W poprzednich edycjach na listę trafiły takie inicjatywy jak gazociąg Baltic Pipe, terminal LNG w Świnoujściu oraz interkonektory gazowe łączące Polskę z sąsiednimi krajami. Te projekty uzyskały już wcześniej unijne wsparcie, co przyczyniło się do ich realizacji.
Priorytety nowej listy
Nowa lista projektów będzie ostatnią w ramach obecnego budżetu na lata 2021-2027. Komisja Europejska podkreśla, że priorytetowo traktowane będą inwestycje w „czystą” infrastrukturę energetyczną, odnawialne źródła energii oraz infrastrukturę sieciową.
Unijne dofinansowanie będzie pochodzić z funduszu „Łącząc Europę”. To unijny program finansowy, którego celem jest wspieranie projektów infrastrukturalnych w sektorach transportu, energetyki i telekomunikacji. Na energetykę w budżecie na lata 2021-2027 przewidziano 5,84 mld euro, z czego 3,5 mld euro ma zostać przeznaczone na nowe projekty.
Fundusz „Łącząc Europę”
Fundusz „Łącząc Europę” ma na celu wspieranie realizacji kluczowych projektów infrastrukturalnych, które mają strategiczne znaczenie dla całej Unii Europejskiej. Dzięki temu programowi możliwe jest finansowanie przedsięwzięć, które przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa energetycznego oraz integracji rynków energetycznych.
Komisja Europejska zachęca państwa członkowskie do składania wniosków o dofinansowanie, podkreślając, że inwestycje w nowoczesną i zrównoważoną infrastrukturę energetyczną są kluczowe dla przyszłości Unii Europejskiej.
Źródło: PAP
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
Strefa Biznesu: Coraz więcej chętnych na kredyty ze zmienną stopą
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?