Od 1 listopada br. zaczęła obowiązywać nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji, która określała limit 20 proc. emisji reklam w ciągu godziny. Obecnie czas reklam będzie zależny od godziny nadawania.
W godzinach nocnych nie będą obowiązywać żadne limity
Nowelizacja ustawy podzieliła czas emisji na trzy pory. Pierwsza z nich to pasmo telewizyjne od godziny 6 do 18, w tym czasie reklamy mogą trwać łącznie 144 minuty, czyli dokładnie tyle, ile wcześniej - 12 minut na godzinę.
Druga pora to pasmo wieczorne, w którym między godziną 18 a 24 limit wynosi 72 minuty.
Jednak najwięcej kontrowersji budzi ostatnia nocna pora - od godziny 24 do 6 stacje nie obowiązują żadne limity, a więc w tych godzinach będą mogły być nadawane wyłącznie reklamy. W ciągu doby daje 574 minuty, czyli prawie 10 godzin.
Powodem tych modyfikacji jest zmiana w sposobie rozliczenia czasu reklam. Do 31 października 2021 roku sumowano bloki w skali godziny - omawiane wyżej 12 minut.
Nie przeocz
Obecnie podsumowanie następuje w obrębie całego okresu Oznacza to, że stacje same będą mogły wybierać pory, w których będą permanentnie emitować reklamy widzom. Dzięki tej zmianie, stacje mogą nadawać dłuższe bloki reklamowe podczas największej oglądalności, a co za tym idzie, zarabiać więcej.
Nowe przepisy obejmują konkretne programy
Nowelizacja nie objęła wszystkich stacji telewizyjnych. Ustawa przewiduje, że od 1 listopada, będzie można przerywać transmisje sportowe, aby wyemitować co najmniej jedną reklamę. Przed wejściem w życie nowelizacji reklamy można było nadawać tylko podczas przerw w rozgrywkach. Niemiłe przerywniki zostaną zastosowane także w filmach dla dzieci dłuższych niż godzina.
Zmiany w nadawaniu reklam nie obejmują jednak audycji religijnych. Bez zmian pozostała emisja reklam podczas serwisów informacyjnych, dokumentalnych oraz publicystycznych krótszych niż 30-minutowe - nadal nie można ich przerywać. Nowelizacja zakazuje sponsorowania audycji poradniczych, w tym także poradników majsterkowicza i różnorodnych kącików kulinarnych.
Musisz to wiedzieć
- Kasia Diurska w... poszarpanych dżinsach więcej odsłania niż zakrywa. ZDJĘCIA
- Nie jedzcie tego! Biedronka, Lidl i IKEA usuwają żywność z toksyczną substancją
- Najładniejsze stadiony w Śląskiem: nowoczesne i te trochę mniej ładne, relikty PRL-u
- W domu w Dąbrowie Górniczej straszy? To nagrała ekipa Last Urbex
