Komisja Europejska pozytywnie oceniła polski plan budżetowy

Agnieszka Kamińska
Opracowanie:
Komisja Europejska pozytywnie oceniła polski plan budżetowy, który zakłada wychodzenie z procedury nadmiernego deficytu w ciągu czterech lat. Jednocześnie zarekomendowała krajom członkowskim przyjęcie polskiego planu.
Komisja Europejska pozytywnie oceniła polski plan budżetowy, który zakłada wychodzenie z procedury nadmiernego deficytu w ciągu czterech lat. Jednocześnie zarekomendowała krajom członkowskim przyjęcie polskiego planu. 123 rf
Komisja Europejska wyraziła pozytywną opinię na temat polskiego planu budżetowego, który zakłada wyjście z procedury nadmiernego deficytu w ciągu czterech lat. Komisja zarekomendowała również innym krajom członkowskim przyjęcie podobnego planu.

Komisja Europejska przedstawiła swoją ocenę dotyczącą średniookresowych planów budżetowych, które zostały zgłoszone przez 22 kraje członkowskie. Wśród tych państw znalazły się Niemcy, Austria, Belgia, Bułgaria i Litwa, które z powodu nadchodzących wyborów lub formowania się nowych rządów, przesunęły termin dostarczenia swoich planów. Spośród ocenionych dokumentów, Komisja pozytywnie oceniła 20 planów, natomiast zastrzeżenia zgłosiła wobec Holandii i Węgier.

W ramach tych planów, państwa członkowskie przedstawiają swoje cele fiskalne, kluczowe reformy oraz planowane inwestycje. Szczególną uwagę zwracają kraje objęte procedurą nadmiernego deficytu, takie jak Polska, które muszą wykazać, w jaki sposób zamierzają zrównoważyć swoje budżety.

Planowane jest ograniczenie deficytu sektora finansów publicznych w Polsce do poziomu poniżej 3 proc. PKB do roku 2028

Obecnie osiem państw Unii Europejskiej znajduje się w procedurze nadmiernego deficytu. Spośród nich pięć zdecydowało się na dłuższą, siedmioletnią ścieżkę równoważenia budżetu. Polska, w odróżnieniu od tych krajów, planuje osiągnąć ten cel w krótszym, czteroletnim okresie. Planowane jest ograniczenie deficytu sektora finansów publicznych w Polsce do poziomu poniżej 3% PKB do roku 2028.

Komisja Europejska pozytywnie oceniła polski plan budżetowy

Polski plan budżetowy, który zyskał aprobatę Komisji Europejskiej, jest istotnym krokiem w kierunku stabilizacji finansowej kraju. Zredukowanie deficytu w tak krótkim czasie wymaga zdecydowanych działań i skutecznych reform. Komisja, rekomendując przyjęcie tego planu przez inne kraje członkowskie, podkreśla jego potencjał jako wzorcowego podejścia do problemu nadmiernego deficytu.

źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu