Spis treści
W wojsku karierę mogą zrobić nie tylko żołnierze, ale też cywilni pracownicy ze specjalistycznymi kompetencjami i umiejętnościami. Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej co jakiś czas ogłaszają zestawienie zawodów pożądanych w armii. Najnowsze rozporządzenie, z 21 maja 2024 r., znacząco rozszerzyło listę kwalifikacji potrzebnych w wojsku. Znalazły się na niej profesje związane z obronnością, ale nie tylko.
Przepisy określają również sposób naliczania i wypłacania ekwiwalentu pieniężnego, a także m.in. obliczania zwrotu kosztów.
Zawody pożądane w wojsku. Te osoby dostaną pracę w armii
- kierowcy samochodów ciężarowych, w tym posiadający zaświadczenie do przewozu towarów niebezpiecznych, a także kierowcy posiadający zaświadczenie kwalifikacyjne do obsługi urządzeń do napełniania i opróżniania zbiorników transportowych;
- kierowcy autobusu i motorniczowie tramwajów;
- operatorzy urządzeń energetycznych;
- operatorzy sprzętu do robót ziemnych i urządzeń pokrewnych;
- maszyniści i operatorzy maszyn i urządzeń dźwigowo-transportowych i pokrewni;
- nurkowie;
- skoczkowie spadochronowi;
- ratownicy medyczni;
- średni personel medyczny;
- technicy teleinformatyki;
- operatorzy sieci komputerowych;
- inżynierowie teleinformatyki oraz inżynierowie systemów i sieci komputerowych;
- technicy nawigacji morskiej;
- nawigatorzy lotniczy;
- pozostali piloci statków powietrznych i personel pokrewny, w tym pilot bezzałogowego statku powietrznego;
- tłumacze (w tym języka migowego).
Resort obrotny w mediach społecznościowych informuje o intensywnych poszukiwaniach m.in. specjalistów od cyberbezpieczeństwa.
Szukamy utalentowanych specjalistów posiadających wiedzę i umiejętności w dziedzinie informatyki, matematyki, teleinformatyki i cyberbezpieczeństwa, gotowych dołączyć do zespołu ekspertów Sił Zbrojnych RP i służyć swoim doświadczeniem Państwu Polskiemu. Oferujemy stanowiska dla osób cywilnych i żołnierzy zawodowych.
Wojsko przyjmie więcej osób w ramach dobrowolnej służby
Przypomnijmy też, że MON zamierza powołać do wojska większą liczbę Polaków w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Na cały 2024 r. limit przyjęć do tej służby wyniósł 34550 osób. Po zaledwie 4 miesiącach okazało się, że zgłosiło się aż 16800 chętnych, czyli 56 proc. całego rocznego limitu. Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz przygotował rozporządzenie, w którym postuluje zwiększenie limitu przyjęć o kolejnych 10 tys. chętnych. Przepisy mają wejść w życie w trzecim kwartale 2024 roku.
„Na podstawie obecnego stanu powołań do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej oraz prowadzonych analiz w tym zakresie należy założyć, iż zakładany limit powołań do tej służby zostanie przekroczony na przełomie III i IV kwartału br.” – informuje MON.
MON informuje też, że spośród blisko 17 tys. osób, jakie zgłosiły się do dobrowolnej służby, 4,4 tys. wyraziło chęć kontynuowania wojskowej kariery jako żołnierze zawodowy.
Ile można zarobić w wojsku?
W ramach służby dobrowolnej wynagrodzenie wynosi 6 tys. zł brutto (to wysokości najniższego uposażenia zasadniczego żołnierza zawodowego). Ochotnicy mają też ułatwiony start w rekrutacji na żołnierza zawodowego.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
