- Bezpieczna i skuteczna szczepionka to jedyna trwała strategia wyjścia z pandemii (...). Dzisiejsze porozumienie wynika z zachęcających pierwszych sygnałów, płynących z wyników badań klinicznych i jest kolejnym dowodem naszego zaangażowania, by w dziedzinie zdrowia było więcej Europy – mówiła na konferencji unijna komisarz ds. zdrowia Stela Kiriakidu.
W poniedziałek 9 listopada konsorcjum firm Pfizer i BioNTech ogłosiło, że ich szczepionka na koronawirusa jest w 90 procentach skuteczna. - To wielki dzień dla nauki i ludzkości. Pierwsze wyniki badań nad szczepionką przeciwko koronawirusowi w trzeciej fazie dostarczyły dowody na to, że nasza szczepionka jest w stanie zapobiec Covid-19 – zapewniał Albert Bourla, prezes i dyrektor generalny amerykańskiej firmy Pfizer. W 2021 roku może zostać wyprodukowane nawet 1,3 mld dawek preparatu.
Dzięki umowom Polska może otrzymać 20 milionów szczepionek na koronawirusa. W poniedziałek głos w tej sprawie zabierał premier Mateusz Morawiecki. - Jak Polska przygotowała się do procesu odbioru szczepionek. Dzięki umowom mamy równe prawa z innymi krajami UE. Komisja Europejska podpisała umowę na badania. W środę podpisze umowę na dostawę konkretnych szczepionek. W sierpniu przystąpiliśmy do podpisania tych umów, z 8 różnymi firmami, które pracują nad szczepionkami – stwierdził na konferencji premier Mateusz Morawiecki.
Szczepionki wyprodukowane przez firmę Pfizer wymagają przede wszystkim przechowywania w temperaturze minus 80 stopni, jednak Prezes Rady Ministrów zapewnił, że Polska jest w trakcie przygotowywania do spełnienia tych specjalnych warunków.
