściej zaczynają się od sprawdzenia wagi, wzrostu oraz zmierzenia ciśnienia. Następnie przeprowadzane jest badanie wzroku, krwi i moczu. Konieczne jest również spotkanie z neurologiem i psychologiem lub psychiatrą.

Kandydat zostanie skierowany także na wizytę u laryngologa w celu sprawdzenia słuchu, drożności nosa oraz skontrolowania jamy ustnej. Lekarze ocenią kondycję skóry i sprawdzą obecność blizn. Warto podkreślić, że tatuaże nie mają żadnego znaczenia w trakcie całego procesu, o ile nie będą widoczne spod munduru.

A co z rozbieraniem podczas komisji? Kandydaci zostaną poproszeni o rozebranie się do bielizny. Wtedy lekarze badają wady postawy i deformacje, które mogą obniżać choroby skóry. Badania części intymnych przeprowadzane są natomiast bardzo rzadko.

Jakie są kategorie zdolności do służby?

W Polsce możemy wyróżnić cztery następujące kategorie wojskowe:

  • kat. A - zdolny do służby wojskowej,
  • kat. B - czasowo niezdolny do służby wojskowej,
  • kat. D - niezdolny do czynnej służby wojskowej w trakcie pokoju,
  • kat. E - całkowicie niezdolny do służby zarówno w czasie pokoju, jak i po wybuchu wojny.

Po przydzieleniu określonej kategorii kandydat ma prawo odwołać się od decyzji do wojewódzkiej komisji lekarskiej najpóźniej 14 dni od otrzymanego orzeczenia. Po tym terminie można wnieść wniosek o zmianę kategorii poprzez wojskowe centrum rekrutacji.

Jeśli kandydat nie stawi się na komisji, grozi mu kara grzywny, a nawet ograniczenia wolności. Warto zaznaczyć, że wzięcie udziału w kwalifikacji nie jest równoznaczne ze wstąpieniem do wojska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu