Kolejni przedsiębiorcy chcą zainwestować blisko 100 milionów złotych w regionie radomskim. Powstaną nowe miejsca pracy

Janusz Petz
Nowoczesne obiekty przemysłowe na Wośnikach w radomskiej podstrefie Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Nowoczesne obiekty przemysłowe na Wośnikach w radomskiej podstrefie Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Fot. archiwum
Kolejni przedsiębiorcy chcą zainwestować na terenie powiatu radomskiego w podstrefach Starachowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej blisko 100 milionów złotych i stworzyć docelowo 80 dobrze płatnych miejsc pracy. To zapowiedź dalszego rozwoju stref przemysłowych.

Wszystko wskazuje na to, że niedługo zmieni się właściciel spółki zarządzającej Starachowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną, która ma również swoje tereny inwestycyjne na południu Mazowsza.

Prywatne i publiczne

Spółka akcyjna Specjalna Strefa Ekonomiczna „Starachowice” jest jedyną spółką zarządzającą specjalną strefą ekonomiczną, której większościowym właścicielem jest podmiot prywatny. 72,61 procent kapitału ma InwestStar S.A. Grupa Zasada, 20,27 procent Skarb Państwa, 6,91 procent Gmina Starachowice, 0,21 procent Świętokrzyska ARR. Zdaniem szefów Agencji Rozwoju Przemysłu powoduje to sytuację, w której akcjonariusz prywatny oczekuje wypłaty dywidendy od wypracowanego przez spółkę zysku.

W innych Specjalnych Strefach Ekonomicznych zysk przeznaczany jest na cele rozwojowe spółki związane ze zwiększaniem atrakcyjności inwestycyjnej obszaru na jakim działają. Dzięki staraniom zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu i Specjalnej Strefy Ekonomicznej Starachowice na końcowym etapie jest proces negocjacji odkupienia 73 procent akcji SSE Starachowice.
Zdaniem Agencji połączenie możliwości finansowych i organizacyjnych ARP i SSE Starachowice pozwoli jeszcze skuteczniej wykorzystywać i rozwijać potencjał gospodarczy południowej części Mazowsza oraz Województwa Świętokrzyskiego. Sytuacja ekonomiczno-finansowa SSE „Starachowice” na dziś jest dobra. Spółka osiągnęła w ubiegłym roku 10 razy większy zysk niż rok wcześniej. Wzrost wyniku finansowego spółki następował sukcesywnie w kolejnych latach i tak: w 2016 roku zysk netto wynosił 182 tysięcy złotych, w 2017 roku - 701 tysięcy złotych, a na rok bieżący planowany jest zysk netto na kwotę 1.850 tysięcy złotych, który już teraz został osiągnięty.

W 2018 roku SSE Starachowice wydała 10 zezwoleń na prowadzenie działalności w strefie oraz proceduje kolejnych 5 decyzji o wsparciu, które planuje wydać do końca roku, w sumie na inwestycje rzędu ponad 0,5 miliarda złotych. SSE Starachowice uczestniczy też w procesie pozyskania przez jedenastu przedsiębiorców dofinansowania ze środków unijnych na inwestycje na terenie strefy.

Jedna z ostatnich dobrych wiadomości ze strefy starachowickiej to pozyskanie inwestora z kapitałem szwajcarskim - firmy Schlegel, która zainwestuje w Iłży 93 miliony złotych i utworzy 130 miejsc pracy.

CZYTAJ TAKŻE: 94 miliony złotych, 130 miejsc pracy i czysty przemysł w Iłży. Szwajcarska firma Schlegel inwestuje w podstrefie

Nowy okręg przemysłowy

Dzięki transakcji zakupu akcji SSE Starachowice, Agencja Rozwoju Przemysłu zgromadzi w swoim zasobie tereny obejmujące cały obszar Centralnego Okręgu Przemysłowego, a południe województwa mazowieckiego oraz województwo świętokrzyskie odzyska swój potencjał inwestycyjny.

Agencja Rozwoju Przemysłu zamierza rozwijać projekt stworzenia nowego COP przypominając, że wiele firm powstałych w latach 30-tych w ramach Centralnego Okręgu Przemysłowego działa obecnie w oparciu o zezwolenia udzielone przez ARP. Są to między innymi PZL Mielec, Pratt & Whitney Rzeszów (dawne WSK PZL Rzeszów), Zakłady Metalowe Dezamet z Nowej Dęby, Fabryka Broni Łucznik w Stalowej Woli, Fabryka Łożysk Tocznych w Kraśniku, Firma Oponiarska Dębica.

Zmiany organizacyjne mają dać impuls rozwojowy w podstrefach Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej na południu Mazowsza. Niedawno decyzją Rady Ministrów powiększono podstrefy ekonomiczne w Pionkach i Białobrzegach. Informacja o poszerzeniu terenów inwestycyjnych oznacza jednak dla Pionek i Białobrzegów nowe miejsca pracy i inwestycje, bo tylko w takich przypadkach wydawane są zezwolenia na działalność w strefach. W tym roku wydano trzy zezwolenia na działalność w radomskiej podstrefie tarnobrzeskiej strefy ekonomicznej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kolejni przedsiębiorcy chcą zainwestować blisko 100 milionów złotych w regionie radomskim. Powstaną nowe miejsca pracy - Echo Dnia Radomskie

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu