Komisja Finansów Publicznych proponuje zmiany w ustawie okołobudżetowej na 2025

Agata Wodzień-Nowak
Opracowanie:
Projektowane rozwiązanie przewiduje także specjalny mechanizm tworzenia nowej rezerwy celowej oraz sposób pozyskiwania pieniędzy na ten cel (blokada wolnych środków budżetowych).
Projektowane rozwiązanie przewiduje także specjalny mechanizm tworzenia nowej rezerwy celowej oraz sposób pozyskiwania pieniędzy na ten cel (blokada wolnych środków budżetowych). Adam Jankowski
We wtorek 5 listopada posłowie z Komisji Finansów Publicznych przedstawili propozycje poprawek do ustawy okołobudżetowej na rok 2025. Jedną z kluczowych zmian jest ograniczenie możliwości sprzedaży obligacji skarbowych przez firmy i instytucje w dniu przetargu i dwa dni po nim. Mowa także m.in. o wynagrodzeniach dla nauczycieli.

Sejmowa komisja proponuje zmiany w ustawie okołobudżetowej na 2025 rok

Podczas wtorkowego posiedzenia, Komisja Finansów Publicznych zajęła się analizą projektu ustawy, która wprowadza specjalne rozwiązania dla realizacji budżetu na nadchodzący rok. Wśród zaproponowanych poprawek, znalazł się zapis dotyczący ograniczenia sprzedaży obligacji skarbowych przez spółki górnicze oraz inne uprawnione instytucje w okresie aukcji papierów skarbowych i przez dwa dni po nich. Pozostałe poprawki mają na celu usprawnienie i doprecyzowanie istniejących przepisów.

Projekt ustawy przewiduje również wzrost średniego wynagrodzenia dla nauczycieli początkujących o 5% od 1 stycznia 2025 roku, dzięki czemu ich zarobki zrównają się z podwyżkami dla pozostałych nauczycieli.

Dodatkowo, w projekcie znalazły się zapisy mające na celu zabezpieczenie środków dla Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych oraz umożliwienie Zakładowi Inwestycji Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego otrzymywania dodatkowych dotacji na finansowanie inwestycji.

Ważnym elementem projektu jest także utrzymanie na dotychczasowym poziomie podstawy wymiaru dla wynagrodzeń w spółkach objętych ustawą kominową oraz umożliwienie Funduszowi Inwestycji Kapitałowych zawierania umów na nabycie akcji lub udziałów ze środków państwa, co może skutkować zaciągnięciem zobowiązań na kwotę do 6 mld zł.

Projekt rozszerza również katalog przychodów Funduszu Inwestycji Kapitałowych o możliwość wpłat z budżetu państwa do 3 mld zł, przeznaczonych na zakup akcji podmiotów produkujących amunicję wielkokalibrową i komponenty do niej.

Na uwagę zasługuje także wprowadzenie mechanizmu uelastyczniającego budżet, który ma na celu szybkie reagowanie na klęski żywiołowe, epidemie oraz inne zdarzenia zagrażające bezpieczeństwu państwa. Projekt zakłada stworzenie specjalnej rezerwy celowej i określa sposób pozyskiwania środków na ten cel.

Propozycje te są krokiem w kierunku zwiększenia stabilności finansowej państwa oraz zapewnienia efektywnego wykorzystania środków publicznych.

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu