Komisja Europejska przedstawiła swoją ocenę dotyczącą średniookresowych planów budżetowych, które zostały zgłoszone przez 22 kraje członkowskie. Wśród tych państw znalazły się Niemcy, Austria, Belgia, Bułgaria i Litwa, które z powodu nadchodzących wyborów lub formowania się nowych rządów, przesunęły termin dostarczenia swoich planów. Spośród ocenionych dokumentów, Komisja pozytywnie oceniła 20 planów, natomiast zastrzeżenia zgłosiła wobec Holandii i Węgier.
W ramach tych planów, państwa członkowskie przedstawiają swoje cele fiskalne, kluczowe reformy oraz planowane inwestycje. Szczególną uwagę zwracają kraje objęte procedurą nadmiernego deficytu, takie jak Polska, które muszą wykazać, w jaki sposób zamierzają zrównoważyć swoje budżety.
Planowane jest ograniczenie deficytu sektora finansów publicznych w Polsce do poziomu poniżej 3 proc. PKB do roku 2028
Obecnie osiem państw Unii Europejskiej znajduje się w procedurze nadmiernego deficytu. Spośród nich pięć zdecydowało się na dłuższą, siedmioletnią ścieżkę równoważenia budżetu. Polska, w odróżnieniu od tych krajów, planuje osiągnąć ten cel w krótszym, czteroletnim okresie. Planowane jest ograniczenie deficytu sektora finansów publicznych w Polsce do poziomu poniżej 3% PKB do roku 2028.
Komisja Europejska pozytywnie oceniła polski plan budżetowy
Polski plan budżetowy, który zyskał aprobatę Komisji Europejskiej, jest istotnym krokiem w kierunku stabilizacji finansowej kraju. Zredukowanie deficytu w tak krótkim czasie wymaga zdecydowanych działań i skutecznych reform. Komisja, rekomendując przyjęcie tego planu przez inne kraje członkowskie, podkreśla jego potencjał jako wzorcowego podejścia do problemu nadmiernego deficytu.
źródło: PAP
